Dnes se zaměříme na úspěšné české společnosti působící v kryptosvětě. Česká republika patřila mezi kryptoměnové velmoci již od raných dob a největší zásluhu na tom má muž, o kterém si povíme v následujících odstavcích. Pokud bychom vytvořili žebříček úspěšných krypto podnikatelů z naší kotliny, první místo by bezpochyby obsadil Marek Palatinus. Marek Palatinus vytvořil na konci roku 2010 vůbec první těžební pool na Bitcoin a v průběhu času si získal respekt celé komunity. Tento těžební pool se jmenuje Slush pool a funguje dodnes. Za svou historii Slush pool vytěžil více jak milión bitcoinů.
Dalším celosvětově známým počinem tohoto českého krypto nadšence je Trezor – hardwarová peněženka. Trezor vyrábí společnost SatoshiLabs, v níž je Marek Palatinus ředitelem. Trezor byla vůbec první hardwarová peněženka na bitcoiny a byla vytvořena jako odpověď na hackerský útok jejímž cílem byl právě Slush pool.
Mohlo by vás zajímat: burzy jsou a budou cílem hackerů i nadále
Tenkrát v roce 2012, kdy byl výkon sítě milionkrát menší než dnes, bylo z těžebního poolu odcizeno přes tři tisíce bitcoinů. Celkové ztráty po hackerských útocích v roce 2012 byly ale mnohem větší, téměř 50 000 bitcoinů. Obětí se stala například burza Bitcoinica nebo tehdy prominentní vývojář Bitcoinu Gavin Andersen. Vytvoření bezpečného uložiště pro Bitcoiny bylo velmi žádoucí, do té doby měli uživatelé alternativu jen v nepraktických papírových peněženkách.
Marek Palatinus se do důchodu ještě rozhodně nechystá, můžeme se těšit s jakým novým projektem se ještě představí. O Bitcoin se začal zajímat prakticky ihned poté co dokončil studia na univerzitě v Hradci Králové v roce 2009. Díky svým zkušenostem z práce v IT sektoru a programování, pro něj byl kód Bitcoinu a jeho nastavení zajímavou technologickou novinkou. Současně si doplňoval vzdělání v oboru ekonomie, takže záhy pochopil co je na Bitcoinu tak jedinečné i v oblasti financí.
Mohlo by vás zajímat: návod na hardwarovou peněženku Trezor
Praha se dlouhé roky umisťuje na předních příčkách v žebříčku hodnotící dostupnost plateb s kryptoměnami. Síť Bitcoin automatů, kde lze směňovat bitcoiny za českou korunu, je u nás také velmi rozšířená. V roce 2011 byla Praha místem konání jedné z vůbec prvních Bitcoin konferencí.
Další úspěšné české společnosti působící v kryptosvětě jsou General Bytes a WBTCB
General Bytes je česká společnost zabývající se výrobou Bitcoin automatů. Na celosvětovém trhu má momentálně 32% podíl a za svou historii již společnost vyrobila přes 1700 Bitcoin automatů. General Bytes je špičkou na trhu mezi výrobci a společně s druhým největším výrobcem, Genesis Coin z Portorika, mají více než 60% podíl.
V listopadu 2013, byl do provozu uveden vůbec první Bitcoin automat. Od té doby celý ekosystém kolem kryptoměn rostl exponenciálně a v současné době je ve světě umístěno 5445 automatů. Zajímavostí je srovnání s prosincem 2017, kdy Bitcoin dosáhl dosavadní maxima, tehdy byl počet automatů jen zhruba 2000.
General Bytes roste na domácí půdě další konkurence, tou je společnost WBTCB. Společnost WBTCB založil Martin Stránský, který podlehl kouzlu Bitcoinu v rané éře. WBTCB spustila před lety českou směnárnu Easy Coin, která se mezi českými uživateli těší velké popularitě. Směnárna se nedávno přejmenovala na Bitstock a zahájila expanzi na zahraniční trhy.
Mohlo by vás zajímat: recenze směnáren, jak vybrat tu nejlepší?
WBTCB v minulosti navázala spolupráci se síti prodejen Geco, Češi mají díky této spolupráci možnost nakupovat a prodávat bitcoiny v této rozsáhle síti prodejen. Geco je největším distributorem a prodejcem tabákových výrobků v České republice a má několik set poboček.
WBTCB se nedávno dohodla na spolupráci s Expobank a jako první na trhu poskytuje možnost mít bitcoinový účet přímo v bankovním ústavu. Expobank působí na českém bankovním trhu od roku 1991 a má pobočky v několika zahraničních zemích.
Tuzemských krypto projektů je více a nové se stále objevují
Mezi další úspěšné české projekty, které se rozhodly expandovat do zahraničí patří mimo jiné například směnárna Simplecoin. Tato směnárna působící na trhu již od roku 2013. Od svého vzniku získala tisíce spokojených uživatelů a dalším logickým krokem byla expanze do sousedního Polska a Ruska. Doufejme, že Česká republika bude mezi krypto velmoci patřit i nadále a další úspěšné české společnosti působící v kryptosvětě budou přibývat.