Čínská tisková agentura, která se orientuje směrem na kryptoměny, hlásí, že se čínští těžaři hromadně zbavují svých těžebních zařízení. K tomuto kroku je pravděpodobně vedla nutnost pokrýt ztráty, které vzestaly z stále klesající ceny kryptoměn jako je Bitcoin, Ethereum nebo Bitcoin Cash. Trh zaznamenal pokles v celé své šíři s Bitcoinem, který utvořit dno kolem 4100 amerických dolarů. Čína je přitom jeden z hlavních producentů nových bloků.

S pádem ceny přirozeně klesá i profitabilita. Ta donutila podle agentury 8BTC čínské těžařské giganty k prodeji některých zařízení, které udržují síť v chodu a těží bloky Bitcoin. Agentura to uvedla s odkazem na článek na mikroblogové platformě Weibo. Ten podle všeho napsal zakladatel F2Pool Shixing Mao.

Mohlo by vás zajímat: Bitva o těžaře: Bitcoin Cash a jeho fork

Podle další zprávy se těžaři zbavují hlavně starších zařízení od společnosti Bitmain. Jedná se převážně o těžební zařízení generace Antminer S9, Antminer T9 a Avalon A741. Tyto zařízení se již težařům nevyplatí udržovat, protože dosáhly hranice své profitability. Číňané je proto hromadně odpojují a prodávají do jiných zemí, kde můžou vzhledem k levnější elektřině třeba udělat ještě nějakou práci.

Problém s cenou elektřiny se týká hlavně menších až středních těžařských firem, které se nacházejí v oblasti Sin-ťiang a vnitřního Mongolska. Podle agentury 8BTC se postihlé těžební zařízení prodávají za zlomek své ceny. V bazarech lze najít rok staré těžební zařízení i za 5 % jejich původní hodnoty. Zařízení s původní cenou 20 000 čínských juanů lze najít a koupit za pouhý tisíc.

Bitcoin přitom klesá aktivně už přes týden. Velká část komunity to dává za vinu kontroverzní měně Bitcoin Cash, která zažila 15. listopadu upgrade s pomocí technologie fork. Ta měnu rozdělila na dva nesmiřitelné tábory pod vlajkou Bitcoin Cash ABC a Bitcoin Cash SV. Král kryptoměn od té doby ztratil kolem 30 % své původní hodnoty.

Mohlo by vás zajímat: Coinbase: Druhá žaloba a insider trading

Tento měsíc vydal Bitmain zprávu, ve které představil zájem o konstrukcí dalších těžebních hal v provincii Sin-ťiang. Haly ponesou 90 000 nejnovějších zařízení Antminer S9. Tato průmyslová provincie se díky velkým nalezišťům uhlí těší levnější elektřině a oblibě mezi digitálními giganty.

Během psaní článku se pohybuje Bitcoin na ceně kolem 4300 amerických dolarů. To je zhruba o 1000 pod hranicí ideální profitability pro zařízení Antminer T9 a celých 6000 pod hranicí profitability zařízení Antminer S7.

Spouštíme nově telegram kanál CryptoSvet!

Dovoluji si vás pozvat na náš telegram, kde najdete nejžhavější novinky ze světa kryptoměn, nejnovější zprávy i zajímavé soutěže.

Sdílet
Komentáře

Zanechat komentář