Na rozdíl od akciového trhu, kryptoměnový trh nikdy nespí a nikdy nezavírá. To může být pro některé velmi stresující, ať už jde o aktivní obchodníky, či příležitostné investory. Uživatelé, kteří mají už v investování nějaké zkušenosti určitě znají ten pocit, když se ráno vzbudí a vidí, co za psí kusy kurz jejich coinů udělal přes noc.

Jako odpověď na volatilitu trhu, se v poslední době začali hodně dostávat k popularitě trading boti, kteří umožňují svým zaměstnavatelům udržet si kontrolu nad jejich financemi bez přestávek. Nejen to, dobře nastavený trading bot umožňuje rychlé a efektivnější obchodování, které je v mnoha situacích lepší, než manuální obchod.

Explose popularity kryptoměn má také za výsledek veliké rozšíření nabídky těchto botů. Ať už jde o produkty, které si můžete zadarmo stáhnout z open-source platforem, nebo o boty, které jsou uživatelům poskytováni za nějaké poplatky. Je však obtížné rozlišit, kteří z nich opravdu fungují tak, jak by měli a kteří jsou jen ztráta vašeho času. Tento článek by vám měl objasnit, co to vlastně kryptoměnový trading boti jsou a jestli opravdu fungují na obchodování s Bitcoinem (konkrétně, jestli budou fungovat pro vaše obchodování s Bitcoinem). Také se zde můžete dočíst o botech, kteří jsou momentálně uznávaní, jako nejlepší na trhu.

Co jsou to trading boti?

Trading bot je program, který interaguje s finančními směnárnami (většinou za použití API, aby interpretoval důležité a relevantní informace). Zadává nákupní i prodejní rozkazy za vás, přičemž se rozhoduje na základě zpracovaných dat o trhu. Boti tyto data získávají monitorováním cen na trhu, jejich změn a následovně je aplikují dle předem definovaného nastavení pravidel. Obecně bere bot v úvahu věci, jako objem, stav objednávek, ceny a čas, je však možné si proměnné, které bude monitorovat sám definovat dle vašich preferencí.Trading bot

Obchodní boti byli populární na mnoha finančních trzích již léta. Většinou však nebyli přístupní průměrnému investorovi, vzhledem k tomu, že byli většinou poměrně drazí. Například Bloomberg terminal, jeden z nejpopulárnějších botů pro obchodování na finančních trzích, stojí víc jak $10k. Díky transparentnímu charakteru blockchainu však kryptoměnové směnárny obecně dávají svým uživatelům přístup k prozkoumání jejich elektronické knize objednávek. Taková transparentnost byla dříve na finančním trhu přístupná jen makléřům a velikým společnostem.

Protože se víc a víc lidí zapojuje do pasivního obchodu s Bitcoinem, přičemž jen málo z nich má opravdu čas analyzovat trh každou chvíli, vynořuje se množství botů, kteří mají za účel těmto nové příchozím umožnit obchodovat, aniž by se museli pořád informovat o stavu trhu.

Druhy strategií pro trading boty

Ačkoliv je kryptoměnový trh méně vyspělý než ostatní finanční trhy, jeho digitální charakter znamená, že napříč faktu, že měl mnohem méně času na to zapojit algoritmický trading, technologicky velmi rychle dohání své rivaly. Ať už jde o nabízení služeb trading botů, umožňování investorům získat přístup k širokému výběru obchodních strategií. Některé z nejpopulárnějších jsou probrány níže:

Arbitráž

V brzkých dnech kryptoměnového obchodu se hrála primárně jedna strategie a to byla arbitráž – nakupování aktiv na jednom trhu a prodávání jich na jiném dráž, čímž nabijete výdělku v rozdílu. Zatímco se kryptoměnové směnárny stávali víc a víc decentralizované, vynořovali se často velké rozdíly mezi cenami, které nabízeli různé platformy, což umožňovalo větší zisky na arbitráži.

Ačkoliv jsou tyto rozdíly dnes mnohem menší, pořád je lze najít a trading boti mohou uživatelům pomoci toho využít. Krom toho může být arbitráž užitečná pro obchodníky, kteří mají futures kontrakty zakomponované do své obchodní strategie. Bot tomuto investorovi umožní benefitovat z jakéhokoliv rozdílu mezi futures kontraktem a jeho podkladovým aktivem tím, že vezme v úvahu futures kontrakty, se kterými se obchoduje na různých směnárnách. Nejlepší boti pro arbitráž jsou tito.

