Venezuelská vláda v čele s prezidentem Madurem začala konvertovat důchodové příjmy svých občanů do kontroverzní státní kryptoměny Petro.

Brave browser, vydělat bat, basic attention token

Podle internetové informační agentury Caracas Chronicles vláda zabírá bolivary (momentální státní měna) pro své občany v důchodovém věku a automaticky je směňuje za Petro.

Za normálních okolností by pensista dostal svoji měsíční částku v bolivarech, převedl si ji na bankovní účet a pak vybral na libovolné místní bankovní pobočce, stejně tak, jak to známe z našeho prostředí. Web, který to má ale zprostředkovat místo toho konvertuje zaslané bolivary do kryptoměny.

Mohlo by vás zajímat: Zpráva: Stablecoiny používá víc a víc lidí

Caracas Chlonicles tento proces dále přibližuje. Podle všeho penzijní systém nejdříve odešle přidělenou částku venezuelských bolivarů, následně ji strhne a přidělí ekvivalentní částku v Petro, se kterou může osoba nadále disponovat.

Jak pensisté mají použít nově nabitou kryptoměnu není jasné, protože obchody ani vláda ji nijak nepoužívají a nepřijímají. Jedinou možností se zdá zpětná a velmi složitá směna za národní měnu. Aby toho nebylo dost, cena kryptoměny Petro je vzhledem k inflací zdevastované měně značně nestabilní. Během několika týdnů se cena kryptoměny vyšplhala z devíti tisíc bolivarů na patnáct.

Tyto plány měla vláda už od sprna. Venezuelský prezident Nicolas Maduro již tehdy oznámil, že Petro bude využíván jako státní penzijní systém.

Mohlo by vás zajímat: Ethereum Classic, konec jedné měny?

První zmíňky o tokenu pochází z minulého roku, kdy bylo hlavním cílem ropou podložené kryptoměny zlepšit “měnovou suverenitu” státu. Tento krok okamžitě zkritizoval tamější parlament, který ale nemohl vzhledem k situaci nic udělat. Vláda Spojených států Amerických se rozhodla v reakci na spuštění kryptoměny uvalit na Venezuelu sankce.

Vládá vytrvale vydává čísla o prodeji své kryptoměny. Podle tamějších úřadů se prodalo již stovky milionů dolarů státní digitální komodity. Vzhledem k státu ovládanými médii je ale nejasné, kdo je investorem nebo kolik peněz dokázal Petro vydělat.

S Petrem má Maduro velké plány. Prozatím si občan může za udělenou kryptoměnu koupit pouze cestovní pasy, ale brzo by podle zpráv měla být měna používána i pro výplaty lidí pracujících ve státním sektoru.

Mohlo by vás zajímat: Binance vytvořila vlastní blockchain – nahradí Ethereum?

Venezuela plánuje prodávání své ropy pouze za kryptoměnu Petro. Podle prezidenta Madura se tak zamezí růstu důležitosti amerického dolaru na trhu s ropou.

Spouštíme nově telegram kanál CryptoSvet!

Dovoluji si vás pozvat na náš telegram, kde najdete nejžhavější novinky ze světa kryptoměn, nejnovější zprávy i zajímavé soutěže.

 

Sdílet
Komentáře

Zanechat komentář