Bitcoin a kryptoměny se zhroutily v roce 2022 uprostřed několika krizí, bankrotů a turbulencí na trhu, zatímco nedostatek regulace a odpovědnosti otřásl důvěrou investorů v digitální měny a tokeny.
Ohlédnutí za rokem 2022
Kryptoměny zahájily rok dobře s velkým optimismem ze strany podporovatelů kryptoměn, kteří často používali výraz: “To the Moon!” pro Bitcoiny a mnoho altcoinů – populárních a neznámých. Makroekonomická nejistota, zvýšení úrokových sazeb ze strany americké centrální banky a dalších centrálních bank a inflace šplhající k rekordním úrovním však tyto velké naděje pomalu zhatily.
Ačkoli příznivci kryptoměn viděli Bitcoin i některé další kryptoměny jako zajištění proti rekordní inflaci a devalvaci fiat měn, tento narativ vzal brzy za své, protože kryptoměny začaly ve druhém čtvrtletí klesat. Agresivní zpřísňování měnové politiky a zvyšování sazeb centrálních bank sice snížilo množství likvidity na trzích, ale také zabránilo novým investicím, zejména v technologickém sektoru.
Trh s kryptoměnami se na konci roku 2021 stal vysoce korelovaným s Nasdaq, který se v roce 2022 propadl o masivních 33,4 %. Celková velikost trhu kryptotrhu klesla na dnešních 806 miliard dolarů – téměř o 66 % méně než 2,25 bilionu dolarů v roce 2021. Podle údajů se z trhu letos vypařilo více než 1,4 bilionu dolarů.
Hodnota kryptotrhu dosáhla v listopadu 2021 historického maxima 3 bilionů dolarů, ale od té doby bylo vymazáno 2,2 bilionu dolarů.
Podíl Bitcoinu na kryptotrhu, známý jako dominance, je stále kolem 40 % a jeho pokles vždy silně ovlivňuje ostatní digitální měny a tokeny. Cena BTC letos prudce klesla o 64 % na zhruba 16 700 dolarů, poté, co loni skončila na 46 224 dolarech. Největší kryptoměna podle tržní kapitalizace se 28. března vyšplhala na letošní maximum téměř 48 163 dolarů, ale oproti této hodnotě je o 65,5 % nižší.
Ethereum se dnes obchoduje kolem 1 200 USD, což je o 67,4 % méně než v roce 2021 na úrovni 3 677 USD. Druhá největší kryptoměna na světě podle tržní kapitalizace a největší altcoin dosáhl 4. ledna téměř 3 889 USD, ale oproti této úrovni klesla o 69 %.
Kolaps stablecoinu Luna
Olej do ohně přililo také několik krizí kolem stablecoinů a obchodních platforem, což vedlo k výprodeji. Na kryptoměnovém trhu se během pěti týdnů od začátku května vypařil 1 bilion dolarů, když Bitcoin klesl pod 29 000 dolarů – nejníže za 16 měsíců.
Stablecoin s názvem TerraUSD (UST), spuštěný v roce 2018 společností Terraform Labs, měl být vázán na 1 dolar 1:1. 11. května se propadl pod 0,26 dolaru, což vyvolalo v kryptoměnové komunitě strach, nejistotu a pochybnosti.
Ostatní populární stablecoiny používají svou rezervní hotovost a různá aktiva k řízení poměru 1 na 1 vůči dolaru, aby zajistili stabilitu a zabránili volatilitě. UST používal algoritmus spalování a generování nativního tokenu Luna, což mělo umožňovat UST upravit svou nabídku a spravovat cenu blízkou 1 dolaru. S cenou UST ve volném pádu bylo spáleno více Luna na podporu ceny UST.
Luna tak ztratila během několika dní více než 95 % své hodnoty a investoři se obávali, že organizace začne prodávat BTC za milardy dolarů, které vlastní, na podporu UST. To uskutečnilo o týden později, když prodala BTC za 2,1 miliardy dolarů během 10 dnů. To následně vedlo k rychlému poklesu hodnoty dalších kryptoměn.
Americká ministryně financí Janet Yellenová okamžitě vyzvala americké zákonodárce k regulaci stablecoinů poté, co cena TerraUSD klesla.