Market maker

Trading boti umožnují investorům také využít market making strategie. Tato strategie je přínosná pro “průběžné nákupní a prodejní ceny na množství vybraných digitálních měn a digitálních měnových derivativních kontraktech” ve snaze “zachytit rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou”.

Aby mohla být market making strategie použita, musí být nastaveny jak nákupní ta prodejní limit orders blízké existující tržní ceně. Jak cena fluktuuje, trading bot automaticky a průběžně udává tyto limit orders, aby zajistil výdělek z rozdílu.

Ačkoliv to může být někdy výdělečné, intenzivní kompetice kolem této strategie může mít dopad na její účinnost. Obzvlášť v méně likvidních prostředích.

Fungují trading boti?

Trading boti fungují reagováním na trh. Sbírají data, která potřebují, aby mohli uskutečnit výhodný obchod na základě analýzy obchodní platformy. Když však mluvíme o kryptoměnách, data ze směnárny vám poví jen půlku příběhu. Spoustu vzrůstů a pádů na trhu je totiž způsobená vnějšími zdroji (jako například tweety Johna McAffeeho a jinými online pověstmi), které nelze naprogramovat do botovi analýzy. Krom toho, jak už bylo zmíněno, rozdíl mezi cenami na směnárnách je dnes už menší, než býval, což snižuje potenciál mezisměnární arbitráže oproti předchozím rokům.

Spousta trading botů využívá něco, čemu se říká exponenciální pohyblivý průměr (EMA – exponential moving average) jako začáteční bod pro analýzu trhu. EMA sleduje vývoj tržní ceny v určitém časovém okně a boti mohou být naprogramovaní, aby na to reagovali. To zní sice lákavě, ale EMA se zakládá pouze na minulých událostech, což, jak většina traderů už ví, nemusí vypovídat moc o budoucím vývoji. O to horší to je zde na kryptoměnovém trhu, kde je volatilnost obrovská.

Tím pádem na otázku, zda trading boti fungují, existuje tato odpověď: Jak pro koho. Trading boti nabízejí množství výhod, mezi nimi možnost konstantní interakce s trhem, nebo už jen fakt, že používání botů odstraňuje faktor emocí ze hry. Zároveň však mohou využívat špatné obchodní strategie pro vaší situaci a to může vést k špatným rozhodnutím.

Top trading boti

V této sekci se podíváme na některé nejpopulárnější a nejpřístupnější boty, které můžete najít.

CryptoTrader

CryptoTrader bot je cloud based trading bot, který svým uživatelům nabízí plně automatizovaný obchodní systém, aniž by si museli stáhnout a nainstalovat cokoliv na svůj vlastní počítač. CryptoTrader nabízí “trh strategií”, kde uživatelé mohou koupit svou oblíbenou obchodní strategii, nebo mohou také prodávat strategie, které vyvinuli sami. CryptoTrader podporuje většinu větších směnáren, jak pro backtesting, tak pro live obchodování. Backstesting tool umožňuje uživatelům zjistit, jak dobře by jejich strategie fungovala při různých podmínkách.CryptoTrader bot

CryptoTrader nabízí pět různých druhů předplatného s poplatky, které sahají od 0.006 BTC do 0.087 BTC za měsíc. Bitcoin je jediná přijatelná platební metoda. Rozdílné balíčky nabízí různé výhody, třeba množství botů, kteří budou operovat na váš povel. Nějaké základní vzdělání v kódování se sice hodí při nastavování strategií v CryptoTrader botovi, je však možné si tyto strategie koupit, některé jsou dokonce i zadarmo přístupné.

CryptoTrader bot také umožňuje cross-platform upozornění, které si můžete nechat zasílat na mail nebo textovou zprávou v případě, že by se událo něco důležitého na trhu.

