Binance je renomovaná a ve světě kryptoměn velmi zvučná směnárna. Proto se není čemu divit, že plně podporuje měsíční airdropy několika kryptoměn. Ty pak můžou těm, kteří je drží ve své peněžence na Binance zajímavé vydělávat, a získat pasivní příjem kryptoměny. Jedná se hlavně o duální a POS kryptoměny, které potřebují zmíněné distribuce k údržbě. Mezi ty patří Ontology, VeChain, PundiX a další. Jak tedy funguje staking a dividendy kryptoměn?
Víte, že můžete koupit na Binance kryptoměny s kreditní kartou? Zde je návod!
Jak funguje staking a dividendy kryptoměn?
Některé kryptoměny používají duální systém, který je udržuje v chodu a provádí transakce. Velmi zjednodušeně se dá říct, že běžný uživatel takových kryptoměn tedy nevyužívá pouze token, který chce odeslat, ale taky token, který se používá jako hnací ústrojí systému. Sekundární token je distribuován držitelům primárního tokenu v různých časových periodách, většinou každý měsíc. Mezi nejznámější kryptoměny využívající tento systém patří NEO a Ontology (ONT) a dále v článku se o nich více rozepíšu.
Další systém efektivní distribuce tokenů se skrývá pod zkratkou POS. Proof of stake je systém, ve kterém hlavní břemeno táhnou držitelé, kteří své tokeny buď nabídnou do veřejného fondu, který drží celý chain na nohou, nebo je drží ve své peněžence. Systémů POS je celá řada a každý je něčím unikátní v řešení problémů odhalených na systému POW. Za tuto službu jsou držitelé odměněni nějakých procentuálním zúročením jejich vkladu. Mezi takové coiny se řadí například PundiX se svým systémem POSX nebo Reddcoin s POSV.
Staking
Výše zmíněný proces označujeme jako “staking”. Staking je právě důsledek blockchainu postaveném na principu POS. Za držení své kryptoměny jste odměňováni určitým dalším počtem kryptoměn. Často se tato částka pohybuje v mezích 3 – 5 % ročně. Samozřejmě je potřeba do toho započítat i pohyb samotné kryptoměny na trhu.
Dividendy kryptoměn
Dividendy kryptoměn jsou přesně tím, za co se vydávají. Stejně jako u akcií získáte jednou za čas vyplacenou částku, tak dividendy kryptoměn jednou za čas síť připíše všem držitelům. To proto, aby stimulovala cenu a zároveň to, jak jsou kryptoměny distribuovány po síti.
Mohlo by vás zajímat: Google Trendy: Bitcoin aktuálne na 6 mesačnom maxime!
Za normálních okolností je potřeba k údržbě využívat oficiální peněženku. Binance však některým specifickým POS a duálním kryptoměnám umožňuje, aby využívaly Binance peněženek. A právě o takových dneska bude řeč.
Ontology (ONT)
Ontology vstoupilo na trh v roce 2017 jako produkt čínské společnosti, která se zaměřuje na odstranění bariér mezi komerčním prostorem a blockchainovou technologií. Ontology je unikátní tím, že nabízí společnostem, aby připojili svůj byznys s blockchainem, aniž by platily za nákladné větve, které by se musely pro firmu technologií zabývat. Cílovou skupinou jsou tedy střední a menší společnosti, které by se jinak blockchainem nezabývaly. Nástroje, které do teď existovaly, čelily mnohým problémům. Špatné ochraně uživatele, nevyužitelné databázi či nemožnosti identifikace koncového uživatele. To vše se snaží Ontology změnit.
Mohlo by vás zajímat: Čína: Bitcoin donutil těžaře stáhnout se
A teď k tomu hlavnímu. Pokud budete držet Ontology ve své peněžence, tak Binance každý den zaznamená, kolik jich máte a do pátého dne každého následujícího měsíce vyplatí airdrop ve formě Ontology Gas. Kolik přesně se bude váš účet úročit můžete jednoduše spočítat třeba tady.
