Federální soud Spojených států Amerických odmítl pokus kryptoměnového nadšence a sebezvaného tvůrce kryptoměny Bitcoin Craiga Wrighta o ukončení stíhání kvůli zpronevěřě miliard amerických dolarů. Žalobu podal jeho bývalý pracovní partner, který tvrdí, že Craig Wright se dopustil výše zmíněného trestného činu s využitím kryptoměny Bitcoin.

Brave browser, vydělat bat, basic attention token

Tipy kde koupit kryptoměny: Kde a jak nakoupit spolehlivě kryptoměny

Ira Kleiman, který podal žalobu, je bratr bývalého partnera Dave Kleimana. Ten byl forenzním počítačovým vědcem a spisovatelem, jež zemřel v roce 2013 po několika letech bitvy s onemocněním MRSA (METHICILIN REZISTENTNÍ STAPHYLOCOCCUS AUREUS).

Žaloba obviňuje Wrighta z intrikářství vedoucí k “zabrání Daveho bitcoinů a jeho práv k určitému intelektuálnímu vlastnictví, které se blízce týká blockchainové technologie.” Ira Kleiman požaduje navrácení většiny získaných Bitcoinů, což dělá 1,1 milion kusů. V době psaní článku se jedná zhruba o 3,9 miliardy amerických dolarů. Tato enormní částka měla být nabyta během prvních let kryptoměny pomocí těžby. Kleiman připouští i patřičnou finanční kompenzaci.

Mohlo by vás zajímat: Bitmain a Huobi propouští pracovníky

Craig Wright je kontroverzní postava v kryptosvětě. V roce 2018 se prohlásil za tvůrce nejznámější kryptoměny Bitcoin. Craig se pokusil smést obvinění ze stolu jako nepodložené již v dubnu, ačkoliv rozhodnutí soudu přišlo až včera – tedy 28. prosince 2018.

Přesné vyjádření soudu se bez porozumění amerického soudního systému jen velmi těžce překládá. Velmi zobecněně se dá říct, že americké soudnictví umožňuje vyplnění stížnosti na podání žaloby. Právě tuto stížnost Craig Wright vyplnil, nicméně soud ji smetl že stolu. Ve svém usnesení soud zmiňuje, že pro stíhání je zákonné právo, jelikož existuje důvěrné podezření, že Wright zpronevěřil 300 000 digitálních aktiv Bitcoin. K tomu mělo dojít po smrti Davea. Jako problematickou část vidí soud hlavně to, že obviněný “propral” většinu kryptoměny skrze mezinárodní trustové fondy, čímž žalovanou stranu mohl o jejich pozůstalost ochudit. Tím pádem soud shledal stíhání za zákonné a řekl, že se celá věc má plně vyšetřit.

Jinde v dokumentu najdeme také výpověď, ve které soud určuje, že přesný počet zpronevěřených aktiv musí být ještě určen. Odhady ale hovoří o 300 000 kusů kryptoměny Bitcoin, ke kterým je také potřeba připočítat jejich forky a nově taky Bitcoin SV.

Mohlo by vás zajímat: 250 BTC ukradeno ze sítě mobilních peněženek

Že by Wright byl se svojí stížností naprosto neúspěšný se říct nedá. Soud shledal některé hlavy obvinění za nedostatečně podložené. To se týkalo hlavy III. a IV., kde se hovoří o zneužití obchodního tajemství. Navíc soud konstatoval, že ve státě Florida došlo k promlčení.

Craig musí nyní odpovědět do 10. ledna 2018 na hlavy I. a II.

Spouštíme nově telegram kanál CryptoSvet!

Dovoluji si vás pozvat na náš telegram, kde najdete nejžhavější novinky ze světa kryptoměn, nejnovější zprávy i zajímavé soutěže.

 

Sdílet
Komentáře

Zanechat komentář