Je tomu měsíc od té toby, co se blockchain kryptoměny Bitcoin Cash rozdělil na dva protokoly, čímž vznikly dvě v jádru se rozdělující měny.

O těch se nyní referuje jako o Bitcoin Cash ABC a Bitcoin Cash SV. Z cenového hlediska není jasného vítěze. I týdny po rozdělení ani jedna kryptoměna boj nevzdala a stále si udržují svoji hodnotu, na kterou naráží jen všeobecný trend trhu.

Bitcoin Cash je designován tak, že uživatelé musí každého půl roku “rozdělit” blockchain a adoptovat softwarové vylepšení, které je vyvinuto jako open-source aktualizace vývojáři pracujícími na měně.

Mohlo by vás zajímat: LinkedIn: Kryptoměny mezi nejvíce rostoucími odvětvími

Pokud vývojáři a těžaři dojdou ke konsenzu, jak by tomu ve správném případě mělo být, hlavní blockchain zůstane bez dotknutí a celý systém přijde na nový program, o kterém se pak referuje jako o “soft forku”.

Mezi takové forky se řadily všechny předešlé úpravy algoritmu kryptoměny Bitcoin Cash, až na ten poslední. Během toho těžaři a vývojáři nedošli ke společnému bodu, který by přijala většina. Tím došlo k násilnému rozdělení chainu, o kterém referujeme jako o “hard forku”. Jinak řečeno, veškeré data uložená na blockchainu se rozdělila do dvou řetězů, které vytvořily dvě odlišné a do dnes žijící kryptoměny.

S tokeny se dalo obchodovat ve formě futures už několik dní před forkem, k těmto směnárnám se za pár dní přidala Binance a následně Bittrex. V té době se cena v některé chvíle lišila i o 200 amerických dolarů. Teď, když veškeré prvotní rozhořčení ustalo, se cena ustálila s rozdílem deseti. Nutno ale dodat, že Bitcoin za tu dobu utržil také mnoho ran.

Mohlo by vás zajímat: Venezuela nakupuje kryptoměnu Petro za důchody svých občanů

Kde jsou teď?

Svůj vrchol nalezl Bitcoin Cash v předforkovém boomu na 621$. Následně se propadl o  32 % a své dno našel na 421$, přesně den před aktivací rozdělujícího algoritmu. Data vycházejí z databáze CoinDesk a mohou se lišit s mírnou odchylkou v rámci různých směnáren a měn.

První směnárnou, která začala nově obchodovat obě dvě kryptoměny byla Binance. Tam se měny začaly obchodovat za 295 a 90 amerických dolarů.

Tato cena sice stále dávala za pravdu Bitcoin Cash ABC, nicméně v listopadu se na směnárnách Poloniex a Bitfinex, kde se dalo obchodovat s futures, mohl najít až v desetinásobné ceně oproti svému oponentovi.

Mohlo by vás zajímat: Binance vytvořila vlastní blockchain – nahradí Ethereum?

Rozdíl se narovnával, aby nakonec 6. listopadu většina směnáren na chvíli zaregistrovala vyšší cenu Bitcoin SV. Na přiloženém grafu z webu TradingView.com je tato chvíle dobře vidět.

Od 15. listopadu zažil trh dalekosáhlou změnu, kdy král kryptoměn Bitcoin zažil hluboké ztráty, a tím s sebou vzal i zbytek kryptoměn. Ačkoliv v době psaní článku se Bitcoin obchoduje na 3435 amerických dolarech, tedy o šest procent více, než včera, jsme stále v medvědím teritoriu. Ten dopadl jak na Bitcoin Cash SV, který se obchoduje na 79 dolarech, tak na Bitcoin Cash ABC, který najdeme na 89 dolarech.

Spouštíme nově telegram kanál CryptoSvet!

Dovoluji si vás pozvat na náš telegram, kde najdete nejžhavější novinky ze světa kryptoměn, nejnovější zprávy i zajímavé soutěže.

 

Sdílet
Komentáře

Zanechat komentář