Vývojáři Ethereum Classic (ETC) vydali 7. ledna na Twitteru prohlášení, ve kterém tvrdí, že těžební konglomerát, který drží nad 50 procent veškerého hashpoweru “podle všeho těžil sobecky.”

Brave browser, vydělat bat, basic attention token

Tipy kde koupit kryptoměny: Kde a jak nakoupit spolehlivě kryptoměny

ETC vývojáři ve zmíněném tweetu ještě explicitně dodali, že konsolidace hashrate není 51% útok, protože nebyly detekovány žádné zdvojené (double spend) transakce.

Tweet dále odhaluje potenciální důvody, které k včerejšímu dramatu vedly. Jako hlavní důvod uvedl tým to, že těžební fond testoval nové zařízení ASIC od výrobce Linzhi. Ty mohou vyvinout výkon až 1400/Mh, čímž mohlo dojít k dočasné destabilizaci sítě.

Americký směnárenský gigant Coinbase na svém blogu vydal rozsáhlou tiskovou zprávu, ve které odhaluje že jejich systém “detekoval reorganizaci blockchainového řetězce Ethereum Classic.” Coinbase dodává, že došlo k zdvojeným transakcím v hodnotě jednoho milionu amerických dolarů. Zpráva vyšla 5. ledna, ale je pravidelně aktualizována. Směnárna na své platformě zakázala vklad i výběr veškerých ETC, ačkoliv obchod v rámci směnárny zastaven nebyl. V době psaní článku je stále odesílání a příjem Ethereum Classic pozastaveno.

Bezpečnostní systém Coinbase zaznamenal po incidentu dvanáct reorganizačních epizod, jež obsahovaly právě zmíněné dvojité transakce v hodnotě 219 000 ETC, tedy přes milion dolarů.

Mohlo by vás zajímat: Žhavý měsíc pro Ethereum: Tři forky, na které dávejte pozor

Coinbase ve své zprávě specifikuje, že nebyla cílem těchto útoků a žádné ETC se tedy ze směnárny neztratily.

7. ledna kryptoměnové směnárny Coincheck a bitFlyer tweetnuly, že dočasně uzavírají vklady a výběry Ethereum Classic. Dnes, tedy 8. ledna, obě směnárny dodaly, že pozastavení bude nadále platit.

Z technického hlediska je reorganizace řetězce situace, kdy jeden těžař nebo těžební fond disponuje větším zdrojem, než všichni ostatní dohromady. Dominantní těžební osoba nebo skupina může následně vytvořit novou transakční historii tím, že si zvolí jeden již vytěžený blok a pokusí se z něho vytvořit alternativní historii řetězce.

Mohlo by vás zajímat: Analýza: Počet Bitcoin transakcí roste, poplatky klesají

V listopadu Coinbase ohlásila spuštění ETC peněženky. Směnárna uživatelům umožnila vidět zůstatek, posílat a přijímat Ethereum Classic. Měna zažila obrovský nárůst ceny krátce po tom, co červnu minulého roku Coinbase oznámila, že bude kryptoměnu na své platformě podporovat.

V květnu 2018 vědec Husám Abboud z univerzity FECAP v brazilském São Paulu spočítal, že k provedení 51% útoků na síť ETC by bylo potřeba disponovat prostředky mezi 55 do 80 milionů amerických dolarů.

V době psaní článku je ETC 18. kryptoměna podle srovnávače CoinMarketCap. Obchoduje se kolem 5 $, což je zhruba osmiprocentní mezidenní propad. Tržní kapitalizace dosahuje 539 milionů amerických dolarů. Denní objem je 140 milionů dolarů.

Mohlo by vás zajímat: Nano X: bezpečnostní problémy v nové Ledger Bluetooth peněžence

 

Sdílet
Komentáře

Zanechat komentář