Minulý týden jsem měl zajímavý rozhovor se zakladatelem webu btctip.cz a známým kryptoměnovým investorem. Karel Fillner to nerad slýchá, ale v poslední době se stal takovým českým kryptoměnovým guru, v čemž mu pomáhá jeho víc jak šestiletá zkušenost v poli a jeho aktivní propagace kryptoměn. V rámci svého cyklu přednášek Tour de Krypto objíždí poslední dobou celé Čechy a Slovensko a poučuje zájemce, hlavně začátečníky, jak obchodovat s kryptem a kde začít. Jak začít s kryptoměnami, cena Bitcoinu a jak se pohybovat na trhu byla taky témata, která jsme řešili v našem rozhovoru a zde se na něj můžete podívat na Youtube. Pro vás, kterým stačí textové shrnutí, pojďme na věc.
Jaké jsi měl ohlasy na Tour de Krypto?
“Popravdě řečeno, tady v tom trhu, který teď posledních několik měsíců, zažíváme takový ten medvědí trh, tak jsem ani nečekal, že bude takový zájem. V podstatě na všech přednáškách je vyprodáno.”
Karel říkal, že byl sám překvapený, jakého úspěchu se dostalo jeho přednáškám. Dal najevo svou radost ze zájmu, který v Česku je o kryptoměny a Bitcoin. Prý už nejde také jenom o začátečníky, potkává prý čím dál častěji lidi, kteří už mají trochu svých vlastních zkušeností. Všechny je ale spojuje zájem a také otázky, které pokládají. V hloučcích, které se po přednáškách vždycky utvoří Karel se zájemci řeší konkrétní měny, přístup k měnám a hlavně se do nich snaží nalít optimismus a trochu zájmu. Klíčové dle něj je zajímat se o to, do čeho investuji, o technologii a nápad, který měna představuje. Kontext dle něj hlavní, je třeba to vidět i jako koníček, o kterém prostě chci vědět víc.
Proč by se lidé měli v dnešní době zajímat o kryptoměny?
“Je to technologie, kterou nejde vypnout, není závislá na nějaké centrální autoritě. Je to vlastně nezávislá alternativa peněz.”
Mají dle něj mnoho výhod. Mezi ně patří, že jsou prý poměrně rychlé, můžete je používat kdykoliv a posílat je jakkoliv daleko přes celý svět. Nezdá se mu však tak důležitá anonymita, kterou kryptoměny jako Bitcoin vlastně až tak důkladně stejně nedisponují. Ano, existují Monero, nebo ZCash, ale Karlovi přijde hlavní fakt, že kryptoměny dávají moc do rukou svých uživatelů. Spojuje se s tím však také zodpovědnost, která je dle Karla hlavní nevýhoda kryptoměn. Převažují dle něj však pozitiva, vlastně i ta zodpovědnost je taková napůl i výhoda. Sám toto stanovisko zastupuji a poté, co jsem Karlovi řekl, že jsem v kryptoměnách all-in, zavedli jsme řeč na altcoiny.
Altcoiny a obchodování s nimi
Náš rozhovor na téma altcoiny začal jednou radou na které jsme se s Karlem shodli: Cílem je navyšovat Bitcoin. Když obchodujete s altcoiny, nepřevádějte si svoje výdělky na dolary, ale sledujte, kolik Bitcoinu jste vydělali. To proto, že i když vám coin roste, myslíte si, že je to skvělé, tak Bitcoin může vůči dolaru růst mnohem rychleji a naopak.
Co ty a altcoiny?
“Já jsem altcoinový maximalista. Držím asi 35 druhů. Snažím se je všechny držet v peněženkách, ať už hardwarových, či softwarových. “
Existují Bitcoinoví maximalisté, kteří drží jenom Bitcoin a pak je tady někdo jako Karel, pro kterého je Bitcoin jakýsi vozíček mezi jednotlivými altcoiny. Bitcoinu on věří, ale zajímá ho využití různých altcoinů, ta rozmanitost. Bitcoin dle něj totiž nemá řešit všechno. Altcoiny nastupují tam, kam by Bitcoin jít mohl, ale bylo by to zbytečné, nebo by to moc trvalo.
“Je zbytečný, aby Bitcoin řešil platby, zároveň anonymitu, zároveň… já nevim… ukládání decentralizovaných dat a podobně. To jsou všechno věci, který dneska můžou zastoupit altcoiny.”
