Jak začít používat Bitcoin

Už víte, co to Bitcoin vlastně je a jak funguje. Teď je načase ho začít používat! Odesílat a přijímat BTC je neuvěřitelně jednoduché a tento návod vám ukáže, jak začít Bitcoin používat a obchodovat s ním. Jdeme na to!

Vaše Bitcoinová peněženka

Jako se všemi jinými měnami, i s BTC potřebujete místo, kde ho uložit. U tradičních měn (měny s nuceným oběhem, tj. fiat měny) si většina lidí ponechává malý obnos u sebe v hotovosti a zbytek svých financí má uložených v bance. Něco podobného můžete udělat i s Bitcoiny. Je mnoho možností, jak uchovávat Bitcoiny, ale tento návod se zaměří na ty nejjednodušší pro nové uživatele.

Jednoduše řečeno, Bitcoiny se skladují v digitálních peněženkách. Bitcoinová peněženka je zkrátka software, který umí posílat, skladovat a přijímat BTC. Ale pozor, na trhu je spousta peněženek na výběr a každá má svá pro a proti. Ať už si vyberete jakoukoliv, je dobré mít dvě peněženky. Jednu, kterou budete používat pro užívání BTC a jednu, kde si uložíte své úspory. Bitcoin se nespoléhá na tradiční finanční instituce jako banky a místo toho mají právě uživatelé naprostou kontrolu nad svými financemi. Ačkoliv to může znít jako velká zodpovědnost, ukážeme vám, jak výhodné je být svou vlastní bankou.

Vaše výdajová (hot) BTC peněženka

Vaši první peněženku budete používat obdobně jako tu, kterou máte v kapse. Této peněžence se také někdy říká „hot“, čímž se myslí to, že je připojena k internetu. Jedna z nejoblíbenějších „hot“ peněženek je Blockchain.info. Je totiž přístupná odkudkoliv na světě, z jakéhokoliv přístroje – stačí být jen připojený k internetu. Pokud byste ji chtěli začít používat, stačí jít na tuto adresu a registrovat. Jen pár snadných kroků a budete mít svou BTC peněženku!

 

Po přihlášení ke své nové peněžence byste měli vidět zhruba toto. Bez těch $31k.

Všimněte si QR kódu a toho textu vedle něj. To je vaše Bitcoinová adresa. Pokud vám někdo chce poslat peníze, posílá je na tuto unikátní adresu. Pokud chcete poslat peníze někomu vy, klikněte na záložku „Send Money“ a zadejte adresu příjemce a částku. To je vše, tak jednoduché to je.

Posílání peněz ještě nikdy nebylo snadnější. Bitcoiny můžete posílat lidem na celém světě bez zbytečných poplatků.

Možná jste si všimli něčeho zvláštního. Stránka vás přímo vybízí k sdílení adresy své peněženky. To proto, že Bitcoinová adresa nemusí být držena v tajnosti, jako například číslo vaší kreditní karty. Bitcoinová adresa funguje spíš jako vaše emailová adresa. To znamená, že vám kdokoliv může poslat mail, ale pouze vy k nim máte přístup. Stejně tak vám kdokoliv může poslat Bitcoiny, ale pouze vy máte přístup k BTC, které obdržíte.

Teď to porovnejte s používáním vaší kreditní či debetní karty. Pokud chcete provést transakci, musíte dát vaší bance kompletní přístup k vaším úsporám a věřit jim, že opravdu odešlou jen tu sumu, kterou si přejete odeslat. Ale u Bitcoinu jste to vy, kdo posílá peníze a ne banka, která posílá peníze z vaší peněženky. Jak se dočtete dále, Bitcoin eliminuje jakoukoliv potřebu používat tzv. third parties k manipulaci s vašimi penězi a v mnoha ohledech je mnohem bezpečnější než tradiční peníze.

Když už mluvíme o third parties, neboli prostřednících mezi vámi a příjemcem/odesílatelem peněz, je Blockchain bezpečný? Ve zkratce, ano. Zdrojový kód Blockchainu je dostupný všem k nahlédnutí, takže jeho uživatelé si mohou být jisti, že nedělá nic podezřelého za jejich zády. Navíc Blockchain nemá přístup k uživatelským klíčům a heslům a většina Bitcoinové komunity ho považuje za dosti zabezpečený. Pokud ovšem ani tak nevěříte, že by byli vše finance v bezpečí, můžete si samozřejmě stáhnout jeden z mnoha “peněženkových” klientů, což znamená, že budete mít peněženku a její software na svém počítači, a ne na serverech Blockchainu. To ovšem přináší i nevýhodu toho, že přístupná bude pouze z vašeho počítače. Služby jako např. Blockchain nabízejí jak přístupnost, tak dobré zabezpečení a oboje je důležité pro každodenní používání.

