Legislativa Evropské unie týkající se trhu s krypto-aktivy (MiCA) pomalu směřuje k tomu, aby se stala zákonem, a místní kryptospolečnosti se na změnu připravují. Nová nařízení, která budou zákonem pro všech 27 členských zemí EU, uplatňují přísnější pravidla, a od firem ponikajicích v tomto sektoru se očekává bezprecedentní úroveň transparentnosti.
Mnozí považují příslib regulace trhů s kryptografickými aktivy (MiCA) Evropské unie za velmi dobrý první krok k vytvoření konzistentní mezinárodní regulace kryptoaktiv.
The proposed MiCA regulations will change blockchain in Europe; it's up to our ecosystem to make sure this is a productive transformation! Join our task force and help ensure EU stakeholders hear the industry's voice: https://t.co/qET8ZnQKae #blockchainedexplained #trends #eu pic.twitter.com/xn12bCaUZv
— INATBA (@INATBA_org) November 27, 2020
Příprava na legislativu MiCA
Jakmile MiCA vstoupí v platnost, s největší pravděpodobností dojde k obrovskému posunu na trhu s kryptoměnami. Stávající poskytovatelé služeb kryptografických aktiv (CASP) budou muset získat povolení a licenci, přičemž budou muset dodržovat specifická pravidla pro správu (včetně vhodného postupu řízení rizik), kapitálové požadavky a požadavky na transparentnost (jako je vytváření white paperů o nově vydaných krypto aktivech). Subjekty, které již poskytují služby v oblasti kryptoaktiv, budou muset co nejdříve provést důkladné posouzení svých činností a regulačního stavu, aby mohly začít připravovat dokumentaci potřebnou k žádosti o povolení, protože to může být složitý a dlouhý proces.
Podle legislativy musí kryptospolečnosti nejen informovat veřejnost o svém cenovém procesu a objemech obchodů v reálném čase, ale musí všechny obchody vypořádat ve stejný den, kdy k nim dojde. Burzy musí držet odděleně své vlastní prostředky, včetně kryptoměn, a prostředky patřící jejich klientům. Nařízení také výslovně zakazuje obchodování zasvěcených osob.
Rok 2022 byl pro krypto trhy zajímavým rokem; došlo k několika velkým kolapsům, což vyvíjelo skutečný tlak na CASP, aby si více uvědomili potřebu regulací. Tento tlak donutil společnosti, aby se připravily na více regulované prostředí, ve kterém je dodržování předpisů klíčovou zbraní k přilákání nových zákazníků a zároveň k zajištění toho, aby jejich podnikání bylo dostatečně udržitelné a na obtížném finančním trhu nadále prosperovalo. V tomto ohledu se kryptospolečnosti již začaly připravovat na regulační požadavek stanovený novými předpisy, jako je MiCA, a většina hráčů v oboru bude s největší pravděpodobností připravena, jakmile nařízení vstoupí v platnost.
Bankovnictví a pojištění společností
Konečná verze MiCA stanovuje, že poskytovatelé kryptoměnových služeb musí povinně pojistit své podniky. Je těžké najít někoho, kdo by pojistil finanční prostředky klientů, zejména v kryptoměnách, zvláště po krachu FTX. Banky jsou vůči kryptofirmám nepřátelské, protože je pro ně také téměř nemožné zajistit audit renomovanou společností.
Menší banky jsou k odvětví přátelštější, ale ty největší se kryptoměnám stále vyhýbají. To se může změnit, jakmile bude zavedena celoevropská regulace. Banky prostě potřebují určitou jasnost v regulaci a MiCA je krokem vpřed.
MiCA učiní žádost o licenci na správu kryptoměn jednodušší a transparentnější, než nabízí současná regulace. To dá zelenou bankám, které mají zájem samy poskytovat správu kryptoměn.
John Ehlers, provozní ředitel lucemburské kryptoburzy Bitstamp, věří, že kryptospolečnosti najdou pod MiCA větší pohodlí.
Licence pro poskytovatele virtuálních aktiv v rámci MiCA, na rozdíl od některých současných, lehčích registračních režimů v Evrop, vyžadují podrobné zveřejnění: „Licence MiCA je skutečná licence, obezřetná licence. Dívají se na to, jak řídíte své podnikání. Je to velmi podrobné,“ řekl Ehlers.
“Tato úroveň transparentnosti pravděpodobně poskytne určitý klid bankám a dalším tradičním podnikům, které byly dosud ohledně kryptoměn neklidné. Nejste na stejné úrovni s úvěrovými institucemi, ale jste s nimi u stolu.”
