Rozhovor se současným předsedou SEC Gary Genslerem pro New York Magazine nedávno vyvolal značný rozruch.
Rozhovor se týkal kryptozimy, případu FTX a aktuálního stavu kryptotrhů, ale nejzajímavější pasáž se týkala kryptoměn, cenných papírů a Bitcoinu.
Gensler: Všechny kryptoměny a tokeny jsou cenné papíry, kromě Bitcoinu
V jednu chvíli tazatel, Ankush Khardori, nastolil otázku regulace kryptoměn, a zejména to, co se zdá být skutečným střetem mezi SEC a CFTC.
CFTC (Commodity Futures Trading Commission) je americká vládní agentura, která dohlíží na trh s komoditami a také na futures. Komise pro cenné papíry (SEC) se naproti tomu zabývá konkrétně cennými papíry a také burzami. Teoreticky by se tedy obě agentury měly zabývat odlišnými věcmi, konkrétně SEC akciovým trhem a CFTC komoditním a termínovým trhem.
Mezi těmito dvěma agenturami by tedy neměl být žádný konflikt. Khardori však poukázal na to, že nový zákon o kryptoměnách projednávaný v Kongresu USA rozděluje dohled nad kryptotrhem mezi CFTC a SEC, přičemž SEC se má zabývat těmi kryptoměnami, které jsou cennými papíry nebo investičními smlouvami, zatímco CFTC se má zabývat platebními tokeny, což jsou komodity.
Cenný papír nebo komodita?
Problém je v tom, že podle Genslera jsou všechny kryptoměny cenné papíry. Výslovně řekl:
“Všechny kromě Bitcoinu.”
Gensler in @NYMag on crypto:
-everything is a security except bitcoin
-every company out there is in violation
-crypto is pointless but blockchain is kinda neatHard to argue you’re acting in good faith if admittedly trying to stamp out an entire industry. pic.twitter.com/Ozw8ZJ3ETO
— Alexander Grieve (@AlexanderGrieve) February 26, 2023
Tato pasáž vyvolala pozdvižení, protože existují kryptoměny jako Ethereum nebo Litecoin, které se od Bitcoinu příliš neliší. Gensler také vysvětlil své úvahy. Věří, že prakticky každý typ kryptotransakcí spadá pod jurisdikci SEC, kromě spotových transakcí v BTC a těch, kterými lidé platit za nákupy zboží nebo služeb v kryptoměnách.
Tvrdí, že za kryptoměnami existují skupiny podnikatelů, nadací nebo jednotlivců a používají různé složité a právně neprůhledné mechanismy jednoduše k propagaci svých tokenů a přilákání investorů slibováním finančních výnosů. Naproti tomu za Bitcoinem dodnes nikdo nestojí a nikdo nepropaguje jeho prodej slibováním finančních výnosů.
Tuto premisu uznal i novinář Ankush Khardori, který je právním expertem. Do počátku roku 2020 byl federálním prokurátorem specializujícím se na finanční podvody.
Podle Genslera jsou tokeny, které zahrnují existenci skupiny „zprostředkovatelů“ mezi investory a protokolem, cennými papíry, přičemž investoři věří, že je to skupina, která jim vydělává peníze. U Bitcoinu žádná taková skupina neexistuje v tom smyslu, že nikdo nemůže slíbit, že zvýší hodnotu BTC vlastní prací nebo zásahem. Je to pouze trh, kdo určuje jeho hodnotu.
Koneckonců, Ethereum se zrodilo s ICO, které se konalo v roce 2014, ve kterém se vybralo 16 milionů dolarů. Je jasné, že ti, kteří si koupili tokeny během ICO, očekávali, že ti, kteří jejich peníze dostali, pak projekt rozběhnou a raketově vystřelí tržní hodnotu ETH (což se pak skutečně stalo).
Sám Khardori dodal: “Tvrzení, že investoři do kryptoměn doufají, že budou profitovat z úsilí těchto zprostředkovatelů, v podstatě stejným způsobem, jakým akcionáři veřejně obchodovaných společností doufají, že jejich investice časem zhodnotí, je zásadní pro pochopení Genslerova argumentu.”