Vaše úsporná (cold) BTC peněženka

V tomto případě kompromisy ohledně bezpečnosti nedělejte. Peněženku pro vaše úspory chápejte jako váš účet v bance. Je to místo, kde budete přechovávat většinu svých Bitcoinů, proto rozhodně chcete nejvyšší možné zabezpečení. Jedním z nejlepších způsobů, jak toho docílit, je udělat z vaší úsporné peněženky tzv. „cold“ peněženku. To znamená, že není připojená k internetu. Tím, že zůstává offline je mnohem méně náchylná k útoku hackerů. „Cold“ úložiště, které je jednoduché na použití je například Coinbase Vault.

Coinbase Vault nabízí dlouhodobé a přehledné úložiště pro Bitcoiny.

Vault od Coinbase funguje tak, pokud nebudeme zabíhat do detailů, že Coinbase skladuje 97 % vašich Bitcoinů offline na různých místech zeměkoule. Vybírání BTC z Vaultu vyžaduje několikanásobné ověření a vybírání je taky posunuto o 48 hodin, to znamená, že transakce může být v tomto 48 hodinovém okně zrušena. Coinbase je široce používaná a důvěryhodná společnost, kterou používají i společnosti takového formátu, jako Dell, Expedia a DISH Network.

Ale jak už jsme zmiňovali nahoře, nemusíte věřit žádným třetím stranám jako Coinbase. Může to být ale snadnější a přístupnější, obzvláště pro nové uživatele. Abyste opravdu byli svou vlastní bankou, můžete si pořídit “papírovou” peněženku a nebo používat offline hardwarovou peněženku. Těm se v tomto návodu ovšem věnovat nebudeme.

 

Používání vašich Bitcoinů

Takže teď, když už máte své peněženky připravené, je načase začít Bitcoiny taky používat! Pokud žádné nemáte, můžete si je koupit z nějaké směnárny. Taky jsou způsoby, jak si přijít na Bitcoin zadarmo. Ale nejužitečnější a nejobyčejnější funkcí peněz je to, že je můžete použít na koupi věcí. Takže kde můžete vlastně utratit Bitcoin? Tento seznam vás může překvapit:

TIP: Nejlepší směnárna? Changelly!

Společnosti, které přijímají Bitcoin

1-800-Flowers
CheapAir
Dell
DISH Network
Expedia
Fancy
PornHub
Namecheap
Newegg
Overstock
ProtonMail
Shopify
The Humble Bundle
TigerDirect
Twitch.tv
Wikipedia
Wordpress
Wikileaks
Alza
Paralelní Polis
Developerské společnosti
Amazon (v jednání)

A další…

Navíc, služby jako Gyft vám dovolí zakoupit za Bitcoin dárkové karty do různých obchodů. To umožňuje uživatelům používat Bitcoin u Amazonu, eBay a dalších obchodníků, kteří ještě Bitcoin nepřijímají. Tím, jak Bitcoin získává na popularitě budou obchodníci přijímající tuto měnu určitě přibývat, obzvláště proto, že Bitcoin poskytuje bezpečnou a jednoduchou cestu, jak posílat peníze online.

Jak přijímat peníze jako obchodník?

Možná, že máte svůj vlastní obchod a chtěli byste přijímat Bitcoin. Pokud to tak je, mohli by se vám hodit služby jako Coinbase a BitPay. Podle toho, jak moc zákazníků máte, uvidíte, že přijímaní Bitcoinů nestojí skoro nebo vůbec žádné další poplatky, a i tyto poplatky budou vždy nižší než u klasických fiat platebních terminálů jako například PayPal).

Zkrátka a dobře, začít používat Bitcoin je jednoduché a výhodné. Snad vám s tím tento návod pomůže. A pokud máte nějaké dotazy, určitě je neváhejte napsat do komentářů!

Disclamer: Služby třetích stran, které zmiňujeme v tomto článku, jako např. Coinbase, Blockchain, Gyft atd. jsou uváděny pouze jako příklady. Jejich užívání není nabádáno ze strany Cryptosvet.cz. Stejně tak Cryptosvet.cz nemůže zaručit jejich dostupnost v budoucnu a nepřijímá žádnou zodpovědnost za jakékoliv ztráty, včetně těch finančních, které vznikly jako důsledek používání dříve zmíněných služeb. Ačkoliv si my sami jsme jisti důvěryhodností výše zmíněných služeb, měli byste se o tom sami přesvědčit.

Použity obrázky ze Shutterstock.

Nově jsme založili také CHAT skupinu. Připojte se k nám zde https://discord.gg/WQpH8xt

Sdílet

Autor

Komentáře

Zanechat komentář