Kryptoměnová zima roku 2018 vytvořila prostředí, kde se soustředění přeneslo z hesla “HODL” na “BUIDL.” Mezitím, co ceny stagnují a užívají si svoji sladkou korekci, vývoj blockchainu a jeho technologie stále kráčí plnou parou vpřed. Znamenají změny, které v roce 2019 nastanou, tolik očekávaný návrat býka?
Tipy kde koupit kryptoměny: Kde a jak nakoupit spolehlivě kryptoměny
V tomto článku se podíváme na to, co dělá deset největších kryptoměn a jejich vývojářů se svým kapitálem. Sluší se říct, že prezentovaná desítka nemusí být ta, kterou některé weby uvádí. Proč je tomu tak a jak se pohled na kryptoměny mění od informačního webu k mainstream médiím si necháme na jiný článek. V tomto článku budeme pracovat výhradně s Yahoo! Cryptocurrency Screener.
Mohlo by vás zajímat: Analýza: Počet Bitcoin transakcí roste, poplatky klesají
Další věcí, kterou nesmíme oponenout jsou projekty, které zatím nenabízejí fungující produkt. Mezi takové se řadí EOS, Tron a Cardano. Samozřejmě je možné debatovat o tom, jak tyto kryptoměny fungují. Budeme jedině rádi, když své připomínky napíšete do komentářů. My jsme se ale rozhodli nastavit laťku vysoko, protože jen kryptoměny s kvalitním produktem dokážou odolat zubu času.
Pojďme se tedy podívat, co nás čeká v roce 2019.
1. Bitcoin (BTC)
Bitcoin má zaděláno na to, aby rok 2019 proměnil ve velmi zajímavou příležitost. K tomu vedou rovnou tři hlavní důvody: zvyšující se rychlost transakcí, nižší cena poplatků a nakonec vstup velkých institutiálních hráčů.
Tato kombinace má potenciál na to poslat celý trh s kryptoměnami do úplně jiného sentimentu, než ve kterém se nacházíme teď. Ovšem vše vyžaduje svůj čas.
Lightning Network
Bitcoin je oproti konkurenci relativně pomalý. Snaha o vyšší rychlost mezi uživateli vede nutně k tomu, že se zvyšují poplatky a konkurence nad králem kryptoměn získává výhodu. Vývojáři Bitcoinu se rozhodli zvednout vhozenou rukavici. Novou zbraní má být právě Lightning Network, který by umožnil, aby transakce využívaly i sekundární řetězce.
Mohlo by vás zajímat: 250 BTC ukradeno ze sítě mobilních peněženek
Jednoduše řečeno, tato technologie umožní, aby byl Bitcoin zase o kousek blíž koncovému uživateli. Vzhledem k tomu, že celý svět napjatě čeká na vstup velkých hráčů do kryptoměn, načasování nemohlo být lepší.
Vstup institucí
Finanční giganti a obří banky se připravují na nevyhnutelný rozmach kryptoměn a blockchainové technologie. Už teď vznikají produkty, které se mají uživatelům využívající kryptoměny přiblížit.
Investiční fond Fidelity vypustil do světa ve čtvrtém kvartálu roku 2018 platformu, která se má zaměřovat na digitalni aktiva. Navíc se chystá platforma Fidelity Digital Asset Services (FDAS), která má být veřejnosti přístupná v prvním kvartálu letošního roku. Fond to zdůvodňuje zvyšující se poptávkou po kryptoměnách. FDAS nabídne klientům přístup k desítce největších kryptoměn, což je příjemná změna, protože většina podobných institucí se limituje na Bitcoin a Ethereum.
Nesmí se zapomínat ani na start platformy Bakkt, jež byl odložen na začátek letošního roku. Hlavní výhodou Bakkt bude snadná reakce na státní regulace a také samozřejmě obchod s futures.
2. Ripple (XRP)
Stejně jako u jiných altcoinů, Ripple nemá přesný roadmap, který by plány vývojářů přiblížil. Abychom se mohli podívat na to, co Ripple čeká a nemine, musíme pracovat s vizi, kterou vývojáři prezentují a s jakými cíly pracují.
Rychlost a škálovatelnost
Zatím, co Bitcoin doufá, že vyřeší problém s transakcemi, Ripple v době psaní článku nabízí síť, která dokáže pracovat s 1500 transakcemi za sekundu, čím atakuje nejznámější platební systém Visa, který pracuje s 1700 transakcemi za sekundu.
Mohlo by vás zajímat: Bitmain a Huobi propouští pracovníky
Abychom dobře pochopili tyto čísla, podíváme se na níže uvedenou tabulku přebranou z oficiálního webu Ripple. Rychlost blockchainové technologie hravě strčí klasické platební systémy do kapsy. A Ripple samozřejmě vede.
Partnerství s globálními bankami
Nejen, že Ripple má kapacitu zvládnout transakce tisíckrát rychleji, než kterýkoliv jiný platební systém, ale Ripple se soustavně snaží o to získat místo na mezinárodním poli finančnictví. Hlavním tahákem je RiplleNet, což je globální platební platforma, která cílí na zvýšení likvidity a snižování transakčních poplatků.
RippleNet má přes stovku partnerů, mezi nejznámější patří American Express, MoneyGram a SWIFT. Je jasné, že tyto partnerství nezmění cenu přes noc. Ale strategický postup k získání maxima partnerů a vytvoření globálního platebního systému může vytvořit prostor pro dlouhodobý a stabilní růst.
Vývojářům Ripple neschazí cílevědomost, která celý projekt táhne kupředu. Nově korunovaný král altcoinů určitě jen tak že světa nezmizí.
3. Ethereum (ETH)
Ethereum je důležitý střípek celého trhu. V roce 2014 to byla dokonce první kryptoměna, která umožnila tvorbu chytrých kontraktů a decentralizovaných aplikací.
To vedlo k tomu, že Ethereum je mateřskou platformou pro 94 ze 100 největších kryptoměn. Nicméně, zvýšený zájem o kryptoměny vedl i u Etherea k tomu, že tento nápor nezvládá. Kopíruje tím problém, který je tak známý všem velkým kryptoměnám: Škálovatelnost.
Mohlo by vás zajímat: Žhavý měsíc pro Ethereum: Tři forky, na které dávejte pozor
Řešení problému s transakcemi
Zakladatel kryptoměny Ethereum Vitalik Buterin tvrdí, že Ethereum na svém problému se škálovatelností vytrvale pracuje. Prvním milníkem je tolik očekávaný hard fork Constantinople, který je v plánu na letošní leden.
Druhým upgradem je aktivace protokolu Casper, který umožní pracování s technologií “sharding.” Toho se dočkáme v druhém kvartálu roku 2019.
Třetím naplánovaným vylepšením je protokol Serenity, který vyžaduje vytvoření úplně nového blockchainu. Tím se Ethereum konečně přesune z Proof-of-Work na Proof-of-Stake.
Mohlo by vás zajímat: Start Bakkt Bitcoin Futures může být opět odložen
Ethereum a jeho vývojáři jsou velmi aktivní a možná nejaktivněji se snaží řešit problémy, na které kryptoměny naráží. Pokud si chce Ethereum udržet svoji pozici, bude muset na svoji platformě pracovat v roce 2019 stejně usilovně, jako tomu bylo v roce 2018.
Druhý díl článku s Bitcoin Cash, Stellar a Litecoin najdete zde.
Připojte se k nám a komunitě také na Telegram anebo Discord kanál!
Tento článek je součástí většího celku, další díly můžete čekat v následujících dnech.