Imploze FTX
Kdysi byla FTX třetí největší kryptoměnovou burzou na světě. Začátkem listopadu se dostala do významné krize likvidity. FTX oslovila konkurenční Binance s žádostí o odkup, největší kryptoměnová burza však od dohody odstoupila. To vedlo k velkému výprodeji na kryptotrhu a to stáhlo cenu Bitcoinu pod 16 000 dolarů.
Nový generální ředitel FTX John J. Ray III řekl výboru Sněmovny reprezentantů pro finanční služby, že společnost měla „nepřijatelné manažerské praktiky“ za bývalého generálního ředitele Sama Bankmana-Frieda.
Dne 13. prosince SEC obvinila Bankmana-Frieda z podvádění investorů a dva z jeho společníků, spoluzakladatel a bývalý technický ředitel Gary Wang a bývalá generální ředitelka Alameda Research Caroline Ellisonová, se přiznali k federálním obviněním. Ta zahrnují spiknutí za účelem spáchání podvodu, podvody s komoditami a podvody s cennými papíry.
Bankman-Fried byl vydán z Baham do USA 22. prosince a okamžitě vzat k okresnímu soudu pro jižní obvod New Yorku. Tváří v tvář osmi obviněním byl propuštěn na kauci 250 milionů dolarů a jeho další soudní jednání je 3. ledna u soudu na Manhattanu.
Bankroty
Podvodné aktivity, online podvody, masivní hacky, bankroty a celebrity propagující coiny a tokeny, které zkrachovaly, byly dalšími původci krize během vysoce deregulovaného a decentralizovaného krypto trhu.
Singapurský kryptohedgeový fond Three Arrows Capital ztratil v letech 2021 a 2022 více než 3 miliardy dolarů a stal se první velkou kryptoměnovou společností, která 3. července v roce 2022 zkrachovala.
Zánik společnosti Three Arrows Capital okamžitě způsobil dominový efekt, protože nesplatila půjčky ve výši více než 660 milionů dolarů kryptoměnové firmě Voyager Digital, která 5. července požádala o ochranu před bankrotem podle kapitoly 11.
Společnost Celsius Network poskytující kryptoměnové úvěry, která v červnu spravovala aktiva ve výši 12 miliard dolarů, také vyhlásila bankrot 13. července. Společnost se stejným zaměřením, BlockFi, vyhlásila bankrot 28. listopadu, dva týdny poté, co oznámil,a že má „významnou expozici“ vůči FTX.
Rok 2022 by se dal pamatovat jako „kryptozima“ a významný bod zvratu pro Bitcoiny a kryptoměny. Buď s velkými nadějemi, které se pro investory změnily v rozbité sny, nebo s lekcemi získanými na deregulovaném trhu s ranou technologií. Proto investoři hledají kryptoměny, které nabízí nové případy použití. V tomto ohledu vyvolal rozruch projekt FightOut.
FightOut
Zdá se, že FightOut by mohl být lídrem v sektoru Move-to-Earn projektů a jedním z hlavních hráčů v sektoru kryptoměn v roce 2023. Jednoduše, tento kryptoměnový projekt dělá tolik a jde nad rámec svých konkurentů, že je těžké si představit svět, kde tento projekt není úspěšný.
Na aplikaci se neúnavně pracovalo, takže když se uživatelé zaregistrují a zadají své údaje a cíle, získají personalizovaná cvičební videa, která jsou dokonale přizpůsobena jejich potřebám. Dokonce vám navrhnou tréninky, které berou v úvahu, jaké cvičební zařízení máte ve svém okolí.
Kromě skvělých funkcí pro cvičení je skvělé, že uživatelé vydělávají měnu v aplikaci (REPS) za dokončení těchto cvičení a rozšiřování komunity. Další vynikající funkcí FightOut je, že uživatelům umožňuje připojit se k metaverzu. Uživatelé si mohou razit své vlastní NFT avatary, které rostou a vyvíjejí se spolu s nimi, když dokončí trénink. Uživatelé se pak mohou socializovat nebo dokonce bojovat s ostatními uživateli v metaverzu pomocí svých avatarů.
Předprodej tokenu FGHT byl zahájen teprve nedávno, ale získal si zájem mnoha investorů. Projekt již získal více než 2,57 milionů dolarů.