V prvním měsíci tohoto roku zažije Ethereum několik hard forků, z niž jsou nejdůležitější tyto tři:
- Classic Vision Hard Fork – 11. ledna 2019: Všichni držitelé Etherea dostanou 3 ETCV za každý kus ETH v jejich peněžence.
- Ethereum Nowa Fork – 12. ledna 2019: Všichni držitelé kryptoměny Ethereum dostanou navíc zdarma ETN v poměru jedna ku jedné
- Constantinople Fork – 16. ledna 2019 (nebo dříve): Constantinople Mainnet hard fork je naplánován na blok #7080000. Constantinople je nejdůležitější hard fork, který Ethereum v lednu zažije. Tomu vděčí za to, že tvoří důležitý most mezi protokolem proof of work a proof od stake, kterému se kryptoměna snaží přiblížit. Binance vyhlásila tomutu hard forku podporu.
Tipy kde koupit kryptoměny: Kde a jak nakoupit spolehlivě kryptoměny
Vliv na stabilitu a cenu
Ethereum nyní čelí mnohem tvrdší konkurenci než kdykoliv předtím. Jiné platformy, jako jsou EOS, Cardano nebo Zilliqa šlapou technologicky i uzivatelskou zakladnou králi altcoinů na paty. I když tyto kryptoměny ztratily za rok 2018 přes 90 % své hodnoty, nemění to nic na faktu, že hard forky obecně oslabují podporu, kterou blockchain pritahuje. K tomu dochází obzvláště, když si hlavní vývojáři začnou vybírat stranu, na kterou se přidají. Ethereum na tom není v tomto případě o nic lepe než Bitcoin. Všichni máme ještě v živé paměti nedávný hard fork kryptoměny Bitcoin Cash. Nekteří optimisté před rokem věřili, že nový a rychlejší BCH Bitcoin jednou porazí a nahradí. Pro takový tábor by se dnes jen těžko hledali zastánci, protože tým BCH se rozdělil na dva neslučitelné tábory, které můžou jen velmi těžce konkurovat originální siti Bitcoin.
Mohlo by vás zajímat: Bitmain a Huobi propouští pracovníky
Pokud konkurence sítě Ethereum nadále poroste raketovým tempem, zatímco se Ethereum bude čím dál tím více nořit do svých vnitřních problémů, není vyloučeno ani to, že se dočkáme konce dapp hegemonie Etherea. Cardano a EOS si jsou dobře vědomi toho, se musí pracovat společně a nenechat se roztříštit.
Co se týká ceny, je v momentálním stavu trhu extrémně těžké dělat jakékoliv predikce. Nicméně se od trhu dá očekávat velká volatilita, protože investoři budou skákat z jednoho hard forku na druhý ve snaze vybrat si to správné Ethereum. Stejný scénář jsme zažili i s Bitcoin Cash SV, který několikrát za sebou překonal 50% výkyvy ceny, než se zastavil na příjemných devadesáti amerických dolarů.
Mohlo by vás zajímat: 250 BTC ukradeno ze sítě mobilních peněženek
Bitcoin z historického hlediska zažil v době hard forku mírný pokles své ceny. To je dáno tím, že malá část hodnoty se přesunula na nově vytvořený řetězec. Když se červenci roku 2017 oddělil Bitcoin Cash od originálního Bitcoinu, klesla jeho cena z 2800 dolarů na 2700. Stejný patent najdeme i u nedávné události, o které se na zahraničních informačních webech referuje jako o “hash war”. Po rozdělení Bitcoin Cash na Bitcoin SV a Bitcoin Cash ABC došlo k masivnímu propadu ceny o téměř 80 %. Během nasledujících dnů vysoká volatilita způsobila, že se Bitcoin Cash (ABC) ustálil z hodnoty 650 dolarů na 160.
Všechny tyto argumenty jsou pozitivní pro nové kryptoměny, které z hard forku vzejdou. Nicméně co se týká originálního Etherea, je to poměrně problematická záležitost. Ačkoliv se Ethereu podařilo v době psaní článku dosáhnout na první příčku mezi altcoiny, mnoho komentátorů na sociálních sítích predikují brzký pád, který vzhledem k předforkovému boomu musí nastat. Na druhou stranu, Constantinople fork znamená tolik očekávanou změnu, která otevře cestu aktivaci protokolu POS. To je určitě dostacujici důvod k tomu, aby se vytvořil nějaký pozitivní sentiment.
Mohlo by vás zajímat: Start Bakkt Bitcoin Futures může být opět odložen
Obecně se dá říct, že jakákoliv predikce toho, jak bude trh na sérii hard forků reagivat není z dlouhodobého hlediska možná. Hlavním bodem, který by si měl čtenář odnést je to, že Ethereum se nachází v kritické části svého vyvoje. Příští měsíc pravděpodobně rozhodne, jestli zůstane Ethereum opravdu králem altcoinů a jestli si udrží svoji neotřesitelnou pozici hlavní platformy pro tvoření decentralizovaných aplikací, nebo jestli se nechá sesadit kryptoměnami jako jsou EOS nebo Cardano.