NEO kryptoměna – kurz, vlastnosti, historie a nákup
Odkud NEO vlastně přišlo!?
Kolem platformy Neo je spousta zmatků. Což není překvapivé, vezmeme-li v úvahu komplikovanou historii tohoto projektu. NEO kryptoměna se zrodila pod jménem AntShares (ANS) v roce 2014. AntShares, založený Da Hongfeiem a Erikem Zhangem, byl nazván první čínskou blockchain platformou. V roce 2016, údajně jako odpověď na zvyšující se zájem o AntShares a potřebu blockchainového řešení, které splňuje požadavky jak vládních regulátorů a soukromých společností, Da a Erik založili OnChain, společnost, která nabízí blockchain-based finanční služby. V roce 2017 byl AntShare přejmenován na Neo.
Neo a OnChain mají sídlo v Šanghaji. Rozhodně je na místě říct, že čínské regulace mohou mít dalekosáhlý dopad na kryptoměnové trhy a jejich vývoj. Neo je zároveň zranitelné a také velmi dobře nastavené pro informování a reagování na tento čínský omyl.
Smart Ekonomika
The Neo whitepaper je naším klíčovým zdrojem pro pochopení této platformy. Bohužel některé aspekty kryptoměny jsou pořád work-in-progress a různé detaily jsou nejasné. Občas se jejich whitepaper čte spíše jako shrnutí všech chytrých kontraktů obecně než jako specifický návod pro vnitřní fungování kryptoměny.
Jako koncept je Neo smart contracts ekosystém, podobný Ethereum. Umožňuje svým uživatelům automatizovat ukládání a vyměňování digitálních aktiv. Aby kryptoměna udržela tempo s již ustanovenými smart contracts implementacemi, Neo využívá vyvíjející se technologie a spolupráci s čínskými autoritami, aby dosáhl již zmíněného cíle „smart ekonomiky.“
Digitální Identita
V roce 2005 čínský ‚Digital Signature Act‘ povolil digitální podpisy jako legálně zavazující. Problém zde nastává, když se podíváme na způsoby digitální identifikace, které splňují požadavky této regulace. Je totiž velmi obtížné na nějaké narazit. V roce 2016 v partnerství s Microsoft China OnChain založil Legal Chain s jasným cílem poskytnout takové způsoby identifikace. Legal Chain chce aplikovat neměnnost a transparentnost blockchain systémů, aby splnil tyto požadavky s cílem v integrování face a voice recognition někdy v průběhu.
Tento koncept digitální identity je klíčovým prvkem smart ekonomiky, kterou Neo přednáší. Udržování důvěryhodného spojení mezi digitální a fyzickou osobou znamená, že byste měl být schopen za zneužíváním systému vystopovat legálně svázanou identitu.
Konsensus
Kryptoměna používá mechanismus konsenzu zvaný Delegated Byzantine Fault Tolerance (dBFT). Účastníci na systému jsou schopní navrhnout jisté uzly jako bookkeepers. Bookkeeperský uzel musí udržet minimální balanc NEO a musí také splňovat jisté výkonnostní požadavky.
Bookkeepers jsou zaměstnáváni ověřováním bloků, které jsou zapisovány do blockchainu. Pokud dvě třetiny uzlů v networku souhlasí s bookkeeprovou verzí blockchainu, konsensus je dosažen a navržená verze blockchainu je schválena. Pokud konsensus selže, tak je povolán jiný bookkeeper aby proces zopakoval.
Protože tento konsensus musí být pouze replikován napříč podmnožinou networku, je údajně účinnější, než klasický Byzantine Fault Tolerance. Network jako celek využívá méně zdrojů a je schopný zvládnout větší množství transakcí.
S dBFT a pár dalšími klíčovými optimalizacemi Neo tvrdí, že zvládnou více jak 1 000 transakcí za sekundu s cílem optimalizování na více jak 10 000 transakcí za sekundu. Pro srovnání, Ethereum má momentálně schopnost zvládnout 15 transakcí za vteřinu.
To je veliká výhoda, ale můžeme také říci, že toto posílení bude stát Neo větší centralizaci. Digitální Identifikace a dBFT mohou sloužit k limitování kontroly nad systémem vybrané skupině.
NeoContracts
Chytré kontrakty kryptoměny se nazývají NeoContracts. Jedna z velkých překážek v navrhování chytrých kontraktů je to, že jejich výsledky musí být reprodukovány spolehlivě napříč networkem.
Pokud je kontrakt uveden v blockchainu a vynáší jiné výsledky na různých systémech, network nemůže spolehlivě odsouhlasit, jak blockchain vlastně vypadá a bloky budou zastaveny. Ale chytrý kontrakt nemůže vykonávat smysluplné operace, aniž by měl přístup k některým proměnným.
Timestamps – Možná chcete využít chytré kontrakty k automatizování týdenního vyplácení zaměstnance, nebo si přejete uhradit účet s distributorem každých 30 dní. Váš kontrakt bude muset vědět, co je za čas. K poskytnutí konsistentního přístupu k časovým datům Neo registruje timestamp ke každému novému bloku, který je vygenerovaný. Nový blok je přidaný každých 15 vteřin, takže kontrakty mají přístup k momentálnímu času do 15 sekund.
