Obchodování kryptoměn – Co je důležité vědět?
Pokud chcete úspěšně spekulovat na pohyby cen na trzích, existují 3 základní věci, které byste měli zahrnout do svého uvažování při obchodování kryptoměn:
- Síla aktuálního cenového pohybu (=momentum)
- Supporty a rezistence
- Vlastní vizualizace budoucího směrového pohybu
Článek bude rozdělen do třech dílů. V tomto článku se budu zabývat první klíčovou složkou – Momentem
1. Síla aktuálního cenového pohybu
Momentum trhu neboli sílu aktuálního cenového pohybu na grafu většinou nepřehlédnete. Respektive je snadné ho správně identifikovat. Na grafu Tradingview níže můžete naleznout situaci na Bitcoinu ze 7. března 2018. Během hodiny se BTC propadl vůči dolaru z ceny zhruba 10700 až někam k 9400 USD za Bitcoin. Toto se samozřejmě děje proto, že je větší objem tržních prodejních příkazů než čekajících nákupních. Jinak řečeno, někdo prodá buďto opravdu velký objem Bitcoinů a pohltí to všechny čekající nákupní příkazy na cenách pod 10700 nebo na cenách pod 10700 nejsou velké nákupní příkazy. V prvním případě většinou na grafu vidíte rychlejší a prudší pohyb. Samozřejmě obě dvě situace se spolu doplňují.
Příklad – Bitcoin
Při trendovém cenovém pohybu však ne vždy musí být silné momentum. Na 30 minutovém grafu níže můžete vidět příklad pozvolného momenta trhu, který se na BTC odehrál začátkem března. Tento pozvolný pohyb směrem výše naznačuje, že jsou sice prodávající přítomni na trhu, nicméně neustále prohrávají svůj boj s nakupujícími. Když se pak dojde tímto způsobem k nějaké úrovni supportu nebo rezistence, je dosti možné, že i boj o tuto úroveň po chvilce vyhraje také strana, která dosud „vyhrávala“.
Poslední možnou situací je postupně klesající momentum. V takovém případě lze očekávat následný prudký pohyb jedním směrem. Je to zhruba 50 na 50, zda-li se cena poté vydá nahoru či dolů. Podívejte se na 30 minutový graf BTC/USD níže. Můžete zde najít klasickou situace, kdy klesá momentum a poté dojde k silnému průrazu.