BTCRobot

BTCRobot je jedním z nejstarších botů na trhu. Na rozdíl od jeho rivalů, BTCRobot není zadarmo, za licenci můžete zaplatit od $149 do $498. Cena záleží na požadavcích od produktu. Záleží však také na operačním systému (verze pro Mac stojí trochu víc, než verze pro Windows). BTCRobot bot

BTCRobot byl nazván jednoduše operovatelným a efektivním pro plnění svého účelu. Je však třeba brát na vědomí, že průměrný trader na operování tohoto bota nevydělá příliš velké částky. Ne nehodlá-li investovat hodně peněz a času na učení se, jak bot funguje.

Vývojáři sami tvrdí, že bot není schopný perfektně předvídat vývoj trhu (což není vůbec překvapivé, vezmeme-li v potaz množství proměnných na trhu). Uživatelé by tím pádem měli být ochotní přijmout fakt, že ne všichni budou vítězové. Balíček však obsahuje 60-denní nárok na náhradu, který můžete využít, zdá-li se vám, že vaše strategie nesedí dobře s botem, aniž byste se museli strachovat o ztráty.

Gekko

Gekko je opec-source trading bot s backtestingovou platformou, který podporuje 18 různých Bitcoinových směnáren. Gekko je zdarma přístupný a můžete ho získat na platformě GitHub. Gekko je relativně přímočará obchodní aplikace. Zahrnuje rozhraní a základní strategie vhodné pro začátečníky, což vám umožňuje rychleji se naučit pracovat s botem.

Gekko - obchodní bot

Gekko má také množství přístupných pluginů, které vám umožní updatovat svého bota. Ačkoliv není Gekko vysokofrekvenční obchodní bot (dělá jen pár akcí za týden, množství záleží na nastavení) a ani neumožňuje využívat možnosti arbitráže, množství směnáren, které podporuje a množství strategií, které nabízí jsou působivé. Tyto předpoklady jsou ideální pro někoho, kdo teprv začíná s užíváním trading botů.

Zenbot

Podobně jako u Gekko, Zenbot je open-source trading bot pro obchodníky s Bitcoinem. Protože jde o open-source projekt, Zenbot je všem přístupný k stažení a modifikovat kód může kdokoliv, kdo to shledá za vhodné.

Zenbot - boti na obchodování

Množství otázek se však poslední dobou vynořilo v reakci na neaktivní tým, který nevypustil už několik měsíců žádný update. To znamená, že žádné nové směnárny nebyli přidány na seznam podporovaných platforem už skoro rok. Méně zpracovatelných informací pro bota oproti jeho rivalům. Na rozdíl od Gekko však Zenbot nabízí vysokofrekvenční trading a množství různých měn krom Bitcoinu.

Haasbot

Haasbot, vytvořený v roce 2014 Haasonline, obchoduje s Bitcoinem a množstvím dalších altcoinů. Ačkoliv jde pravděpodobně o nejkompletnější ze všech možností na trhu, dělá většinu práce s relativně malými požadavky na uživatele, jde také o jednu z nejdražších alternativ. Cena může sahat od 0.12 BTC do 0.32 BTC za tříměsíční licenci.

Haasbot - Bitcoin Boti

Za tuto cenu by si měl tento produkt dovolit opravdu jen někdo, kdo ví do čeho jde, co od toho očekává. Jde o poměrné veliký závazek.

Závěr

Trading boti mohou pomoct traderům, kteří se chtějí účastnit na trhu, i když nejsou schopni být fyzicky přítomní. Mohou pomoc těm, kteří chtějí odebrat ze svého obchodování stres a emoce. Nejsou však pro všechny a ne všichni je potřebují. Příležitostní investoři nejsou primárním cílem pro trading boty. Pokud je vaší strategií “just hodl”, boti na obchodování pravděpodobně nejsou pro vás. Krom toho, pokud nejste alespoň trochu kompetentní programátor trading boti by pro vás mohli být obtížně operovatelní. Pokud však disponujete potřebnými znalostmi a schopnostmi překonat překážky spojené s využíváním služeb trading bota, možná by vás tato možnost mohla zajímat. Možná vám pomůže vydělat spoustu peněz na Bitcoinovém trhu.

Sdílet

Autor

Student, nadšený atlet a spekulant krypta. Přejete-li si mě podpořit, moje BTC adresa je zde: 3FnC3op7eRPLhvZJr6WV7EJoSkd9XeeSwE LTC adresa: M9iZRn7fCqi6eCnEUui2yAXMzGaJsF5vVK

Komentáře

Zanechat komentář