Stop loss je order typ, který limituje potenciál ztrát při kryptoměnové směně. Pokud máte nějakou zkušenost s akciovou burzou, možná jste už tento order použil, pokud ne, tak jste o něm asi ani neslyšeli. Tento návod by vám měl vysvětlit k čemu jsou a proč by se s nimi mělo zacházet jinak na kryptoměnovém trhu oproti akciovému trhu.

Brave browser, vydělat bat, basic attention token

Co je to stop loss order?

Když nakoupíte kryptoměnu, třeba Bitcoin, uděláte tak při jisté ceně – $15.000 například. Pokud cena poroste, vy vyděláte, pokud cena klesne, proděláte. Myšlenkou za stop-loss je vystavit sell order na nižší ceně, než na které jste nakoupil, aby jste se vyhnul příliš velkým ztrátám. Například kdybyste koupili akcie Apple těsně před tím, než vydají nový iPhone, očekáváte, že cena poroste, a proto si uděláte stop loss order o 5% níž pro případ, že se stane něco hrozného a nepředvídatelného. V případě Bitcoinu dejme tomu, že nakoupíte při $15.000, nastavili byste si stop-loss sell order třeba na $13.500.

Ne vždy jsou stop-loss ale na místě

Většina kryptoměn s vysokým market cap je už teď poměrné široce používaná ve skutečném světě, z toho důvodů je menší šance pro tyto coiny, na rozdíl od nových coinů z nových ICOs, že jejich cena spadne na 0 po nějakých špatných zprávách. Je to pořád možné, ale méně pravděpodobné. S těmito poznatky na vědomí, musíte pořád očekávat veliké změny v ceně, jsme konec konců v kryptoměnách a po nějaké špatné příhodě, které se chytnou mainstream média, se cena coinu může snížit až o 80%. Pokud byste v této situaci měli stop-loss order na 20%, podmínky pro prodej by nastali a vy byste ztratili 80% svých peněz, zatímco ostatní by potom, co se kurz vzpamatuje, ztratili třeba jen 10%.

Scénáře, kde jsou stop loss méně riskantní

V kryptoměnách byste se stop loss měli většinu času vyvarovat, ale existují specifické scénáře, ve kterých mohou být užitečné:

  • Když krátkodobě obchodujete s kryptoměny, můžete tak dělat několika způsoby. Pokud chcete vydělat co nejvíc fiat (USD třeba) krátkodobě, můžete využít malých směn dolarů za altcoiny. Pokud používáte tento postup, pokuste se nikdy nevyužít víc jak 5% vašich financí na jeden obchod; a nepoužívejte marži. Stop-loss zde však může být poměrné užitečný. Když třeba očekáváte, že cena pude nahoru, nastavte si take profit order a stop-loss order na třeba 1/2 nebo 1/4 hodnoty. Když byste například nakoupil za $100, nastavili byste si sell order na $120 a stop-loss na $90. Tím pádem když se strefíte v 5 z 10 případů, vyděláte. Není to tak jednoduché, jak to zní, většinou se lidi nestrefí ve víc jak 50% případů.
  • Když obchodujete s kryptoměny dlouhodobě, je asi na místě použít jiný přístup. Pokud očekáváte, že coin bude dlouhodobě stoupat, spíše než, že byste si nastavili sell order na malém výdělku 10% nebo 20%, si nastavte sell třeba v případě, že by narostl o 1000% nebo víc. V tomto případě je na místě mnohem nižší stop-loss order, obchodujete-li s coiny s malým market cap. Na rozdíl od coinů s vysokým market cap, tyto coiny nejsou moc využívané, proto když by zažili nějakou nepříjemnou událost, která by otřásla jejich kredibilitou (hack, krádež apod.), je šance, že se jejich cena propadne na nulu; totální ztráta vašich peněz vložených.  Proto byste zde měli nastavit poměrné nízký stop-loss, dejme tomu na 20/30% nákupní ceny.
  • Další cesta je přes techniku zvanou dollar cost averaging. Tento termýn v podstatě znamená investování x peněz za stanovený interval, dejme tomu $1000 každý první den v měsíci. Ale stejný princip se dá aplikovat na specifické obchody. Například máte-li $1000, které chcete investovat do coinu, spíš než, že jen nakoupíte $1000 tohoto coinu rovnou, nakupte $500 za tržní cenu a nastavte si několik buy orders pro případ, že cena klesne, například první na o 5% níž, druhý o 10% etc. Takto když cena půjde nahoru, pořád něco vyděláte, když cena klesne, nakoupíte za levno.

Nejlepší směnárny pro stop loss orders?

V praxi bude mít každá směnárna jinou “Stop Price” a jinou “Price”. “Stop Price” je cena když je limit order nastaven za “Price”, takže když byste chtěli uzavřít obchod v případě, že cena spadne pod $1, nastavili byste si “Stop Price” na $1 a “Price” trošku nižší, řekněme $0.95 (vzhledem k tomu, že může dojít k nárůstu/poklesu ceny než se spustí transakce po dosažení “Stop Price” a vytvoří se “Price”).

Některé směnárny, které podporují stop loss ordery:

  • Binance burza roste každým dnem víc a víc a získává si ohlasy, hlavně díky svojí stabilitě a podpoře zákazníků.
  • HitBTC, populární crypto-crypto směnárna, má user-friendly rozhrání, umožňuje stop loss (nazývá ho však pouze “Stop”)
  • BitMEX je směnárna pro trochu zkušenější obchodníky, vzhledem k tomu, že umožňuje 100X leverage, má možnost “Stop-limit” orders (nazývanou “Stop Price”). Dejte si pozor, zacházíte-li s vyšším leverage, je to poměrné riskantní záležitost. Chcete-li se o tomto tématu dozvědět víc, doporučujeme tento článek.
  • CEX.IO je populární směnárna, která umožňuje fiat vklady. Umožňuje margin trading, což umožňuje stanovit “Stop loss price”. Když obchodujete s marží, existuje riziko, že ztratíte víc peněz, než jste vložili, tím pádem je stop loss ještě užitečnější. Pokud chcete vědět o této směnárně víc, doporučujeme tento článek.
  • Coinigy je další možná alternativa. Je to platformu, která umožňuje trading na několika směnárnách přes APIs. Stop-loss je zabudovaný order type (taky ho nazývají Stop Limit” orders). To funguje jinak než na směnárnách, kde je vám stop-loss order zaslaný pouze, když dosáhne cena vaši stop-loss price. Dobré na tom je, že order není zapsán v žádné order book (tím pádem žádná osoba nekalých zájmů vám nemůže ublížit), ale dostala-li by se směnárna do situaci, kdy je jejich API down, když je stop-loss spuštěn, mohlo by se stát, že vás to nevyhodí ze špatného obchodu (riziko této situace je na všech směnárnách, ale na Coinigy je tento scénář pravděpodobnější)

 

Související články:

7 nejlepších způsobů, jak shortovat Bitcoin
Margin obchod kryptoměn pro začátečníky

Tento článek je jen informativního charakteru. Neručíme za vaše výsledky. Doporučujeme si dělat vždy svůj vlastní průzkum!

 

Sdílet

Autor

Student, nadšený atlet a spekulant krypta. Přejete-li si mě podpořit, moje BTC adresa je zde: 3FnC3op7eRPLhvZJr6WV7EJoSkd9XeeSwE LTC adresa: M9iZRn7fCqi6eCnEUui2yAXMzGaJsF5vVK

Komentáře

Zanechat komentář