Co je to tržní kapitalizace?
Tržní kapitalizace – anglicky market capitalization, nebo zkráceně market cap – je termín, který určuje hodnotu aktiva, v našem případě kryptoměny, na trhu. Jde taky o měřítko velikosti dané kryptoměny; čím větší tržní kapitalizaci kryptoměna má, tím větší je v porovnání s ostatními. Bitcoin je momentálně největší kryptoměnou, tím pádem má největší market cap.
Jak se počítá tržní kapitalizace?
Je to poměrně jednoduché. Zlatá formulka je:
Tržní cena (market price) X Cirkulující dodávka (circulating supply)
Market cap se počítá vynásobením momentální tržní ceny kryptoměny její cirkulující dodávkou. Pro Bitcoin formulka vychází takto:
$6 580,02 X 17 299 250 = $113 829 489 002
V čas psaní tohoto článku stojí jeden Bitcoin $6 580, 02 a existuje totálně 17 299 250 Bitcoinů v oběhu, což udává tržní kapitalizaci BTC jako $113 milionů. Vzhledem k tomu, že Bitcoin je jakýmsi “otcem” kryptoměn, je pochopitelné, že je momentálně největším coinem na trhu s dominancí kolem 51%. To znamená, že kryptoměnový trh se z 51% skládá z Bitcoinů.
Pojďme se podívat na dva tvůrčí komponenty této formulky.
1. Tržní cena
Tržní cena udává kurz, který se používá při obchodování s daným aktivem na trhu. Jednoduše řečeno jde o tu cenu jednoho Bitcoinu, na které se dohodne kupec a prodejce při otevřeném obchodu. Je důležité chápat, že cena kryptoměny se liší na různých směnárnách, v různých obchodních párech (fiat nebo krypto) a v různých zemích.
Můžete si všimnout, že cena Bitcoinu (BTC) není stejná v žádném z těchto párů a podobně to je i na různých směnárnách. To je z toho důvodu, že tato cena se odchyluje od rozdílné dynamiky nabídky a poptávky, která panuje v daném páru/směnárně… Příklad, cena Bitcoinu může být jiná v zemi, kde má malou nabídku (z důvodu málo prodejců) v porovnání s poptávkou potenciálních kupců, například v Zimbabwe oproti třeba České republice. Nejlepší způsob, jak zjistit tržní cenu coinu je podívat se na agregátní cenu, což je číslo získané zprůměrováním cen coinu na různých směnárnách. Tyto čísla si můžete vyhledat na webových stránkách, jako třeba CoinMarketCap.
2. Cirkulující dodávka
Cirkulující dodávka udává množství coinů daného druhu v oběhu. Nepleťte si však tento termín s totální dodávkou (Total Supply), to označuje něco úplně jiného.
Jak už bylo řečeno, cirkulující dodávka Bitcoinu je momentálně 17 299 250 BTC. To znamená, že existuje skoro 17.3 milionů Bitcoinů, ať už se pohybují na trhu, nebo jsou drženy v peněženkách, nebo jsou ztraceny na věky.
Totální dodávka – Total supply – určuje množství coinů, které bude existovat dle plánu projektu, včetně coinů, které teprve budou existovat.
Cirkulující dodávka + Coiny, které budou teprve vytěženy = Totální dodávka
V případě Bitcoinu, maximální dodávka Bitcoinu, která kdy bude je 21 milionů BTC. Procesem těžby se budou tvořit nové coiny, dokud nedojdou do hranice 21 milionů, poté už nebudou žádné Bitcoiny na těžení. V ten moment se totální dodávka stane cirkulující dodávkou.
Je důležité si pamatovat, že většina tokenů je před-těžená, vyminovaná před vypuštěním projektu na veřejnost a víc, než toto množství jich nikdy nebude. V tomto případě je totální dodávka znovu stejná, jako cirkulující dodávka.
Druhy tržní kapitalizace
Jsou dva druhy tržní kapitalizace: Tržní kapitalizace pro každou kryptoměnu a Totální tržní kapitalizace kryptoměnového trhu.
1. Tržní kapitalizace každé kryptoměny
Tato kategorie je dedikovaná speciálně market cap každé jednotlivé kryptoměny. Tuto informaci si můžete najít na CoinMarketCap.
Obecné jsou coiny seřazené dle tržní kapitalizace; větší market cap znamená vyšší pozici. Sledování těchto pořadí je dobré pro určování hodnoty daného coinu, pro srovnání. Pokud plánujete sledovat růst celého kryptoměnového trhu, další kategorie by vás mohla taky velmi zajímat.
