Několik řešení může potenciálně výrazně zlepšit přeshraniční platby a digitální měna centrální banky (CBDC) by mohla být podle Evropské centrální banky (ECB) „svatým grálem“. V nové zprávě měnová autorita eurozóny mimo jiné tvrdí, že stablecoiny jsou „problematické“.
Evropská centrální banka: Svatý grál přeshraničních plateby je na dosah
Přeshraniční platby by měly být okamžité, levné, univerzální a zúčtované na bezpečném médiu, tvrdí Evropská centrální banka v nedávné zveřejněné zprávě. Poprvé jsou takové transakce na dosah díky klesajícím nákladům na přenos dat.
Report, jehož spoluautory jsou generální ředitel ECB pro tržní infrastrukturu a platby Ulrich Bindseil a ekonom George Pantelopoulos, zkoumá různé způsoby, jak těchto cílů dosáhnout. Odborníci posoudili několik alternativ, které jsou v současné době k dispozici, včetně kryptoměn, jako je bitcoin, stablecoiny, modernizovaného korespondenčního bankovnictví, fintech řešení a digitálních měn vydávaných centrálními bankami neboli CBDC .
Z nich je Bitcoin „nejméně důvěryhodný“, a proto je nepravděpodobné, že by byl oním „svatým grálem“ přeshraničních plateb a poukazují na tři hlavní důvody pro svůj závěr: neefektivní mechanismus dokazování, komparativní výhody, které z toho plynou. od regulačních mezer, které budou úřady zacelovat, protože údajně podkopávají předpisy proti praní špinavých peněz, a nevhodnosti přední kryptoměny jako prostředku domácího placení, protože je „z podstaty nestabilní“ z hlediska kupní síly.
Stablecoiny, i když zaujímají střední místo, mohou být ještě „problematičtější“ kvůli použití řešení s uzavřenou smyčkou, jejich tržní síle a fragmentaci, uvádí zpráva. Mezi rizika byla také uvedena substituce měny a ohrožení měnové suverenity. Autoři nicméně připouštějí, že mohou být efektivní jako platební prostředky z několika důvodů, včetně jejich stabilní hodnoty vázané na existující fiat měny a jejich potenciálu mít univerzální dosah.
Evropská centrální banka trvá na tom, že dvě další řešení kombinují technickou proveditelnost a relativní jednoduchost při zachování konkurenceschopné a otevřené architektury tím, že se vyhýbají dominanci malého počtu účastníků trhu, kteří by nakonec využili jejich tržní sílu. Centrální banka se domnívá, že jde o:
Propojení domácích systémů okamžitých plateb a budoucích CBDC, oba s konkurenční vrstvou FX konverze, která může mít nejvyšší potenciál poskytnout svatý grál pro větší přeshraniční platební koridory.
Všechny přezkoumávané možnosti vyžadují, aby bylo dosaženo pokroku v oblasti dodržování pravidel boje proti praní peněz a financování terorismu. ECB tvrdí, že to zajistí přímé zpracování velké většiny přeshraničních plateb. Centrální banka vznáší otázku, zda by finanční úřady měly rozvíjet jak propojení domácích platebních systémů, tak CBDC, nebo jeden z nich odmítnout a „zaměřit veškeré úsilí na co nejrychlejší implementaci svatého grálu“.
Evropská centrální banka pracuje na projektu vydání digitální verze společné evropské měny euro. Její investigativní fáze může trvat ještě asi rok, uvedla minulý měsíc prezidentka Christine Lagardeová.