Celoroční pobyt medvěda se nepodepsal jen na peněženkách těžařů, ale i na výnosech největších obchodníků s hardware, jako je Bitmain, AMD a NVidia. I přes všeobecný pokles cen se težařům měny Bitcoin podařilo generovat zisk přes čtyři miliardy amerických dolarů jen za první pololetí roku 2018. Dalším důsledkem složitější těžby a poklesu cen je také to, že se malí těžaři stávají téměř vyhynulým druhem a ti velcí investují do nejnovějších zařízení stále méně a méně peněz.
A to nejvíce bolí právě výrobce hardware, na které pomalu dochází vystřízlivění po roce 2017, kdy ceny kryptoměn raketově vzrostly. Například jeden z největších výrobců, AMD, podal ve své zprávě z letošního října informaci, že výdělky z grafických karet jsou zanedbatelné. Další velký výrobce, NVidia, je na tom o dost hůř. Ředitel společnosti NVidia, Jensen Huang, řekl informační agentuře Reuters následující:
Kocovina po růstu kryptoměn trvá déle, než jsme očekávali. Mysleli jsme si, že jsme při zvládání dynamiky kryptoměn udělali lepší práci.
V důsledku toho klesly akcie společnosti NVidia o šestnáct procent. Jak je na tom čínský gigant Bitmain se dá jen odhadovat. Nicméně se dá předpokládat, že na tom bude největší obchodník s těžebním hardware velmi podobně.
Mohlo by vás zajímat: Kryptoměny, které vyplácí každý měsíc Binance
Zlatá horečka roku 2017
Před rokem na tom byl trh úplně jinak. Výzkum agentury Jon Peddie ukazuje, že těžaři za rok 2017 nakoupili tři miliony zařízení pro těžbu kryptoměn. Většinu těchto zařízení vyrobil Bitmain, který se specializuje přímo na výrobu těžebních zařízení. Obrovský nárůst poptávky byl mimojiné zapříčeněn strmým zvýšením těžařů kryptoměny Ethereum. V důsledku toho se musela vyvinout i technologie. Zastaralé grafické karty byly nahrazeny specializovanými zařízeními ASIC. Grafické čipy ale rostly dál. Během tohoto růstu se nejnovější grafické karty dostaly na závratné ceny. Například špičková grafická karta GeForce 1080 od společnosti NVidia vzrostla meziročně o 25 % až na cenu přes dvacet tisíc.
Mohlo by vás zajímat: Tether (USDT) znovu spustil výbery USD z ich platformy
Hledání dna v roce 2018
Od své nejvyšší ceny, kterou Bitcoin zaznamenal na přelomu roku, uběhlo jedenáct velmi dlouhých a bolestivých měsíců. Cena se z 20 000 amerických dolarů dostala na dno v podobě čtyř tisíc. Tento pokles hodnoty kryptoměn napříč celým trhem byl obzvláště bolestivý pro výrobce, kteří zažívali s každou kvartální zprávou větší a větší ztráty. Například zmíněná GeForce 1080 klesla u většiny českých dodavatelů na cenu 15 tisíc. Přední grafické karty řady 500 od AMD jsou na tom obdobně. Největší ztráty zaznamenají malí těžaři, kterým se už do grafických karet nevyplatí investovat. Obrovské těžební společnosti ale stále nakupují těžební zařízení ASIC, což má velmi závažný vedlejší důsledek, tedy všemi nenáviděnou centralizaci měn jako je Bitcoin, Bitcoin Cash SV nebo Bitcoin Cash ABC.
Mohlo by vás zajímat: Google Trendy: Bitcoin aktuálne na 6 mesačnom maxime!
Pád akcií velkých firem
Podle zpráv za první a druhý kvartál klesly dodávky grafických karet o 7,5 procent v případě společnosti NVidia a o jedno procento v případě AMD. Naopak Intel hlásí v druhém kvartálu nárůst o 2,6 %. Jak výzkumná zpráva agentury Jon Peddie vysvětluje, tento mezičtvrtletní propad je zapříčeněn nejen poklesem poptávky od těžařů, ale také z důvodu sezóny. Zprávy za první čtvrtletí bývají kladnější než ty za druhé. Tento všeobecný pokles byl citelný i na cenách akcií hardwarových gigantů.
Nejvýraznější poklesy v cenách akcií se vážou na čtvrtletní zprávy, které jednotlivé firmy musí vydávat pro své investory. 26. října publikovala svoji zprávu za druhý kvartál firma AMD. Akcie se okamžitě propadly o devět procent. Během následujícího měsíce propad pokračoval a zastavil se až na 48 procentech.
Mohlo by vás zajímat: Čína: Bitcoin donutil těžaře stáhnout se
Kinngai Chan, analysta ze skupiny Summit Insights řekl Reuters, že “AMD mělo příliš silnou vazbu na kryptoměny.” Je to vidět i na poklesu tržeb. Místo odhadovaných padesáti milionů amerických dolarů klesly o 150.
NVidia zveřejnila svoji zprávu za třetí kvartál 15. listopadu. Ve chvíli zveřejnění se akcie propadly o 16 procent. Propad pokračoval v následujících dnech a zastavil se na 25 procentech. Nic ale nenasvědčuje tomu, že se trend obrátí. Nicméně poptávka po grafických kartách stále je.
Oproti tomu Bitmain musí své nejnovější ASIC zařízení Antminer S9 prodávat s výraznou slevou, jak uvádí výzkumná zpráva směnárny BitMEX. Podle této zprávy navíc Bitmain prodělává a své ztráty musí financovat s pomocí vytěžených kryptoměn. To vede k dalšímu tlaku na trhu. Na každém zařízení, které vyrobí, prodělává zhruba jedenáct procent.
Mohlo by vás zajímat: Je Bitcoin další “Internetová horečka”?
Analysta kryptoměn, Samson Mow, odhaduje, že ceny zařízení Antminer S9 klesly celosvětově až o 85 procent a samotná firma ztratila za druhý kvartál roku 2018 přes 600 milionů amerických dolarů.
Na závěr se nedá říct nic jiného, že na obrat v klesajících kryptoměn čekají jak investoři, tak i giganti na trhu s hardware.