Zvyšující se počet transakcí

Bitcoin momentálně zpracuje 300 000 transakcí denně. Kryptoměnu využívá stále víc lidí naskrz celou planetou. Podle dat založených na sledování proxy serverů usuzuje web LocalBitcoins, že počet transakcí doslova explodoval v Jižní Americe, východní Evropě a Africe. Obzvláště velké oblíbenosti se těší Bitcoin v regionech, které se nalézají ve válce nebo pod správou diktátorských nebo polodiktátorských režimů.

Mohlo by vás zajímat: Bitmain a Huobi propouští pracovníky

Jak můžou dosvědčit desítky informačních webů, nadací a výzkumných větví internetových společností, kryptoměny otevírají úplně novou možnost, jak propojit svět a jeho ekonomiku. Dříve byly platby do rozvojových části světa nebo východní Evropy značně problematické. To kvůli všemožným restrikcím ze strany PayPal a jiných platebních systémů. Teď, v době blockchainové, se můžou experti z celého světa spojit a zapojit se do globálního trhu.

Nicméně faktem zůstává, že globální objem transakcí se podle dat z LocalBitcoins snížil. Tento fakt může být důsledkem mnoha externích faktorů. Jedním z nich je nedostatečné a snižující pokrytí směnáren. V Asii hrají velkou roli státní zásahy, které obchod do značné míry znemožňují. V Číně, Indii a jiných asijských tygrech tak zavírají směnárny ve velkém.

Mohlo by vás zajímat: 250 BTC ukradeno ze sítě mobilních peněženek

Poplatky za Bitcoin transakci

Další skvělou zprávou je, že poplatky za Bitcoin transakci jsou na dvouročním minimu, a to jak vzhledem ke kryptoměně tak vzhledem k fiat měnám. Medián poplatků leží na příjemných 0,031 amerického dolaru. Pokud se podíváme na přesná čísla, uvidíme, že jede bajt dat vyjde na dva až třicet satoshis, podle navolené rychlosti a zatížení sítě.

V roce 2016 byla průměrná cena přesunu jednoho bajtu dat kolem 55 satoshis. V roce 2018 klesla cena na 30 satoshis. Toto snížení má za příčinu aktivaci SegWit protokolu v srpnu roku 2017. Nesmí se zapomínat ani na mimořetězový scaling Lightning Network v prosinci 2017.

Mohlo by vás zajímat: Start Bakkt Bitcoin Futures může být opět odložen

Porovnání poplatků

Pro porovnání, například průměrná cena transakce skrze kreditní kartu jsou dvě procenta plus několik korun jako poplatek. Pokud se na tyto čísla podíváme, zjistíme, že Bitcoin je zhruba třikrát levnější, pokud mluvíme o malých transakcí. Co se týká těch velkých, je Bitcoin mnohem více efektivnější.

Bohužel, cena konvertování Bitcoinu do fiatu je stále relativně drahá, aby mohl být Bitcoin využíván pro široký byznys. Například Coinbase účtuje 2 až 2,5 procent jako poplatek. K tomu se ještě musí připočítat pevný poplatek v podobě jednoho až tří amerických dolarů. Nesmíme zapomínat na velkou volatilitu, která má za následek možné další změny v hodnotě digitálního aktivita a investovaných peněz. Na druhou stranu, pokud v budoucnu vznikne více směnáren, ceny by měly jít vzhledem k narůstající konkurenci dolů.

Faktorem, který zůstává mnoho očím skryt je i velká výhoda kryptoměn oproti hotovosti. Udržování hotovosti je totiž obecně velmi drahá záležitost. Další věcí, která hraje kryptoměnám do karet je velké nebezpečí krádeže ze strany zaměstnanců. Některé firmy se dokonce rozhodly nevyužívat hotovost vůbec a masivně přecházejí na jiné varianty udržování velkého objemu peněz. Samozřejmě, Bitcoin může být také cílem krádeže. Ovšem ukrást kryptoměnu je mnohem složitější, ačkoliv žádné přesné čísla nejsou ještě k dispozici.

Mohlo by vás zajímat: Studie: Asie má větší dopad na Bitcoin než Amerika a Evropa

Výhled na rok 2019

Na závěr je potřeba tyto data zhodnotit. Z čísel jednoznačně vyplývá, že zájem o kryptoměnu Bitcoin roste stejně jako adopce veřejností. Snižující se objem transakcí znamená, že je Bitcoin využívat čím dál tím více střední vrstvou a že proniká jako důležitá možnost financování do nestabilních regionů. Rok 2019 má velký potenciál stát se tolik očekávaným kryptoměnovým jarem, na které čekají jak drobní investoři, tak velké instituce.
Sdílet
Komentáře

Zanechat komentář