Co jsou to Altcoiny a ICO?
Tématem dnešního článku jsou Altcoiny a ICO. V tomto díle se budeme zabývat různými, i méně známými kryptoměnami a vysvětlíme, co že to vlastně ICO je. Takže, pojďme začít!
Altcoiny jsou kryptoměny jiné než Bitcoin. Název je zkratkou pro alternativní měnu. Takže Litecoin, Ripple, Dash nebo jakákoliv další měna odlišná od Bitcoinů spadá do kategorie altcoinů.
Můžete se ptát, proč vlastně potřebujeme další kryptoměnu. Odpověď je jednoduchá, Bitcoiny nejsou dokonalé. Altcoiny se většinou snaží o to vytvořit lepší či odlišnou verzi Bitcoinů.
Litecoin je alternativní měna, která potvrzuje transakce rychleji než Bitcoin. Dash a Monero jsou altcoiny se zaměřením na anonymitu. Jejich transakce jsou nemožné dohledat. Každý altcoin má svou unikátní kvalitu.
Altcoiny se od Bitcoinů liší také způsobem, kterým se těží. Kupříkladu Bitcoiny se těží algoritmem zvaným SHA-256, zatímco Litecoiny využívají Scrypt. Různé algoritmy vyžadují různý hardware pro těžbu.
Je dobré zmínit, že altcoiny jsou relativně nové a ne tak známé, takže o to bude těžší koupě (u velmi málo hodnotných coinů musíte mít trpělivost s nalezením podporované exchange platformy) a budou podporovány méně peněženkami.
Do dnešního dne se na trhu objevily tisíce altcoinů, ale pouze některým se podařilo získat významné podpory, jako to bylo v případě Bitcoinu. Jedním ze způsobů, jak zjistit, která alternativní měna získává na popularitě, je měřením tržní kapitalizace.
Tržní kapitalizace vyjadřuje tržní hodnotu akciové společnosti. Vypočítá se jako součin počtu vydaných akcií a aktuální ceny akcií na trhu.
Dlouhou dobu se tržní kapitalizace Bitcoinu brala jako 90% z celkové tržní kapitalizace kryptoměn.
Nicméně s nárůstem a zhodnocováním altcoinů tvoří tržní kapitalizace Bitcoinu méně celkové tržní kapitalizace, která se v roce 2017 přehoupla přes hranici 100 miliard dolarů.
Tip: Seznam altcoinů a jejich cena
Jak se vlastně rozhodnout, kam investovat?
V první řadě doporučuji si něco přečíst o altcoinech, které Vás zajímají. To můžete s lehkostí udělat na naší stránce cryptosvet.cz. Ujistěte se, že chápete, čím je měna výjímečná a zda to pro Vás má smysl. Hlavně neinvestujte do měny jen proto, že je módní a “experti” na facebookových skupinách ji posílají “to the moon!” .
Mnoho měn uplatňuje strategii “pump and dump” ( volně přeloženo jako “nafouknout a zahodit”). To znamená, že tvůrci vytvoří humbuk kolem konkrétní měny, aby do ní lidi investovali a nafoukli její cenu. Jakmile se zhodnotí, tvůrci prodají veškeré prostředky se ziskem a zároveň tím obrovsky sníží její hodnotu. Takže investorům zůstanou bezcenné peníze, které nikdo neodkoupí.
Také bych doporučil se zapojit do dané komunity a diskutovat své otázky jak s dalšími invetory, tak přímo s členy týmu daného coinu. Známější měny mají většinou oficiální forum, skupinu na Facebooku, reddit a zpravidla i slack, ale i další místa a aplikace, kde se můžete vývojářů dané měny zeptat na Vaše dotazy. Rozšířená komunita je velkým znamením úspěšné měny.
Slack se stal nejoblíbenější aplikací, kde můžete komunikovat rovnou s členy “Coin” týmu !
Teď když víte, co jsou altcoiny, se můžeme přesunout na další téma a tím je ICO.
Co je ICO?
ICO – initial coin offering je obdoba IPO (initial public offering).
IPO je proces, při kterém společnost vstupuje poprvé na burzu a nabízí své akcie, za účelem zvýšení kapitálu.
ICO se týká prodeje měn či tokenů, způsob financování nových projektů. Pokud věříte, že projekt uspěje, koupíte si tokeny předem, většinou za výhodnější cenu. Jakmile dosáhne úspěchu, můžete tokeny prodat se ziskem.
Projdeme si tento proces ještě podrobněji.
Když se krypto společnost rozhodne rozjet nový projekt přes ICO,důležitou složkou se stává “Whitepaper” neboli jakýsi byznys plán pro širokou veřejnost.
Whitepaper je dokument, který hovoří o účelu daného projektu, o jeho nákladech a o ICO.
Po přípravě ICO může široká veřejnost investovat do projektu pomocí posílání prostředků (zpravidla BTC/ETH..) a na oplátku obdrží tokeny.
Důležitá poznámka:
Pokud se stane, že se během ICO nevybere dostatečné množství peněz uvedené ve whitepaperu, vrátí se peníze investorům a ICO je považováno za neúspěšné.
Pokud se naopak prostředky vybrat povede, tým zakladatelů se pustí do práce a oživí projekt pomocí vybraných peněz.
ICO je v podstatě kickstarter pro projekty zabývající se kryptoměnami.
