USDT, stablecoin vydaný společností Tether Holdings Ltd., není nejhodnotnější kryptoměnou ani na něm zbohatnete. Tether jednoduše slibuje, že když mu dáte 1 dolar, dá vám coin, který bude mít téměř vždy hodnotu 1 dolar. Tato utilita z něj udělala nejobchodovanější digitální token v sektoru kryptoměn. Stablecoiny se staly středem zájmu v důsledku kolapsů kryptoměnových firem a následných odlivů. Představuje tether opravdu riziko?
Co je Tether?
Je to stablecoin, kategorie kryptoaktiv, která jsou navržena tak, aby měla vždy stanovenou hodnotu, obvykle 1 dolar, na rozdíl od většiny kryptoměn, které mohou zažít velké výkyvy. Většina stablecoinů si udržuje svou fixaci tím, že drží ekvivalentní hodnotu finančních prostředků v rezervě jako kolaterál odpovídající prodaným coinům.
USDT je zdaleka největší stablecoin, v současnosti je v oběhu přibližně 67 miliard dolarů. Jeho nejbližším soupeřem je USDC společnosti Circle s oběhem kolem 42 miliard USD. Díky jejich cenové stabilitě jsou transakce mnohem jednodušší.
USDT lze směnit za více než 4 000 dalších měn na centralizovaných burzách a možná ještě větší počet na decentralizovaných burzách, které ne vždy přijímají běžné dolary. V důsledku toho je pro obchodníky poměrně těžké aktivně se zapojit do kryptoměn bez použití USDT v určitém okamžiku. Pokud by USDT čelil problémům, které by snížily jeho přitažlivost nebo využití, mohlo by to způsobit řetězovou reakci v celém sektoru a výrazně omezit objemy obchodů.
Jaké jsou obavy ohledně Tetheru?
Velké obavy vyvolává prohlášení, že USDT má „téměř vždy“ hodnotu 1 dolar. Otázkou je, zda Tether, jako emitent USDT, skutečně drží dostatek aktiv, aby udržel svou fixaci dolaru v bezpečí. Tyto otázky byly vzneseny krátce poté, co byl v roce 2014 poprvé vydán, částečně proto, že společnost nikdy nezveřejnila takové auditované účetní závěrky, které jsou povinny hlásit běžné banky.
Pochybnosti investorů přiměly společnost, aby v roce 2017 začala vydávat atestace o svých rezervách. V rámci vyrovnání z roku 2021 s newyorským generálním prokurátorem která zahrnovala obvinění, že Tether v minulosti lhal o svých rezervách, jsou nyní tato potvrzení předkládána čtvrtletně.
Atestace však nejsou skutečnými audity, jako jsou ty, které veřejné společnosti každoročně zveřejňují pro akcionáře.
K 29. lednu 2023 společnost vykázala aktiva ve výši 67,8 miliardy USD za USDT. Ke stejnému datu Tether oznámil, že drží 82,45 % svých rezerv v hotovosti, peněžních ekvivalentech, krátkodobých vkladech a obchodních cenných papírech; 4,69 % v podnikových dluhopisech; 9,02 % v zajištěných úvěrech nepřidruženým subjektům; a 3,85 % v ostatních investicích, včetně digitálních tokenů.
To znamená, že zatímco zprávy Tetheru říkají, že má asi 82 % svých rezerv v hotovosti a peněžních ekvivalentech, nevíme přesně, kde jsou tato aktiva držena, do kterých fondů peněžního trhu investuje, ani další podrobnosti, které by mohly naznačovat míru rizika. kolem jeho kolaterálu. Například podíl rezerv Tetheru, které půjčuje jiným společnostem, podle atestací roste – ale nevíme, kdo si peníze půjčuje, ani jakou hloubkovou kontrolu Tether provedl, aby se ujistil, že je dokáže splatit.
Proč je to problém?
Protože USDT má mít vždy hodnotu 1 dolar, kryptoměnoví investoři mají tendenci zacházet s Tetherem trochu jako s bankou. Pokud lidé začnou pociťovat méně důvěry ve schopnost Tetheru splnit tento slib v době napětí na trhu, navázání USDT na dolar může erodovat a kryptoměnu zranit vůči runům. Jakákoli eroze důvěry v USDT by pravděpodobně dále nahlodala důvěru v kryptoměny obecně.
