O ICOs jste již určitě slyšeli. Jen za minulí rok se do nich nalilo víc jak 5 miliard dolarů, z čehož 1,5 v jednom samotném měsíci, v prosinci. Celková tržní kapitalizace kryptoměnového trhu, která byla v čase psaní tohoto článku něco přes $272 miliard, přitáhla již velkou pozornost. Ať už od traderů, kteří si chtějí rychle nahrabat, nebo od expertů, které znepokojuje nedostatečná transparentnost těchto projektů.

Brave browser, vydělat bat, basic attention token
Celkový nabytý kapitál ICOs od stejné doby minulý rok 2017

Jak investovat do ICO

Zdroj: Coindesk.com

Co je to ICO?

ICO, také innitial coin offering, je metoda crowdfundingu, při které financování zprostředkovává nová kryptoměna, či token, který společnost vypustí.

Momentálně je v oběhu dle serveru CoinMarketCap něco kolem 1600 coinů. Ty si můžete nakoupit na různých směnárnách, přičemž stovky dalších projektů soutěží o své místo na směnárně.  Je důležité pochopit, že ne všechny kryptoměny mají jiný blockchain, většina z nich je navržena na základě dalšího blockchainu. Dobrý příklad jsou ERC-20 tokeny, které všechny leží na blockchainu Ethereum. Ethereum je takzvaný “general purpose” blockchain, což znamená, že se na něm může vydat množství různých tokenů, aniž by se pro ně musela budovat zcela nová infrastruktura. (Pokud vás zajímá podrobnější info, zkuste tento článek Co jsou to Altcoiny a ICO?)

Výhody ICO

Z ICO může vydělat i prodělat spoustu peněz úplně kdokoliv. Nepřijde vám to osvobozující? Vzhledem k obrovskému potenciálnímu zisku, se zde mohou dostat k penězům hodným i těch nejbohatších všichni. Spousta lidí, když se rozhlíží po novém ICO, hledá ten nový velký projekt, “nový Bitcoin”, který nakoupí za pár korun a následovně prodají za neskutečné peníze. Většina ICO má však pouze koncept napsaný na white paperu, kterým ručí za to, že stojí za ty peníze. Žádný důkaz, nic. Jde o velmi riskantní trh, jak už bylo zmíněno, ale jen se podívejte, jak by vypadal váš výdělek, kdybyste do těchto ICOs investovali na začátku jejich života:

Navrácení investice (USD)

ICO investice

Zdroj: https://icostats.com/roi-since-ico

Hlavní problémy

Absence dozoru regulátorů: Regulace jsou dobré, když mají chránit lidi/investory/VÁS. Momentální stav ICO trhu je naprostý chaos, kde se mohou prosazovat jak podvodníci, tak kvalitní projekty se skutečným potenciálem. Vydělat na ICO není ve skutečnosti tak složité; napište dobrý white paper s chytlavým nápadem a můžete začít ICO. Poučení je takové: buďte opatrní, dejte si pozor, komu hodláte dát své peníze. (Více na toto v návodu Jak rozpoznat podvodné kryptoměnové projekty)

Naprostá absence regulací spolu se špatným chápáním kryptoměn vytváří toxické prostředí ,kde mohou podvodníci vytvářet podvodné kryptoměny , jejichž jediným účelem je zneužít špatně informovanou veřejnost. Příkladem nedávného podvodu je třeba celá situace kolem Bitconnect.

Žádný záznam o běhu produktu: Většina ICO zatím nemá fungující produkt, jenom koncept na papíře, který popisuje, jak bude coin pracovat. Krom toho některá ICO požadují obrovské částky. Příkladem takového projektu je třeba Tezos, který v ICO požadoval $232,000,000. Takovéto částky jsou v tradičním prostředí naprosto nereálné.

Jak investovat do ICO?

