NEO oznámil, že chce důkladněji decentralizovat svoji síť. Nadace NEO, která v tuto dobu drží pět ze sedmi síťových uzlů otevřela dveře žadatelům, kteří by rádi udržovali některý z nich v chodu. Příchází decentralizace do NEO?
Co je síťový uzel a proč ho potřebujeme?
V kryptoměnách je určitě mnoho z nás známý výraz “nodes”, který by se dal příhodně počeštit jako “uzel”. Faktorem, který hraje velkou roli na poli kryptoměn je decentralizace. Ta ale není prováděná pouze těžaři a fyzickými udržovateli výpočetního výkonu. Další velmi důležitou rolí je síť, která se velmi zjednodušeně skládá z uzlů, které mezi sebou navzájem sdílí a přenášejí informace na blockchainu. Právě zmíněné uzly tedy tvoří první úsek na každé uskutečněné transakci.
Aby kryptoměna a její síť mohli využít svůj plný potenciál, je potřeba dodržet pravidla, která vedou k bezpečnosti plateb. Tím, že každá transakce přejde přes několik nodů je zredukován problém známý jako “double spending” – tedy snaha jedince o použití jednoho digitálního tokenu dvakrát. Z toho také vyplývá, že pokud jedinec nebo skupina drží většinu funkčních uzlů, dochází k větší centralizaci. Čínské Ethereum NEO se dlouho podobnému kroku vyhýbalo ve snaze o oddálení regulace a zásahů státu do jeho sítě.
Mohlo by vás zajímat: Basic Attention Token: Brave vybrán jako hlavní prohlížeč pro nový HTC
Decentralizace sítě NEO
V tiskové zprávě pro agenturu CryptoSlate zaslané 5. prosince NEO Global Development oznámil plány na decentralizaci sítě skrze “pečlivě vybrané procesy”. NGD dále dodává, že nyní vyhledává třetí strany, které by se na síti NEO mohly podílet.
Peter Lin, ředitel výzkumné větve NDG:
“NEO se vydává vstříc další fázi, ve které se dočkáme mnohem větší účasti veřejnosti ve snaze o větší decentralizaci.”
Stejný proces, který jsem obecně rozepsal výše využívá i síť NEO. Každý uzel si během koloběhu transakce přidá svůj blok a informaci, tím si NEO udržuje integritu svého systému ledger. Další prací, kterou uzly provádí je implementace aktualizací sítě NEO a změna protokolů. V neposlední řadě určují nody poplatky za každou transakci.
Mohlo by vás zajímat: Ethereum: Hard fork “Constantinople” v lednu!
V době psaní článku je pět ze sedmi uzlů udržovaných nadací NEO. Zbylé dva mají v ruce nizozemská telekomunikační společnost KPN a vývojářská společnost City of Zion, která se dlouhodobě zajímá a aktivně podílí na vývoji sítě NEO.
NEO plánuje, že v roce 2019 nahradí čtyři ze svých pěti nodů zájemci, kteří projdou “výběrovým procesem”. Navíc musí každý žadatel projít šestiměsíční zkouškou na testovací síti.
Ve svém blogovém příspěvku nadace dodává, že “do konce roku 2019 může být každý nod pod správou jiné organizace”. NEO bude vybírat kandidáty “na základě kvalifikací a potenciálního příspěvku do ekosystému”.
Mohlo by vás zajímat: Coinbase odhalila seznam kryptoměn, které by mohla přidat!
V blogovém příspěvku dále najdeme, že NEO plánuje zvýšit počet svých decentralizovaných uzlů:
“… poté, co bude prvních sedm nodů rozdělených, další stanicí by mělo být 10, poté 13 a tak dále. Jakmile bude sedm existujících uzlů plně decentralizováno, počet nodů se pravděpodobně zvýší skrze další výběrové cykly podle uvážení Nadace NEO.”
Tým dále dodává:
“… tým přidá další nezávislé nody, což dobře demonstruje snahu NEO o decentralizovatelnost a otevřenost”
“Zvyšující se počet držitelů NEO volá po možností udržovat nody.” Tato snaha hraje “životně důležitou roli v udržování sítě” stojí dále v blogovém příspěvku.
Mohlo by vás zajímat: Žaloba na Bitmain, Kraken a další: Hard fork manipulace
Pro vás, kteří by se chtěli stát držiteli jednoho z uzlů přikládám oficiální zdroj: How to Become a NEO Consensus Node.
Chyby v síti
Snaha o větší decentralizaci se pravděpodobně ukáže jako dobrý krok pro budoucnost sítě NEO. Ta totiž za dobu svého fungování zažila několik nepříjemných výpadků.
Jeden z často zmiňovaných je incident, kdy NEO zažilo dvouhodinový výpadek kvůli tomu, že jeden ze sedmi nodů přestal odpovídat. NGD to popisuje jako “krajní případ”, který by se neměl opakovat. Na problém upozornil softwarový inženýr Eric Wall ve svém příspěvku na síti Twitter. Výpadek se brzo stal tématem, na kterém nezůstala niť suchá. Vyjádřil se k němu například i Charlie Lee a Vlad Zamfir.
Od tohoto incidentu se počet příspěvků stěžujících si na problémy se sítí stabilně snižoval. Zdá se, že Nadace NEO dělá vše pro to, aby se případ neopakoval.
Mohlo by vás zajímat: Bitcoin prodělal v pondělí úpravu těžebního algoritmu
Spouštíme nově telegram kanál CryptoSvet!
Dovoluji si vás pozvat na náš telegram, kde najdete nejžhavější novinky ze světa kryptoměn, nejnovější zprávy i zajímavé soutěže.