Čelní vývojáři kryptoměny Ethereum se shodli na aktivaci dlouho očekávaného hard forku “Constantinople” na bloku 7 080 000. Bylo tak dohodnuto na pravidelné schůzce vývojářů v pátek 7. prosince.
Nová dohoda s sebou nese očekávané opoždění hard forku z důvodu nemožnosti nalezení konsenzu mezi vývojáři. Tento problém vyvstal po upgrade testnetu Ropsten v říjnu. Hard fork tedy bude aktivován až později v lednu roku 2019.
Mohlo by vás zajímat: ASUS: Nové partnerství pro těžbu kryptoměn
V době psaní článku se jeden blok kryptoměny Ethereum vytěží za 14,3 sekundy. Do aktivace hardforku schází zhruba 230 000 bloků. Podle toho se dá spočítat, že upgrade bude aktivováno zhruba 37 dní od psaní článku. Podle prohlížeče bloků Etherscan má být hard fork aktivován zhruba 14. ledna 2019.
Nastávající upgrade “Constantinople” s sebou nese pět “Ethereum Improvement Proposals”, což jsou algoritmy, které Ethereum využívá k tomu, aby na něm mohli vývojáři pracovat. Na zmíněných EIP je vidět snaha o hladší průběh transakcí a také postupný přesun algoritmu k více energeticky šetrnému systému POS, o kterém se přední vývojáři nechali slyšet, že mu dávají do budoucnosti větší váhu než POW, který využívá například Bitcoin.
Ve chvíli, kdy bude algoritmus implementován, bude fundamentálně celá síť Etherea změněna. Upgrade s sebou nese také kompletní úpravu s pomocí nodes.
Modlo by vás zajímat: Bitcoin prodělal v pondělí úpravu těžebního algoritmu
Ethereum je veřejná open-source blockchain platforma, na které lze tvořit všemi obdivované “smart contracts” a využívat nativní měnu Ether. Od 30. července 2015, kdy přišlo Ethereum k životu, se měna stala až druhou největší měnou na světě. Nyní, o tři a půl roku později byl král altcoinů sesazen měnou Ripple. V době psaní článku se Ether drží na hodnotě 87 amerických dolarů za kus.
Vitalik Buterin, hlavní vývojář měny Ether dostal na začátku měsíce prestižní čestný doktorát od nejstarší švýcarské univerzity – Univerzity v Basileji. Důvodem je “nepřekonatelný úspěch na poli kryptoměn, smart contractů a designu institucí.”
V listopadu, analysta z Bostonstké univerzity nechal slyšet, že nedostatečná diverzita smart contracts na platformě Ethereum může vést v konečném důsledku ke zničení celého projektu.
Mohlo by vás zajímat: Žaloba na Bitmain, Kraken a další: Hard fork manipulace
Spouštíme nově telegram kanál CryptoSvet!
Dovoluji si vás pozvat na náš telegram, kde najdete nejžhavější novinky ze světa kryptoměn, nejnovější zprávy i zajímavé soutěže.