V posledních době se začali množit případy takzvaného kryptoměnového spoofingu. Kryptoměnový spoofing je metoda manipulace kryptoměn a kryptoměnového trhu, kterou již nějakou dobu mimo dohled veřejnosti využívali bitcoinoví whales a různé algoritmy. Využívali ho pro zmanipulování trhu a to se v poslední době přestalo líbit CFTC a různým US based regulátorům. Kryptoměny už tak vzbuzují nepříjemné pocity v žaludku mnoha lidí a tyto metody jen přisypali do ohně debaty o neregulovanosti trhu.
Bitcoinový spoofing způsobil nepříjemnosti mnoha kryptoměnovým traderům, pro nezasvěceného totiž vypadá jen jako naprosto nepochopitelné pohyby na trhu. Jde však o něco horšího, někdo je využíval a je jen málo horších pocitů než být zneužit mnohem bohatším traderem.
V tomto článku se podíváme na některé spoofingové taktiky, které se používají na trhu. Také se zde dočtete o názorech regulátorů, jak mohou zareagovat a především, jak se vy sami můžete vyvarovat ráně spoofingu na vaše holdy.
Co je to Spoofing?
Spoofing (také občas nazývaný dynamic layering) není na trhu vůbec nic nového. Ve skutečnosti jde o fenomen, který se vyskytuje na trhu s komoditami, s akciemi, se vším možným. Většinou ho v poslední době využívají takzvaní High Frequency Tradeři (HFT).
Když spoofujete, umisťujete množství viditelných objednávek na dané aktivum ve snaze zmanipulovat, jak trh vnímá nabídku a poptávku. Švédská Financial Supervisory Authority definuje spoofing/layering takto:
strategie spočívající v umisťování objednávek, která má za cíl zmanipulovat cenu dané položky, například kombinací nákupních a prodejních pokynů
I když cílem spoofingu je vydělat na jemném hýbání s trhem, setkali jsme se s několika katastrofickými událostmi, které byli způsobeny, když to spoofeři trochu přepískli. Jednou takovou událostí byl třeba 2010 flash crash na Dow Jones index.
Je pochopitelné, že spoofing takové míry přichází se znatelným rizikem pro svého uživatele. Knihy objednávek jsou často otevřené a mohou být využity pro zpětné vysledování tradera, či HFT brokera, což je situace, ve které se opravdu nechcete vyskytnout. Autority takto zadrželi již mnoho traderů, kteří si mysleli, že spoofing bude jejich klíč k velkému penízu.
Ale co v případě, že se pohybujeme na neregulovaném trhu, kde se tradeři obecně pohybují anonymně a samotné směnárny si rády nechávají věci pro sebe? Přidejte k tomu průměrné zkušenosti a schopnosti většiny kryptoměnových traderů a voilà, našli jste si skvělé prostředí pro nějaký výdělečný spoofing.
Příklady kryptoměnového spoofingu
Kryptoměnový spoofing není až tak obtížný zpozorovat, když víte, co hledáte. V podstatě jde o veliké buy nebo sell zdi pokynů, které naznačují silný market interest o danou kryptoměnu.
Když se například podíváte na níže uvedený graf ze směnárny GDAX (dnes Coinbase Pro), všimnete si masivních sell walls. Většině traderů se to bude zdát jako bearish znamení, vzhledem k tomu že to vypadá, jako by někdo, kdo rozhodně nemá hluboko do kapsy, projevil veliký zájem o prodej Bitcoinu. Také to vypadá, že šance na bull run je velmi nízká.
Tím pádem bude mít průměrný trader pocit, že by měli prodat svoje aktiva, nebo kompletně zrušit všechny nákupní pokyny, které mají umístěné. Tím však hraje přímo do karet spoofera.
V moment, kdy trh v panice prodá něco ze svých coinů, spoofer si je nakoupí a zruší všechny svoje prodejní pokyny. Skvělá metoda, jak přesunout Bitcoin z vaší kapsy do mojí, že?
Níže vidíte další poměrně očividný pokus o spoof na straně levé, kde se znázorňují nákupní pokyny. Jde o screenshot z order booku Bitfinexu, kde narostly masivní buy walls s 500 BTC umístěnými k nákupu za $8,900. Napravo pak vidíte order book jen o pár vteřin později.
Jak vidíte, masivní nákupní pokyn o 500 BTC byl vymazán z knihy. Agent si pravděpodobně všiml, že by k prodeji mohlo opravdu dojít a tím pádem ho zrušil.
Může se vám zdát, že takové kroky jsou skandální, avšak opravdu nejde o nic nezvyklého. Ani velké směnárny, jako je Bitfinex nejsou imunní vůči spoofingu, ve skutečnosti tato směnárna mnohokrát v minulosti čelila různým obviněním spojeným s Tetherem a jejich neprůhlednou operační strukturou. Tradeři na Bitfinexu se tím pádem mohou cítit poměrně v sedle se svými spoofingovými taktikami.
Algoritmický Bitcoin spoofing
Dnes v době směnárnových APIs a složitých tradingových algoritmů je dosti možné, že velká část odehrávajícího se spoofingu je zapříčiněna boty.
Vynořilo se množství nařknutí velkých automatizovaných obchodních botů, že využívají manipulačních taktik, když pracují s knihou objednávek na směnárně. Jedním z takovýchto botů se stal “Picasso”, který pokrýval trh množstvím spoofed pokynů během bull runu v prosinci 2017.
