Nový estonský startup vydal prohlášení, ve kterém tvrdí, že umožní nákup a prodej tokenizovaných akcií. Akcie se mají začít obchodovat v pondělí. Mezi ně budou patřit Google, Apple, Facebook, Amazon a Tesla. Amedeo Moscato, člen vedení DX.Exchange k tomu říká:

Brave browser, vydělat bat, basic attention token

“My v DX.Exchange jsme se rozhodli vypustit do světa první regulovanou směnárnu s digitálními aktivy na celém světě! Každá digitální akcie je kryta 1:1 reálnými akciemi.” 

Tipy kde koupit kryptoměny: Kde a jak nakoupit spolehlivě kryptoměny

Žádný zahraniční ani český web nedokázal dostat přesnou odpověď na to, jak celý systém bude fungovat. Nicméně na své originální webové stránce celý systém více přibližují.

“Společnost MPS MarketPlace Securities, Ltd, pod dohledem kyperského regulačního úřadu CySEC nakoupila světové akcie ve shodě s nabidkou svých tokenů na směnárně DX.EXCHANGE.” 

Jednoduše řečeno, generují chytré kontrakty ERC20 na síti Ethereum, aby reprezentovaly nakoupené akcie. Tyto akcie budou procházet z předních světových směnáren, jako NASDAQ, NYSE, Hong Kong Exchange a Tokyo Stock Exchange.

Každý zákazník směnárny, který má zájem na tom zakoupit si digitální aktiva bude muset projít malým schvalovacím systémem. Bude muset přečíst obecné podmínky používání a souhlasit s nimi. K tomu navíc musí projít skrze žádost MIFID 2, což je ověřovací system, který dá úspěšnému žadateli možnost kupovat a prodávat tyto digitální akcie.

MarketPlace Securities (MPS) je trustový držitel akcií, který se směnárnou spolupracuje. Jelikož digitální akcie nejsou jako komodity, nejsou tu žádné poplatky za údržbu aktiv. Každý nově vzniklý token je kryt 1:1 realnou akcií. Tyto akcie jsou drženy bankou.

Mohlo by vás zajímat: Analýza: Počet Bitcoin transakcí roste, poplatky klesají

Zjednodušeně se jedná o Tether, ale s akciemi místo amerických dolarů. Tím vyvstává otázka, zda společnost opravdu drží takový počet akcií, jaký tvrdí.

Nepodařilo se nám najít přesný chytrý kontrakt, se kterým společnost pracuje. Opět se nabízí možnost, že kontrakt je velmi podobný tomu, s kterým operuje USDC. Jen opět – akcie místo dolaru.

Tento vysoký level centralizace pravděpodobně znamená, že směnárna bude narážet na řadu problémů ze strany státních regulací. Společnost tvrdí, že podléhá regulaci a přidává k tomu na svém webu komentář:

“Společnost Marketplace Technologies OÜ drží dvě operační licence od estonských finančních úřadů.”

Licence s číslem FVR000051 umožňuje nabízet službu, ve které se bude obchodovat s virtuální měnou oproti fiat méně. Licence s číslem FRK000039 umožní nabízet peněženku pro virtuální měny. Zákazníkovy FIAT prostředky jsou udržovány na odděleném opatrovnickém účtu.

Marketplace Securities Ltd má licenci od kyperské Komise pro burzu a cenné papíry (SEC), což jim umožňuje chovat se jako broker.

Mohlo by vás zajímat: 250 BTC ukradeno ze sítě mobilních peněženek

To zjednodušeně znamená, že společnost má plné právo fungovat na území Evropské unie. Nicméně pro trh je stále ještě nejdůležitější Severní Amerika s Čínou v těsném závěsu.

Směnárna nabídla airdrop a pre-sale akci, jestli plánuje směnárna i vlastní ICO je do teď nejisté. Stejně tak je nejisté i to, jestli bude americká komise pro burzu a cenné papíry stejně tak přátelská, jako jeji kolegové na Kypru.

Mezi základní podmínky, které musí potenciální nová směnárna splnit, patří registrace. To platí pro každého, kdo chce obchodovat s cennými papíry. A to je nejspíš špička ledovce. Existuji další desítky problémů a požadavků, které mohou během registračního procesu vyvstat. Jedním z nich je i těžká regulaternost digitálních aktiv, které se mohou volně pohybovat v digitálním prostoru kdekoliv na světě.

Zda ale tato americká pravidla platí i pro společnost sídlící v Estonsku není zatím jasné. Nicméně historie ukazuje své. Minulý rok byl uzavřen kontrakt, který umožnil pracovat rakouské směnárně na území Spojených států amerických.

Mohlo by vás zajímat: Bitmain a Huobi propouští pracovníky

DX má několik specifik. Jedním z nich je to, že jsou nejspíše první směnárna, která nabídne ztokenizované akcie. Samozřejmě, nápady jak to dělat ve více decentralizované formě, než je krytí, se v kryptoměnovém prostoru objevily několikrát. Bohužel, takové formy obchodu naražejí na problémy ze strany úřadů.

Není jisté, jak tento experiment dopadne nebo zda právě teď pracuje nějaká jiná společnost na konkurenčním nápadů. Každopádně technologie blockchainu je nezastavitelná a je jen otázkou času, než budeme moci obchodovat s akciemi jen pomocí našeho MetaMask.

Zdroje: blokt, Trustnodes

Sdílet
Komentáře

Zanechat komentář