Na téma anonymity se Karel vyjádřil, že dle něj by ani nebylo ideální, kdyby Bitcoin byl opravdu anonymní a to z toho důvodu, že i teď po Bitcoinu dle něj jdou regulátoři. V okamžiku, kdy by byl Bitcoin defaultně uplně anonymní, ten boj by se dle něj ještě přiostřil.
Co když kryptoměny jednou úplně vypnou?
Toto je otázka, na kterou často narážím, obzvlášť u začátečníků a Karel na to měl jednoduchou odpověď.
“Technicky to je samozřejmě nesmysl, vypnout internet. To by měli lidi určitě jiný starosti, než jestli funguje Bitcoin.”
Nejen že je to technicky nemožné, dle něj to je hloupost taky z důvodu, že vlády by se na něčem musely všechny dohromady domluvit a to na něčem, co by bylo společensky neúnosné. Krom toho i záležitosti, na kterých se všichni domluví, že je zakáží stejně pořád existují. Drogy a prodej zbraní jsou také nelegální, ale existují.
Jak si myslíš, že se trh bude vyvíjet v nadcházejících letech?
“Nastanou hodně velký změny. Myslim si zkrátka, že letošní rok bude poměrně přelomoví v tom, jací hráči přijdou ještě do kryptoměnového světa, jací hráči přijdou na trh, velcí institucionální investoři, lidé a společnosti s opravdu velkými penězi.”
Z krátkodobého hlediska i z dlouhodobého vidí Karel stoupající tendenci, obzvlášť to, co se bude dít v blízké době ho plní optimismem. Na druhou stranu také však řekl, že volatilita se zvýší. Velcí hráči totiž budou chtít vydělat peníze a s tím množství nástrojů, které mají na mávání s trhem to pro ně nebude problém. Pravidla hry se dle něj možná změní, tak pozor v příštích letech.
“Bitcoin už umřel třistakrát a vždycky se zvednul a vždycky z toho vlastně vyšel silnější než byl předtim.”
Jaké kryptoměny by si začátečníci měli nakoupit?
Jak sám Karel říká, především by si neměli brát příklad z něj, když drží desítky a desítky různých coinů. Je tady něco, čemu se říká CoinMarketCap.com, což je web, kde jsou seřazeny coiny dle jejich tržní kapitalizace a začátečník by neměl zkoušet manipulovat s jinými coiny, než s těmi z první desítky.
“[Začátečníci] by se měli snažit si najít základní informace aspoň o tom co kupují a vědět proč to kupují. Ne proto, že jim někdo řekne “tenhle coin pude za půl roku nahoru,” ale proto, že si sami o něm zjistí ty informace. “
Když vybíráte coin, je lepší jít spíš konzervativní cestou. Jak se v kryptokomunitě říká, DYOR – Do Your Own Research. Je na vás čtenářích uznat, zda shledáte ten coin užitečný, že má potenciál. Pak je na vás, jestli na základě toho koupíte, nebo ne.
Jaké jsou nějaké bezpečné burzy?
“Spíš takové burzy, které mají velké objemy, které tady fungují dlouho. Asi žádná nemůže být totálně stoprocentně ve všem dokonalá. Ono se říká, že není otázka, která bude bude mít někdy problém tohoto typu, ale spíš kdy. Ale ta situace už se samozřejmě dost zlepšila.”
Konkrétně za bezpečné burzy považuje Karel třeba Coinmate s českým zázemím, Bitstamp jako první licencovaná burza v Evropě, velké burzy typu Bittrex, nebo dnes hodně skloňovaný Binance.com.
Obecně na téma bezpečí jsme také mluvili o dobrých peněženkách. Rozhodně nedoporučujeme ukládat coiny na směnárnách, ať už z nebezpečí hacku či prostě kvůli pocitu bezpečí. Existují pochopitelně situace, kdy coin nelze uložit dobře nikde jinde, ale v tom případě není bezpečné do této měny vkládat moc peněz.
Jak a podle čeho vybrat kryptoměnové portfolio na držení na několik let?
“Moje taktika v tomhle je, že se snažím držet takové kryptoměny z různých odvětví podle toho, k čemu jsou určený. Mám zástupce anonymních kryptoměn, kryptoměn určených k platbám, mám zástupce platforem pro vytváření smart contractů. Ne všechny kryptoměny přežijou, takže se snažím diverzifikovat.”