Náhodnost – Užitečná je taky schopnost generovat náhodná čísla. Ale jak poskytnete náhodné číslo a zároveň zajistíte, že to stejné náhodné číslo je identifikováno napříč networkem? Abychom chytrým kontraktům poskytli přístup k náhodnosti, náhodné číslo je vložené do Nonce pole každého nového bloku. Kontrakty se tak mohou odkazovat na toto Nonce pole, aby dostali přístup k náhodnému číslu.
Ukládání Dat – Data v NeoContracts mohou být ukládány soukromě, tak jsou přístupné pouze pro kontrakt, se kterým je spojem. Data mohou také být uložena v globálním kontextu, kde jsou přístupná pro všechny kontrakty v networku. Externí data musí být přesunuta do Neo blockchainu a následovné přeposlána do těchto soukromích nebo veřejných uložišť, aby se na ně mohli kontrakty odkazovat.
Tip: Nakupte a obchodujte NEO na spolehlivé a nejrychlejší rostoucí burze Binance
Tokeny
Platforma představuje dva různé tokeny. NEO a GAS jsou kryptografické měny, které pohání Neo network. Jak NEO, tak GAS jsou každý omezen na 100 milionů tokenů.
Token NEO je reprezentací akcií na NEO trhu a jsou nedělitelné. Držitelé kryptoměny dostanou volební práva v NEO ekosystému a také práva k dividendě v podobě GAS. 50 milionů NEO je distribuovaných napříč počátečním crowd fundingem. Zbývajících 50 milionů tokenů je fixovaných roční lockout periodou, která vyprší 16. října 2017.
Tyto uzamčené tokeny mají být spravovány jistou NEO Council (Skupina funderů projektu), aby byl podporován zdravý vývoj a údržba ekosystému. 10 milionů tokenů je vyhrazených na odměnu core developerů a členů NEO Council, dalších 10 milionů má být použito k stimulování Neo vývojového ekosystému, 15 milionů tokenů má být zachováno jako ‚pojistka‘ a zbylých 15 milionů má být investováno do blockchain ekosystémů podporující kryptoměny.
Druhý token, který Neo nabízí, GAS, je generován v množství 8 GAS per blok během konstrukce blockchainu. Rychlost produkce je redukována o jeden token za každé 2 miliony bloků, které jsou vygenerovány. Někdy kolem roku 2039 dosáhne cirkulace GAS 100 milionů a produkce se zarazí. Na rozdíl od NEO, GAS je dělitelný.
GAS dividenda se také akumuluje jako poplatky v networku. Uživatelé platí v GAS aby odstartovali a rozběhli chytré kontrakty. Poplatky jsou proporční vůči výpočetním prostředkům zkonzumovaným kontraktem. Tyto poplatky jsou distribuovány mezi bookeepery jako odměna za jejich aktivitu v networku.
Speciální vlastnosti a funkce
Krom core protokolu, Neo tým pracuje na množství vedlejších projektů, ze kterým může Neo Ekosystém benefitovat.
Supravodivé transakce (Superconducting Transactions)
V tradičním měnové směnárně, objednávky jsou umístěny a uzavřeny na centralizovaném tržním místě. Tento proces je efektivní, ale vyžaduje, aby uživatel povolil kontrolu nad jeho prostředky zmíněné směnárně.
Automatizováním umisťování a uzavírání objednávek napříč konsenzuálním networkem se můžete ujistit, že objednávky jsou uzavřeny a zpracovány férově a transparentně, čímže efektivně tvoříte decentralizovanou směnárnu. Avšak to také zapříčiní pomalé transakce, vzhledem k tomu, že nastavení transakcí musí být potvrzeno napříč networkem.
Kryptoměna nabízí systém, kde se výměnné transakce vyrovnávají na blockchainu, ale uzavírání objednávek je zařizováno mimo chain centrální směnárnou. Neo tyto transakce nazývá ‚Superconducting Transactions‘. Ty mají zprostředkovat efektivitu centralizovaných směnáren zkombinovanou s bezpečností decentralizovaných směnáren.
NeoX
NeoX umožní transakcím přecházet mezi blockchainy. Nemohl jsem najít příliš moc detailů o tomto protokolu, ale podobné protokoly zahrnují generovaní chytrých kontraktů, které slouží k zamknutí prostředků na jednom blockchainu výměnou za přístup k prostředkům na alternativním chainu.
NeoFS
NeoFS nabízí větším souborům být rozděleny a distribuovány napříč networkem. Uživatelé mohou specifikovat úroveň spolehlivosti, kterou od souboru očekávají. Soubory s nižšími spolehlivostními podmínkami mohou být skladovány a vyzvednuty za minimální poplatek. Za větší peníze mohou být data uložena na více spolehlivých uzlech.
NeoQs
Kvantové počítače ohrožují bezpečnost jistých kryptografických metod. Kryptoměna využívá lattice-based cryptographic mechanism, který nazývá NeoQS (Quantum Safe). Tento mechanismus je teoreticky imunní vůči útokům z kvantových počítačů. Není moc pravděpodobné, že kvantové počítače ovlivní kryptografické systémy v nejbližší budoucnosti, ale i tak NeoQS navozuje pocit bezpečí.
Kde nakoupit NEO kryptoměnu
Baví vás kryptoměny a zajímáte se o jeho dění? Chtěli byste se podělit na tvorbě obsahu na našem webu? Neváhejte a kontaktujte nás zde
Nově jsme založili také CHAT skupinu. Připojte se k nám zde https://discord.gg/WQpH8xt