Guvernér Bank of France François Villeroy de Galhau řekl, že nedávná volatilita krypto trhu byla „probuzením“ pro globální regulátory. Očekává se tedy, že na probíhaícím meetingu G7, kromě jiných globálních problémů, bude diskutovat také o regulaci kryptoměn.
Regulace kryptoměn se stává předmětem zájmu G7
Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na prohlášení prezidenta francouzské centrální banky Francoise Villeroye de Galhau.
Villeroy uvedl, že regulace kryptoměn bude pravděpodobně projednána na setkání finančních šéfů Skupiny G7, které se koná v Německu. Během konference o rozvíjejících se trzích v Paříži řekl s odkazem na nedávné otřesy na trzích s kryptoměnami:
“To, co se stalo v nedávné minulosti, je budíček pro naléhavou potřebu globální regulace.”
Zjevně měl na mysli kolaps UST a LUNA a zejména skutečnost, že stablecoin navázaný na fiat měnu může tak rychle a nečekaně ztratit svou hodnotu a způsobit svým držitelům obrovské ztráty.
Poté dodal:
„Pravděpodobně budeme o těchto otázkách diskutovat mezi mnoha dalšími na setkání G7 v Německu tento týden. Krypto aktiva by mohla narušit mezinárodní finanční systém, pokud nebudou regulována, kontrolována a interoperabilní konzistentním a vhodným způsobem napříč jurisdikcemi.”
Program setkání G7 v Německu
Setkání ministrů financí a centrálních bankéřů G7 nazvané „G7 Finance Track“ začalo včera a skončí v pátek 20. Koná se v Bonnu a Königswinteru. Jednání povedou německý ministr financí Christian Lindner a prezident Deutsche Bundesbank Joachim Nagel. Budou pokrývat aktuální problémy a výzvy v oblasti finanční politiky.
Zejména Německo zařadilo mezi své priority udržitelné zotavení z dopadů pandemie, posílení finanční stability a odolnosti národních ekonomik při vypořádání se s budoucími krizemi a nadcházející transformační procesy v kontextu digitalizace a klimatické neutrality.
Kromě těchto priorit budou řešeny i otázky související s obchodní politikou Mezinárodního měnového fondu (MMF) a multilaterálními aktivitami rozvojových bank a jejich řízením.
Diskuse o možné regulaci kryptoměn se jistě týká jak finanční stability, tak digitalizace a pravděpodobně bude také součástí diskusí o klimatické neutralitě. Země patřící do Skupiny sedmi (G7) jsou Spojené státy americké, Kanada, Japonsko, Německo, Velká Británie, Francie a Itálie.
MiCA (Markets in Crypto-Assets), zmiňovaný Villeroyem, je novým regulačním návrhem Evropské unie speciálně věnovaným krypto aktivům. Ve světle toho, co se stalo minulý týden, je možné, že i tento návrh může v budoucnu projít změnami, zvláště pokud se objeví nové problémy, které nebyly v minulosti dostatečně řešeny.
Zejména stablecoiny jsou považovány za problém, který může v tomto ohledu vyžadovat zvláštní regulaci, i když se nezdá, že by mohly způsobit strukturální problémy, které by mohly vážně narušit globální finanční stabilitu. Stačí poznamenat, že imploze UST, která během několika dní spálila asi 17 miliard dolarů, neměla žádný skutečný dopad na tradiční finanční trhy.