Co se konkrétních coinů týče, Karel má poměrně rád třeba tyto:
Všimněte si, že Ethereum na tomto listu není, ale ne z toho důvodu, že by to byla špatná investice. Karel mluvil o ideologických důvodech, kvůli kterým mu moc nevěří. Dává však najevo, že nejdůležitější je udělat si svůj průzkum. Dobré zdroje jsou třeba Redditová vlákna různých coinů, jejich Twittery, Discord, diskuzní fóra. Většina větších coinů má za sebou komunitu, která ho má do hloubky rozebraný.
Co je lepší, obchodovat na denní bázi, nebo hodl?
Karel si zkusil všechno a po mnoha letech zkušeností dospěl k názoru, že dlouho držet je z dlouhodobého hlediska lepší.
“Z hlediska historických zkušeností se to vyplácí. Určitě bude hodně lidí namítat, že pokud budu spekulovat, tak se mi podaří vychytat ty body, kde jde cena prudce nahoru a budou mi namítat “proč jsi neprodal Bitcoin, když byl na $19,000. Je to proto jednak, že i zkušený se zmýlí a když to vypadá, že zrovna chceš vystoupit z toho obchodu, tak nakonec ta cena pokračuje klidně ještě na dvojnásobek a podobně.”
Ne každý může být zkušeným traderem a většina těch, kteří se o to pokusí, pohoří. Obzvlášť začátečníci by se měli snažit spíš dlouho držet, ignorovat volatilní turbolence a mít v sobě víru v coin, ne však víru slepou. Jak už jsem zmiňoval, udělejte si vlastní průzkum.
Jak se orientovat a chovat na trhu?
První věc, kterou je třeba si pamatovat, je mít odstup a pevné nervy. Jak to Karel řekl:
“Když je medvědí trh a jsou na to prostředky, tak to řeším prostě tím, že dokupuju.”
Je důležité vydržet, přečkat těžké čas (pokud se vám tedy nepodaří je předem spatřit) a pořád si pamatovat, proč jsem do toho šel.
Na co však dát pozor jsou cykly, kterými trh prochází. Je jich několik a lze je často zpozorovat předem. Způsobují je často sezónní záležitosti, jako léto, kdy trh stagnuje, nebo konec roku, kdy lidé rádi vybírají peníze. Velké změny v ceně můžou způsobit ale i třeba nějaké hodně špatné zprávy, které mohou ovlivnit trh. Je opravdu těžké to předpovědět, leč jak Karel říká:
“Každý ten cyklus, tak jak o něm mluvíme, každý ten propad zatím v historii následoval další růst, který ten cyklus posunul o řád víš. A když ne o řád, tak o pořádný kurz.”
Co se momentální situace týče, je populární myšlenka, že se vracíme na býčí trh. Karel však tvrdí, že je třeba dát pozor, že momentálně jsme pořád v nejisté situaci a můžeme se všichni pořád mýlit. Je prostě třeba dávat pozor na novinky. Nikdo nedokáže úplně přesně predikovat cenu Bitcoinu.
“Ani já jsem si nedokázal loni někdy v lednu představit, když stál Bitcoin něco přes tisíc dolarů, že by mohl stát někdy dvacet. Pro mě něco takového bylo neuvěřitelný. Kdyby ses mě na to zeptal před rokem, tak se ti vysměju, že seš blázen…Já už se nesměju tomu, když prostě někdo přijde a řekne, že Bitcoin bude do roka stát padesát nebo sto, ale klidně taky pět tisíc. Tohle nemůže nikdo vědět.”
Závěr
Na závěr jsem už měl jen pár otázek, na které Karel rychle odpověděl.
“Překoná Bitcoin letos svoje all-time-high?”
- “Rozhodně, dokonce bych řekl, že ho zdvojnásobí.”
“Kdyby sis měl vybrat jen jednu kryptoměnu, Litecoin nebo Vertcoin, kterou by sis vybral?”
- “Litecoin.”
Hory nebo moře?
- “Moře.”
Blondýna, černovláska, brunetka?
- “Já nevim, zrzka no, hlavně když bude umět vařit a mít dobrou povahu.”
Pivo nebo čaj?
- “Pivo.”
Na tuto příjemnou notu jsme se rozloučili. Zde se můžete podívat na celý rozhovor ve formě videa na Youtube.
Doufám, že se vám rozhovor líbil a pokud máte nějaké dotazy, nebojte se na mě nebo na Karla obrátit. Nezapomeňte taky navštívit jeho web btctip.cz, můžete tam najít spoustu zajímavostí ze světa kryptoměn.