“Vracíme se k věcem, o kterých jsme byli unaveni diskutovat už před měsíci. Rozhodli jsme se, že jediným problémem jsou případné chyby v algoritmu nebo zadní vrátka v algoritmu.”

Tak pravil Greg Colvin během debaty v rámci pátečního pravidelného hovoru vývojářů Ethereum. A téma, ke kterému se vyjadřoval? “Progressive Proof-of-Work” – algoritmus známý pod zkratkou “ProgPoW”.

Brave browser, vydělat bat, basic attention token

Vydělávejte s Brave: Brave odměňuje uživatele prohlížeče 70 % z výdělku – návod v článku

Změna, která by zasáhla zhruba 655 milionů amerických dolarů v těžařských odměnách kryptoměny Ethereum. Cílem algoritmu ProgPow je zredukování efektivity specializovaných těžařských zařízení. Těm se v kryptoměnovém slangu říká ASIC. Tím by se pomyslná váha mezi grafickými kartami (GPU) a zařízeními ASIC plně vychýlila na stranu karet. Tím by se podpořili menší těžaři a důsledek by to mělo všemi vyzdvihovanou decentralizaci. V době psaní článku mohou být na síť připojené i specializovaná zařízení, proto se není čemu divit, že se na povrch dostává debata o jejich přínosu.

Celá debata začala na začátku ledna. My jsme o ní informovali zde. Hlavní zastánce myšlenky, Greg Colvin, tehdy vývoj komentoval:

“Mnoho se nás shodlo. Nikdo nápad neblokoval. Měli jsme konsenzus, že se budeme pohybovat směrem k ProgPow, pokud se neukáží nějaké technické problémy.”

Nicméně potenciální technické problémy může být těžší odhalit, než se zdá.

Mohlo by vás zajímat: Těchto 21 kryptoměn jsou kandidáty na Coinbase Pro

Každý algoritmus, který se má připojit na řetězec Ethereum musí nejdřív projít auditem. Audit je vlastně zátěžová zkouška, při které se snaží tým vývojářů nalézt problémy s kódem, které jinak mohou zůstat skryté. Audity pro ProgPow mají být dva. První se má zabývat zátěžovým testem a ten druhý důkladnou analýzou případných důsledků.

Co nás čeká dál?

Přední vývojář Alexey Akhunov přiznal, že celý proces je velmi složitý. Komentoval:

“Co je cílem ProgPow? Jaké jsou kritéria pro úspěch? Zatím jsem nebyl schopen získat od zastánců algoritmu jasnou odpověď.”

ProgPoW je zatím ve stádiu schváleného požadavku. To by znamenalo, že se může buď stát v budoucnu součástí širokosáhlé aktualizace Istanbul, nebo vzniknout jako hard fork, o kterém by hlasovali sami uživatelé Ethereum.

Mohlo by vás zajímat: Co čeká Bitcoin a kryptoměnové směnárny v roce 2019?

Co by to znamenalo pro cenu? Z čistě fundaméntálního hlediska je každá aktualizace pozitivní zprávou pro jednotlivé tokeny. ProgPow tedy určitě bude věc, o které se vyplatí mít přehled.

 

Sdílet
Komentáře

Zanechat komentář