Co si myslí regulátoři
Stablecoiny byly již nějakou dobu hlavním bodem zájmu regulátorů. Viděli, co se stane, když se instituce, které jsou jako banky, ale postrádají stejnou ochranu, dostanou do problémů. Když americké fondy peněžního trhu nemohly během finanční krize v roce 2008 dodržet svůj závazek o ceně 1 dolar za akcii, musel Federální rezervní systém zasáhnout.
Také se obávají toho, co by se mohlo stát, kdyby se USDT stal systémově důležitým v reálném světě bez jakýchkoli kontrol a protiváh.
Výbor pro finanční stabilitu, panel globálních regulátorů, vydal v říjnu zprávu, v níž požadoval přístup, podle něhož by se na stablecoiny vztahovala stejná pravidla jako na firmy, které provádějí podobné aktivity ve skutečném světě. Mezitím zákonodárci v USA, EU, Velké Británii, Japonsku a dalších strávil hodně času zvažováním pravidel, která by přepracovala sektor stablecoinů v hodnotě 150 miliard dolarů. Regulátoři chtějí mluvit o typech aktiv, které mohou poskytovatelé stablecoinů, jako je Tether, použít k naplnění svých pokladen, a očekává se, že budou vyžadovat podrobnější zveřejnění svých rezerv.
Tether je rovněž jedním z nejpoužívanějších coinů, které lze použít k nákupu micí v předprodejních akcích, jako RobotEra a Fight Out.
USDT
Tether (USDT) je stablecoin navázaný na americký dolar a krytý „100 % rezervami“. U stablecoinů krytých fiat měnou, jako je USDT, je většina tohoto kolaterálu obvykle držena jako směs hotovosti a vysoce likvidních peněžních ekvivalentů. Tether vlastní iFinex, společnost registrovaná v Hong Kongu, která také vlastní kryptoburzu BitFinex.
Tether byl spuštěn jako RealCoin v červenci 2014 a byl přejmenován na Tether v listopadu 2014. Původně založený na bitcoinovém blockchainu, Tether nyní podporuje bitcoinové protokoly Omni a Liquid, stejně jako Ethereum, TRON, EOS, Algorand, Solana a Bitcoin Cash (SLP).
V lednu 2023 je Tether třetí největší kryptoměnou po Bitcoinu (BTC) a Ethereu (ETH) a největším stablecoinem s tržní kapitalizací téměř 68 miliard USD. V roce 2022 USDT společnosti Tether představoval většinu směn.
RobotEra
RobotEra navrhuje herní platformu metaverse, která integruje NFT a mechaniku P2E. S RobotEra budou investoři moci vlastnit virtuální pozemky a vytvářet si vlastní herní zážitky. Navíc všechna aktiva ve hře v metaverzu RobotEra budou k dispozici jako jedinečné NFT na blockchainu.
RobotEra spustila svůj nativní token, TARO, v listopadu 2022. Investoři mohou k tomuto tokenu přistupovat přes předprodejní web RobotEra za cenu 0,02 USD za coin.
Metaverzum RobotEra nabízí hráčům úplnou autonomii nad tím, co chtějí dělat se svým virtuálními pozemky. Mohou získávat zdroje, budovat struktury nebo služby a zpeněžit je. Kromě toho RobotEra také přichází s mnoha dalšími unikátními funkcemi, jako jsou robotičtí společníci a sdílený metaverz. Tokeny TARO budou fungovat jako hlavní transakční měna ekosystému RobotEra.
Fight Out je nový krypto projekt, jehož cílem je inovovat odvětví fitness aplikací. Projekt vytváří fitness aplikaci M2E (move-2-Earn), která propojuje fyzické cvičení v reálném světě s odměnami a hraním ve virtuálním světě. Tato přesvědčivá kombinace dělá z FightOut jeden z nejzajímavějších projektů.
FightOut poskytuje cvičební plány prostřednictvím aplikace pro chytré telefony a provede uživatele náročnými trénink. Uživatelé mohou vyhrát odměny za splnění kondičních výzev.
Aplikace sleduje hodiny strávené během tréninků. Všechna tato data se neustále vkládají do online avatara uživatele. Jedná se o neobchodovatelný NFT. Uživatelé budou moci používat svůj avatar k interakci a soutěžit s ostatními uživateli v nadcházejícím metaverzu. Hlavní měna v metaverzu bude nativní token FGHT, který je aktuálně v předprodeji.