Nejlepším příkladem velmi lukrativního ICO byl předprodej Ethereum tokenů. V roce 2014 byl 1 Ether token (1 ETH) prodáván za 40 US centů. Pokud byste si tehdy koupili ETH za sto dolarů, nyní byste měli cca $75 000.
V této době se více a více projektů snaží o podobný úspěch, který se podařil právě Ethereu a jejich ICO jsou vybudovány přes jejich platformu. Pokud tedy chcete do daného ICO investovat, musíte si nejprve obstarat ETH a teprve s ním do ICO zainvestovat.
Nedávné rozšíření ICO způsobilo nárůst ceny Etherea a také zaplavilo jeho síť. To způsobilo zpoždění či selhání transakcí, což vedlo k zastavení obchodu s Ethereem na některých burzách a k problémům s financováním ICO. To může být šance pro ”nové měny”, jako je NEO či Tezos (při ICO vybráno přes 232 milionů dolarů) a jejichž cílem je přebrat pozici po ETH.
Můžeme si všimnou možná velmi vypočítavého a chytrého kroku, který učinil tým Tezosu, když se snažil při ICO vybrat co největší počet ETH. To dává týmu velmi široký prostor pro značnou manipulaci s cenou ETH a můžeme se jen domnívat, jestli nejsme svědky postupného “to the moon” boomu Tezosu na úkor ETH.
TEZOS – poletí “to the moon” nebo zůstane za očekáváním? Investovali jste do jeho ICO? Pochlubte se v komentářích či na našem foru!
Nejhorším příkladem nezdařeného ICO je DAO. Projektu DAO (decentralizovaná autonomnní organizace) se podařilo vybrat 150 milionů dolarů v Etherech. Avšak krátce po skončení procesu ICO se hackerům podařilo ukrást třetinu vybrané částky díky bugu v kódu Etherea.
Tato situace rozvrátila síť Etherea a stala se hlavní důvodem k vytvoření dvou altcoinů Ethereum a Ethereum classic.
Jako v každém finančním sektoru, kde je možnost zisku, je zde také obrovský risk a ICO obnáší obzvlášť velkou míru risku.
ICO by se dalo považovat za velmi riskantní způsob investice. Hodně lidí nyní investuje do ICO jen s vidinou rychlého zisku, aniž by v daný projekt věřili. Toto způsobuje velký humbuk před samotným spuštěním projektu a následné prodávání většiny tokenů, což způsobuje prudký pokles jejich hodnoty.
Další důležitou informací je fakt, že laťka pro vytvoření a spuštění ICO je celkem nízká. IPO vyžaduje vyhovění mnoha nařízením a legislativním omezením. Naopak na ICO se nařízení nevztahují díky tomu, že kryptoměny nejsou regulovány.
Chcete si také vytvořit ICO?
Prostě si vytvořte webovou stránku o projektu, vytvořte digitální aktivum a prodávejte aktiva přímo lidem na webu. Nemusíte mít ani fungující produkt.
Takto nízké nároky na odstartování přinese mnoho nekvalitních projektů, které nikdy neuspějí. Buď tvůrci postrádají schopnost projekt uskutečnit nebo byl ICO už od začátku podvodem.
Jak si dovedete představit, toto je snem každého podvodníka. S minimální investicí času a peněz může získat peníze od mnoha lidí bez jakékoliv odpovědnosti.
Jeden tvůrce vytvořil stránku “Useless Ethereum Token” aby zdůraznil absurditu investice do ICO.
Citace ze stránky:
“You’re literally giving your money to someone on the internet and getting completely useless tokens in return.
Neboli že investicí do ICO dáváme svoje těžce vydělané peníze někomu na internetu a zpět dostáváme naprosto nepoužitelné tokeny.
Je s podivem, že se tomuto projektu podařilo vydělat přes šedesát tisíc dolarů.
Takže tedy ještě jednou:
Buďte velmi obezřetní při ICO investování.
ICO je považováno za velmi riskantní způsob investice. Vzhledem k nevratné a neregulované povaze kryptoměn se nemáte na koho obrátit, když se ICO ukáže jako podvod.
Takže jak poznám, zda do ICO investovat?
Tak zaprvé, měli byste vědět do čeho investujete. Je dobré začít pročtením Whitepaperu a dozvědět se něco víc o daném projektu a jeho tvůrcích. Špatný nápad také není zapojit se do jeho komunity.
Rozhodně se ujistěte, že chápete, jak se budou tokeny distribuovat. Dobrou otázkou je “kolik peněz se vybírá a pro jaké účely”.
Pokud není limit na vybíranou částku, může být projekt přefinancován. Zisk více prostředků než je třeba, může pokazit vývoj projektu. Projekt může vydělat desítky milionů dolarů ještě před tím, než byla napsána první řádka kódu.
Nikdy neinvestujte do něčeho, čemu nerozumíte.
Abychom to shrnuli, ICO jsou nové formy crowdfundingu, kterému rozumí málokdo. Pokud s krytoměnami a s ICO zrovna začínáte, měli byste věnovat čas studiu dřív, než utratíte svoje peníze.
Investujete do ICO? Trefili jste jackpot nebo jste se stali obětí podvodu? Svěřte se nám do komentářů!
Nově jsme založili také CHAT skupinu. Připojte se k nám zde https://discord.gg/WQpH8xt