Co MiCa znamená pro účastníky trhu?
Poskytovatelé kryptoměn by tedy mohli těžit z vytváření lepších postupů v nadcházejících měsících, aby hladce prošli testem, jakmile se předpisy zpřísní. Nejen, že to usnadní přechod na post-MiCA, ale také to pomůže vytvořit větší důvěru u držitelů kryptoměn.
Organizace vyhovující předpisům budou také muset mít silný tým pro dodržování předpisů zahrnující zkušený personál, který bude schopen poskytovat rady, posuzovat a zmírňovat rizika, připravovat doporučení a implementovat příslušné požadavky stanovené programem dodržování předpisů.
Kromě toho musí poskytovatelé kryptoměn zajistit implementaci velmi silného rámce Compliance/AML. Je třeba navrhnout a implementovat zásady, postupy a pracovní dokumenty s popisem nejdůležitějších procesů a kontrol, které mají zmírnit integritu a provozní rizika.
A konečně, CASP musí zavést silný a bezpečný proces KYC (poznej svého zákazníka), aby byli schopni hluboce porozumět jednotlivcům nebo právnickým osobám, kterým poskytují služby (s dostatkem informací a shromážděnou dokumentací), a vyhnout se páchání finančních zločinů prostřednictvím jejich aplikací a platforem.
To může znamenat, že zákazníci budou muset s poskytovateli kryptoměn sdílet více informací, než je tomu běžně v současnosti, což by mohlo zpomalit procesy. Z dlouhodobého hlediska z toho však bude těžit průmysl jako celek; lepší předpisy přilákají více tradičních účastníků trhu a více investic, což v konečném důsledku podpoří další inovace v kryptoprůmyslu.
MiCA je na obzoru, měla by vstoupit v platnost ve 4. čtvrtletí roku 2024, poté lze jistě očekávat silné pohyby na trhu s kryptoměnami. Trh s digitálními aktivy může být ovlivněn řadou faktorů, a proto je obtížné určit nejlepší kryptoměnu pro dlouhodobý růst. Nicméně investoři mohou najít nejslibnější kryptoměnové projekty na základě jejich cílů a potenciálu uspokojit vyvíjející se požadavky trhu. Jedním z nejslibnějších projektů je Fight Out.
Fight Out
Fight Out je nový kryptoměnový projekt, který se snaží posunout model move-to-earn na další úroveň. Tento projekt buduje ekosystém, který se skládá ze tří klíčových pilířů – fitness aplikace, metaverzum a tradiční fitness centra. Tímto způsobem si Fight Out klade za cíl propojit skutečný svět fitness s web3.
Aplikace Fight Out je hlavním rysem tohoto ekosystému. Aplikace představí desítky variant cvičení a nabídne uživatelům přístup k tréninkům na vyžádání a živým lekcím navrženým odborníky na fitness. Navíc si uživatelé budou moci přizpůsobit svůj tréninkový režim na základě svých priorit a cílů.
Jakmile uživatelé dokončí cvičební programy pomocí aplikace Fight Out, budou odměněni tokeny REPS. Tokeny REPS lze využít k nákupu zboží Fight Out nebo k platbě za individuální koučování prostřednictvím aplikace. Uživatelé si navíc budou moci vytvořit avatar NFT, když se připojí k Fight Out.
Tento avatar bude odrážet fyzické rysy uživatele a jeho stav zdatnosti bude aktualizován na základě pokroku jednotlivce. S tímto avatarem se uživatelé budou moci účastnit soutěží v metaverzu Fight Out.
Kromě těchto funkcí plánuje Fight Out také spustit 20 fyzických posiloven v době spuštění své aplikace. Tyto fitness centra budou fungovat jako komunitní centrum pro uživatele Fight Out. Na každém místě Fight Out budou také živé kurzy a další zařízení.
Hlavní kryptoměnou Fight Out je FGHT, token ERC-20. Tokeny FGHT lze použít na zaplacení předplatného Fight Out – což poskytne přístup jak do aplikace, tak do výše uvedených fitness center. Navíc ti, kteří platí tokeny FGHT, mají také nárok na 25% slevu.
Fight Out aktuálně pořádá předprodej svého tokenu FGHT. Platforma prodává FGHT za pouhých 0,02368 USD za token a již získala téměř 4,5 milionu USD. V době, kdy budou tokeny FGHT uvedeny na kryptoburzách, cena vzroste na 0,033 USD. S potvrzeným zalistováním 5. dubna, můžeme očekávat masivní růst.