Je to poměrně logické, když vezmete v úvahu, jakou rychlost spoofing vyžaduje. Aktér, který se snaží spoofovat trh nemůže riskovat získat větší část ze spoofed pokynu. To by mohlo vést k tomu, že se cena pohne v opačném směru.
Tím pádem jsou algoritmy napsané tak, aby zabíjeli otevřené pokyny rychle. Je také velmi možné, že někteří větší whales mají tradingové boty, kteří mají preferovaný API přístup, což je postaví do výhody před zbytkem trhu.
Spoofing v prosinci 2017 se na trhu rozvinul do takové míry kvůli tomu, že byli představeny Bitcoin futures.
Jak sem pasují BTC futures?
Když CFTC a CBOE koncem prosince 2017 představili futures pro Bitcoin, otevřelo se množství úplně nových příležitostí pro whales, jak vydělat na pohybech ceny Bitcoinu.
Vezmeme-li v úvahu, jakou moc mají whales (sami, natož ve skupině) nad cenou podkladového aktiva, je jasné, že mohou s čistým svědomím nastavit takové pozice na futures trh díky představě, že si tam ten trh stejně doženou. Radost jim asi také udělá to, že zpozorovat spojitost mezi velkými futures pozicemi a masivními pokyny na daném trhu, jsou jen velmi obtížně sledovatelné.
Existuje mnoho konspiračních teorií, že pád ceny Bitcoinu z výšin $20,000 byl způsoben whales, kteří chtěli profitovat z masivních shorts na trhu s futures.
To je však prakticky nemožné dokázat a co víc, jde možná o důvodu, proč se regulátoři ražení Ministerstva spravedlnosti Spojených státu amerických tolik zajímají o kontrolu nad kryptoměnovým neregulovaným trhem.
Kriminální sondy Ministerstva spravedlnosti USA na kryptoměny
Tyto řeči o manipulaci a spoofingu na kryptoměnovém trhu vzbudily značný zájem americké vlády, která se rozhodla vykasat si rukávy a začít pátrat po zločincích.
Mimo spoofing se také zajímají o jiné formy manipulace, jako je třeba wash trading. Jde o něco podobného spoofingu až na to, že provedené nákupy a prodeje jsou dělány stejnou entitou, která se tak snaží přivést na trh iluzi objemu. Již zmíněný Bitfinex byl přesně z tohoto již několikrát nařknut.
Je tím pádem dost možné, že Bitfinex bude jedním z prvních cílů Department of Justice. Dříve v tomto Lednu se dokonce vynořili novinky, že CFTC zaslalo Bitfinexu a Tetheru žádost o informace.
To jasně ukazuje, že některé větší směnárny budou důkladněji pozorovány co do manipulace a kryptoměnového spoofingu. Jde však o velmi častou a široce populární praktiku, tím pádem se spoofing pravděpodobně děje na velikém množství směnáren, velkých i malých.
Proto by vás měla napadnout tato důležitá otázka: Jak se může jeden kryptoměnový trader vyhnout pastem, které na něj kryptoměnový spoofeři nastražují?
Jak se vyhnout kryptoměnovému spoofingu
Zpozorovat pokus o spoofing není sice až tak obtížné, ale na druhou stranu to není naprosto přímočarý postup. Většinou totiž prostě uvidíte veliké pokyny v knize objednávek, u kterých nelze ověřit, zda jsou “legitimní”.
Jednou z metod, jak se spoofingu vyhnout je nepoužívat směnárny, které mají nedobrou pověst spojenou s historií spoofingu. Musíte si vybírat spolehlivé směnárny, které nebudou chtít bohatnout z pofidérních taktik. Gemini je dobrý příklad spolehlivé směnárny, která si dokonce zažádala o pomoc Nasdaq při monitorování veškeré podezřelé aktivity, aby předešly větším skandálům.
Můžete také obchodovat se zdravou dávkou skepse. Kdykoliv když spatříte order books, které se vám zdají příliš slibné, aby to byla pravda, důvěřujte své intuici. Dost možná jí o pár dní později poděkuje vaše peněženka.
Dobrý nápad je také průběžně kontrolovat knihy objednávek. Pokud se často objevují veliké skoky, pokud se často se objevují veliké zdi, dost možná se koukáte na spoofing.
Směnárny, na kterých toto pozorujete často možná nejsou místo, kde se chcete příliš dlouho zdržovat. I když se vyhnete spoofingu, dost často vás mohou dostat na jiné triky, jako je třeba kryptoměnový stop loss hunting.
Závěr
Kryptoměnový spoofing / layering a wash trading jsou formou manipulace trhu, které dávají už samotnému slovu “kryptoměny” špatný zvuk.
Ačkoliv již přilákaly spoustu pozornosti větších autorit, potrvá to velmi dlouho, než se podaří umírnit rozšířenost jejich používání. Postupem času by se však spoofeři měli přestat pokoušet o tak smělé kroky.
Jestli se stanete obětí spoofingu je momentálně jen na vás a tak na vás apelujeme, obchodujete-li aktivně, následujte výše uvedené rady. Pokud tento článek čtou nějací hodleři, kteří své kryptoměny chovají a budou chovat pod polštářem, spoofing vás strašit moc nemusí.