Evropská centrální banka se v poslední době stává hlavním zdrojem negativních varování před kryptoměnami, kterými apeluje na veřejnost, aby si jakýkoliv styk s těmito digitálními aktivy rozmysleli. Ve svých varováních ECB upozorňuje především na vysokou volatilitu jednotlivých tokenů a celkovou nestálost tohoto finančního segmentu. Poslední varování z ECB ovšem putuje institucionálním obchodníkům a investičním společnostem. Čeho konkrétně se varování týká se dočtete v tomto článku.
ECB a instituce
Jedním z hlavních argumentují, pomocí kterého Evropská centrální banka apeluje na institucionální obchodníky je významné riziko v podobě finanční nestability v okamžiku, kdy podíl kryptoměn v institucích dále poroste. ECB v této souvislosti zdůrazňuje také potřebu řádné regulace, které prozatím chybí, ale na které centrální banka pracuje. Tyto výhrady vůči kryptoměnovému trhu ECB zveřejnila v rámci svého pololetního finančního přehledu, ve kterém se do tohoto sektoru řádně obula.
„Během posledních několika let historická volatilita kryptoaktiv nadále převyšuje volatilitu diverzifikovaných evropských akciových a dluhopisových trhů.“
Hlavní důvod v neřízeném růstu kryptoměn, podle Evropské centrální banky, spočívá v navyšování expozic těchto aktiv v rámci bank a institucí, které umožňují veřejné obchodování s těmito aktivy. Centrální banka současný nárůst kryptoměn a napětí okolo nich přirovnává k začátku hypoteční krize v letech 2007-2008.
Na základě dosavadního vývoje vykazují trhy kryptoaktiv všechny známky vznikajícího rizika finanční stability. Vzhledem k tomu, že se jedná o globální trh, a tedy globální problém, je nezbytná globální koordinace regulačních opatření.”