2. Totální tržní kapitalizace kryptoměnového trhu
Pokud často navštěvujete CoinMarketCap nebo jiné kryptoměnové hodnotící platformy, pravděpodobně jste se již setkali s totální tržní kapitalizací pro celý kryptoměnový trh. Na CoinMarketCap si ho můžete najít tady:
Totální market cap je indikátor hodnoty celého kryptoměnového trhu. Je to součet market capů všech coinů, které v daný moment existují. Momentálně existuje asi 2004 kryptoměn a tokenů. Tyto informace nám mohou pomoci při určování růstu kryptoměnového trhu v daný moment.
Momentální market cap kryptoměn je kolem $220 miliard, což je velmi daleko od vrcholu $800 miliard, kterého dosáhli kryptoměny na počátku roku 2018! Jak vidíte, je poměrně jednoduché se takto ve věcech orientovat.
Význam tržní kapitalizace
Teorie říká, že čím větší je společnost, nebo v tomto případě kryptoměna, tím pomaleji bude růst a tím menší bude riziko. To je logické, srovnáme-li Bitcoin s nějakým novým ICO tokenem. Tento nový ICO token bude mít mnohem větší šanci znásobit svou cenu za krátkou dobu. Je to však taky mnohem riskantnější investice. Šance, že se drasticky propadne je taky mnohem větší, než u Bitcoinu. Tržní kapitalizace je jedna z vlastností coinu, která určuje jeho volatilnost. Risk je zisk! (…a nebo taky ne)
Krom toho, coiny s menším tržní kapitalizací jsou většinou silně manipulovány tradery a whales. Bohatší investoři mohou s cenou těchto coinů házet jak diví. Vzhledem k tomu, že v kryptoměnovém obchodu prakticky neexistuje žádná regulace, manipulace trhem není nic neobvyklého. Je mnohem těžší však manipulovat s větším coinem, poněvadž svoje bohatství stavíte vůči mnohem větší hodnotě, většímu objemu. Pokud chcete pohybovat dle libosti Bitcoinem, musíte jich mít opravdu hodně a takových lidí moc není.
Měl bych sledovat momentální cenu, nebo tržní kapitalizaci?
Spousta lidí má takový zlozvyk, že hodnotu coinu odvozují pouze od jeho momentální ceny. Když si tito lidé všimnou, že coin stojí na nějakých $0.10, $0.05, řeknou si, že jde o “levný” coin, tím pádem mají větší šanci zdvojnásobit, možná i zvícenásobit svoje peníze . Je třeba dávat taky pozor na jednu další vlastnost coinu: jeho cirkulující dodávku. Pojďme si srovnat Litecoin (LTC) a Ripple (XRP), pomůže nám to vizualizovat situaci.
Jak si můžete všimnout, Ripple momentálně stojí jen něco přes 50 centů, což je jenom zlomek 57 dolarů Litecoinu. Kdokoliv, kdo by se podíval na tyto dva coiny a porovnal je jen dle jejich ceny by si řekl, že Ripple je mnohem vhodnější pro investici, že mají větší šanci znásobit svoje vklady. Pravda je však opakem. Litecoin má mnohem větší šanci dosáhnout něčeho takového, poněvadž cirkulující dodávka LTC je pouze 57 milionů, což je mnohem méně, než 39 miliard XRP. To sází Litecoin níž, co se market capu týče a musel by dosáhnout přibližně zečtyřnásobení své ceny, aby dosáhl stejné tržní kapitalizace, jaké má Ripple.
Proto je důležité dívat se nejen na cenu, ale také na tržní kapitalizaci coinu.
Krom toho je třeba také si uvědomit, že totální dodávka XRP je 100 miliard, což znamená, že bude ještě vytěženo 40 miliard XRP. Ekonomie tvrdí, že větší nabídka vede k nižší cenně (zůstane-li poptávka stejná). Čím více něčeho máte, tím méně vzácné to je, prostá logika.
To však neznamená, že stačí podívat se na tržní kapitalizaci a rozhodnout se jen na základě toho. Když se rozhodujete, do čeho investovat, udělejte si pořádný průzkum, načtěte si o projektu co jen můžete a až potom udělejte svoje rozhodnutí.
Související články:
Jak na kryptoměny – Návod a příručka (nejen) pro začátečníky
Investice do kryptoměn, jak poznat do které investovat?