Na pravidelné konferenci Facebooku F8 bylo jedním z klíčových bodů soukromí. Mark Zuckerberg při své prezentaci prohlásil, že “budoucnost je v soukromí”. Tento sporný bod přichází v době, kdy Facebook ohlásil, že vytvoří vlastní stablecoin. Kryptoměna Facebooku by měla být krytá hned několika klasickými fiat měnami a měla by sloužit uživatelům aplikací Messenger a WhatsApp.
Mohlo by vás zajímat: Bitfinex: Našel se způsob řešení problému s pomocí IEO
V jednom z článků informační platformy Off The Chain autor Anthony Pompliano spekuluje o dalším směřování Facebooku. Pompliano předkládá argumenty, na základě kterých dedukuje, že Mark Zuckerberg řídí pomalu svůj kolos k vyšší decentralizaci. Kryptoměna Facebooku je jeden z důsledků této snahy. Nicméně gigant velikosti Facebooku čelí při snaze o decentralizaci mnoha potížím.
Problémy dnešního obchodního modelu
První problém, na který Facebook nutně narazí, leží v obchodním modelu, který Facebook v dnešní době využívá. Reklamy jsou servírované 2,38 miliardám lidí a generují Facebooku obrovský zisk.
Pompliano se ve svém článku snaží najít řešení. Jedním z nich je změna obchodního modelu. Místo zaměření na výdělky z reklamy by se společnost měla zaměřit na finanční služby.
Mohlo by vás zajímat: Obsáhlá analýza Bitcoinu a kryptoměn 29.4. pomocí Elliot Wave
Druhý problém společnosti leží v tolik skloňovaném soukromí. Pompliano k tomu dodává:
“Reputace společnosti kolem soukromí uživatelů v poslední době zrovna nezářila. Je mnoho příkladů, které nahrávají do karet kritikům. Ať už se jedná o únik citlivých údajů nebo o prodej dat partnerským firmám.”
Mark Zuckerberg a síla Facebooku
Je nutné dodat, že síla Facebooku tkví v tom samém, jako jeho slabiny. Jako web, který ukládá a analyzuje obrovské množství dat, má snadný přístup k informacím, které jinak jsou pro ostatní firmy skryté. Málokterá organizace či společnost má takový přístup k tomu, co si společnost myslí, jako Facebook. Zuckerbergova společnost má 37773 zaměstnanců a nejchytřejší umělou inteligenci na světě (spolu s Googlem). Ročně Facebook vydělá 16,6 miliardy dolarů a každou sekundu se vytvoří pět profilů.
Kryptoměna Facebooku pro Messenger a WhatsApp
Analytik společnosti Barclays tvrdí, že “Facecoin” by mohl vydělat Facebooku přes 19 miliard do roku 2021. Fáma o vytvoření kryptoměny Facebooku se objevila v prosinci minulého roku. Kryptoměna nemá mít funkci financování projektu, ale má sloužit jako stablecoin pro aplikace, které Facebook vlastní.