Krok 1: Zjistěte, která jsou nadcházející ICO

Porozhlédněte se po různých zdrojích, které popisují poslední ICOs. Se znalostí nadcházejících ICOs můžete plánovat dopředu, což je důležité obzvlášť u ICOs, která mají whitelist. Pokud se na nich totiž chcete podílet, musíte se zaregistrovat předem. Většinou se to týká populárních ICO, která mají jen omezené množství nabízených coinů a spoustu zájemců. Zde je seznam různých portálů, které možná shledáte užitečnými:

Stránky, které vypisují nadcházející a probíhající ICOs
 1. Top ICO List
 2. ICO Watchlist
 3. Smith & Crowns
 4. ICO Alert
 5. Coin Schedule
 6. ICO Rating
 7. ICO Tracker
 8. ICO Bench
 9. Crypto Smile
 10. ICO List
Místa, kde se shromažďuje komunita a fóra věnovaná diskuzi o ICO
 1. Reddit
 2. Bitcoin Talk
 3. Slack
 4. Twitter

Krok 2: Vyberte, který projekt vám stojí za investici

V kryptu platí jedno jasné pravidlo – DYOR (Do your own research). Prozkoumejte, které ICO stojí za vaše peníze. To se dá zjistit dle několika klíčových faktorů, které musíte brát v úvahu, když analyzujete ICO. Je tým důvěryhodný? Má koncept veliký potenciál a řeší nějaký skutečný problém? Co na to říkají experti? Zjistěte všechno co můžete, dokud nejste opravdu jisti, že vás vybraný produkt stojí za to.

Můžete se také podívat na recenze a analýzy jiných lidí a ověřit si svoje postřehy. Dobré zdroje jsou třeba:

 • Crush Crypto
 • Reddit – existuje množství kanálů, avšak mezi nejpopulárnější patří /r/Cryptocurrency, /r/icocrypto, /r/ethtrader. Spousta ICO má také svoje vlastní kanály

Krok 3: Zapojte se do ICO

 • Otevřete si účet na směnárně

Pokud si jste jistí, že jste narazili na dobrý projekt, zbývá už jen podniknout pár posledních kroků. Mezi ně patří otevřít si účet na směnárně a převést si nějaké svoje fiat peníze na Bitcoin (BTC) nebo Ether (ETH). Pokud nevíte, kterou směnárnu si vybrat, podívejte se do naší sekce Burzy a směnárny kryptoměn.

 • Otevřete si svojí vlastní peněženku pro ICO

Je naprosto nutné mít vlastní peněženku. Vždycky říkáme, že peněženky na směnárnách slouží na krátkodobé držení a aktivní obchodování, i tak jsou riskantní. Nejsou myšlené na dlouhodobý hold. Krom toho ICO vyžadují, abyste jim zaslali BTC nebo ETH ze své osobní, soukromé peněženky. Pokud zašlete ze směnárny, nepřijmou vaši platbu a ICO tokeny vám NEBUDOU zaslány. Pokud nevíte, jak pracovat s peněženkami, mrkněte na naši sekci Peněženky.

Malý tip: Obecně je lepší používat Ether spíš než BTC. To je kvůli tomu, že většina ICO tokenů je ERC-20 based a tím pádem vychází z blockchainu Ethereum. Jsou tím pádem kompatibilní s MyEtherWallet (MEW), což je velice dobrá peněženka, kterou podporuje například TREZOR.

 • Následujte instrukce ICO

ICO většinou poskytují návod, který vás krok po kroku provede procesem investování do jejich projektu. Připojte se k jejich oficiálním kanálům na Slack nebo Telegramu, tak můžete sledovat nejnovější updates a můžete klást otázky přímo týmu.

Krok 4: Směňujte a Obchodujte s ICO coiny

Pokud technologii opravdu věříte, pochopitelně nemáte důvod dělat jinak, než sedět na své hromadě coinů, která vás jednoho dne vystřelí na měsíc (jinak řečeno, držte, dokud nedosáhnete svého stanoveného cíle 2x, 3x, 10x,100x návratu). Pokud však hodláte jen počkat, než se váš vytipovaný ICO coin zalistuje na směnárně, zde je seznam směnáren, které často zapisují nové ICO coiny. Tento seznam je praktický i pro ty, kdo ICO prošvihli:

 1. Binance
 2. Bittrex
 3. Poloniex
 4. Ether Delta
 5. Liqui.io
Sdílet

Autor

Student, nadšený atlet a spekulant krypta. Přejete-li si mě podpořit, moje BTC adresa je zde: 3FnC3op7eRPLhvZJr6WV7EJoSkd9XeeSwE LTC adresa: M9iZRn7fCqi6eCnEUui2yAXMzGaJsF5vVK

Komentáře

Zanechat komentář