Problém s cennými papíry
Komodity lze volně prodávat na trhu zcela legálním způsobem. Naproti tomu k legálnímu prodeji cenných papírů je člověk musí nabízet veřejnosti pouze s prospektem schváleným agenturami, jako je SEC.
Takový prospekt pro kryptoměny neexistuje a neexistuje ani schválení SEC. V USA tedy kryptoměny, které budou považovány za cenné papíry (neregistrované), již nelze legálně prodávat, pokud neexistuje prospekt schválený SEC. Něco podobného by se později mohlo stát i v jiných jurisdikcích.
Faktem je, že může být opravdu těžké, pokud bude Ethereum prohlášeno za cenný papír v USA, získat souhlas SEC. Není to nemožné, ale v žádném případě to není snadné. Místo toho to pro většinu ostatních kryptoměn může být prostě nemožné.
Právníci zabývající se kryptoměnami s Genslerem nesouhlasí
Krypto právníci zvážili tvrzení Garyho Genslera ohledně regulace kryptoměn a uvedli, že Komise pro cenné papíry a burzy nemá žádné právní postavení, aby mohla sektor hlídat. Jake Chervinsky, právník a vedoucí politik v krypto advokační skupině Blockchain Association, ve svém tweetu z 26. února tvrdil, že Genslerův „názor není zákon“.
Chair Gensler may have prejudged that every digital asset aside from bitcoin is a security, but his opinion is not the law. The SEC lacks authority to regulate any of them until and unless it proves its case in court. For each asset, every single one, individually, one at a time.
— Jake Chervinsky (@jchervinsky) February 26, 2023
Dodal, že dokud SEC neprokáže svůj případ u soudu pro svou jurisdikci nad každým jednotlivým tokenem jeden po druhém, pak „postrádá pravomoc regulovat kterýkoli z nich“. Připojil se také právník Logan Bolinger, který uvedl „že Genslerovy názory na to, co je nebo není cenný papír, nejsou právně dispozitivní“ – což znamená, že nejde o konečné právní rozhodnutí.
C+Charge
Nový systém plateb peer-to-peer založený na blockchainu pro nabíjení elektromobilů C+Charge se stává další velkou věcí mezi ekologickými kryptoměnami. Projekt C+Charge vznikl s myšlenkou propojit svět WEB3 se světem vytvořením sítě nabíjecích stanic pro elektromobily, kde každé nabití bude hrazeno v nativním tokenu CCHG. A co je nejlepší, uživatelé stanic C+Charge dostanou odměny v podobě emisních povolenek, které mohou později investovat nebo prodat.
Budoucnost kryptoměn je v jejich spojení s jinými průmyslovými odvětvími a v jejich reálném použití. Čím více se kryptoměna používá, tím vyšší bude její hodnota. A C+Charge se rychle stává oblíbeným a cenným aktivem pro mnoho uživatelů a investorů EV. A toto použití v reálném životě způsobí, že tato kryptoměna v následujících měsících exploduje.
Token CCHG je nyní v předprodeji, takže pokud máte zájem investovat do této mince, máte nyní nejlepší šanci, když je za zvýhodněnou cenu.
Fight Out
Fight Out je nový M2E projekt, kde lidé mohou vydělávat peníze za to, že jsou aktivní. FightOut je v podstatě fitness aplikace založená na blockchainu, kde uživatelé mohou zaznamenávat a sledovat svůj pokrok v tréninku a vydělávat peníze. Prostřednictvím aplikace získají uživatelé přístup k video materiálům, kurzům, cvičením a pokynům osobních trenérů.
Cílem aplikace je umožnit co největšímu počtu lidí přístup k cvičebním programům a kurzům, které by jinak stály skutečné jmění. Aplikaci FightOut a její funkce lze zakoupit pouze s nativním tokenem FGHT. To otevírá zcela nový trh nových uživatelů kryptoměn a vytváří coin, který bude mít silné použití v reálném životě, což je jeden z hlavních důvodů, proč se mnoho investorů a odborníků domnívá, že tato mince poroste.
V současné době je FGHT v předprodeji, který jde opravdu dobře. Konec je plánován na 31. března a cena tokenu se zvyšuje, proto je nejlepší investovat právě teď.