NEO
NEO není na scéně vůbec žádný nováček. Platforma NEO bývá taky často nazývána “Čínské Ethereum”. Cílem skupiny NEO je dynamický rozvoj obchodu s chytrými kontrakty na čínském území, které nabízí k využití více než dost možností. Chytrý kontrakt je v byznysu typ smlouvy, kterou mezi sebou můžou dvě právnické osoby uzavřít. NEO se specializuje na demokratizaci, laicizaci a zdigitalizování takových kontraktů. K tomu, aby NEO mohlo fungovat potřebuje měnu GAS. Tu získává koncový uživatel tím, že drží ve své peněžence NEO.
Mohlo by vás zajímat: Je Bitcoin další “Internetová horečka”?
Systém u GAS je o něco složitější a nejlépe se dá demonstrovat příkladem. Každý den bude zaznamenáno, kolik NEO máte v peněžence. Pokud tedy uživatel A drží v peněžence 390 NEO, tak tato suma bude zaznamenána a vydělena celkovou sumou NEO všech uživatelů Binance. Pokud je tato suma například 6000000 a suma rozdělených GAS 1000, tak 1000 X 390/6000000 = 0.65 GAS. GAS za celý měsíc bude přičten druhý den toho měsíce.
PundiX (NPXS)
Strategie PundiX se úzce týká rozvojových států. Pundi se snaží o globální platební systém, který bude fungovat i v státech, kde nemá každý přístup k bance. Zní to jako cíl každé kryptoměny, ale Pundi se liší tím, že už do několika států dodala fungující POSX produkt. Mezi tyto státy se řadí jak západní civilizace v čele s Velkou Británií, tak rozvojové státy třetího světa jako Nigérie nebo Brazílie. Důležitou zajímavostí je, že systém byl ozkoušen na hudebním festivalu Ultra Taiwan Music Event 2018, kde nad třicet tisíc návštěvníků používalo aplikaci POSX k nákupu jídla a pití. Není se proto čemu divit, že Pundi je označováno za skrytý drahokam mezi kryptoměnami, čemuž napovídá i partnerství s Americkou obchodní komorou pro obchod s Koreí.
PundiX nabízí v roce 2018 zajímavé zhodnocení přes 7%, nicméně v roce 2019 se už bude jednat jen o 2%. Pundi funguje na bázi POS a proto bude váš účet generovat jen další NPXS a nikoliv jinou měnu. Binance bude úroky přičítat a zaznamenávat jednou měsíčně.
VeChain (VET)
Vývojáři VeChain vzali pojem “kryptoměna” pěkně zeširoka. Jejich produkt cílí jak na velké firmy, tak na drobné živnostníky, kteří by rádi své podnikání podpořili svoji vlastní kryptoměnou nebo decentralizovanou aplikací. Narozdíl od mnoha svých konkurentů nabízí VeChain už fungující produkt, který pracuje jako databanka, jež koncovému uživateli může zobrazit po načtení kódu informace o produktu a tím znemožnit padělání. Velmi zjednodušeně se jedná o čárový kód fungující na technologii blockchain. V druhém čtvrtletí roku 2019 by vývojáři řadí přišli s vlastní platformu pro tvorbu decentralizovaných aplikací. Tím by se stali silným konkurentem Etherea a EOS.
Systém VeChainu je něco jako zlatý střed mezi technologií POS a technologií dualního tokenu. Každý měsíc se držitelům VET distribuuje sekundární token VeThor, který se stejně jako GAS používá k údržbě systému. I způsob rozdělování je velmi podobný. Vzorec je úplně stejný, stále platí, že pokud uživatel drží 390 VeChain tokenu a celá Binance dohromady drží 6000000 VET, tak procentuální podíl se vynásobí celkovým počtem rozdělovaných VTHO.
*Aktualizováno – Nově přidala Binance další kryptoměny, které získáte za držení na burze (Staking):
- Stellar XLM
- Tron TRX – Bittorent BTT
- QTUM
- STRAT
- KMD
- ALGO
- Tezos
- Loom
- Atom
- Harmony ONE