Bitcoin (BTC) si znovu našel cestu nad 28 000 USD i přes rozšířenou nejistotu na kryptotrhu. Tento nedávný býčí krok následuje po zprávách, že Binance a její generální ředitel Changpeng Zhao byli žalováni Komisí pro obchodování s komoditními futures (CFTC), což vyvolalo velké výběry z burz. Co dalšího nám ukazují on-chain data? To se dozvíte v dnešním článku.
Co nám ukazují on-chain data o stavu trhu?
Jak jsme zmínili v úvodu, v posledním týdnu odteklo značné množství BTC z centralizovaných burz, jako jsou Binance a Coinbase. Tyto odlivy se shodují se zvýšeným regulačním dohledem obklopujícím kryptofirmy a burzy, když se regulátoři snaží stanovit jasná pravidla, která by tyto společnosti měly dodržovat.
Data analytické firmy Coinglassu ukazují, že za posledních sedm dní odteklo z burz přes 23 542 BTC.
Celkový zůstatek BTC na burzách je také na stabilním sestupném trendu. A jak je patrné z on-chain dat, menší objem může vést k rychlému pohybu nahoru a dolů, zatímco větší objem směřuje k uspořádanější cenové akci.
Nástroj Volume Profile Visible Range (VPVR) zobrazuje objemy obchodů na různých cenových úrovních. Když je aktivita vyšší, tvoří se „velkoobjemové uzly“, které indikují oblasti významné cenové dohody a často vedou k relativně plochým obchodním rozsahům.
Bitcoin se v současné době obchoduje v „nízkoobjemovém uzlu“, což může částečně vysvětlit pohyb cen v posledních dnech. Když je mezi účastníky trhu menší shoda, ceny se pohybují nevyzpytatelněji. To platí zejména tehdy, když je celkový objem obchodů nižší. Objem obchodů s Bitcoiny klesl pod svůj 20denní klouzavý průměr již osmý den v řadě.
Objemy obchodování s BTC podle údajů získaných z CoinGecko klesly na hlavních burzách v pondělí dokonce až na 14,5 miliardy dolarů, což je nejnižší úroveň od 5. března. To je obrovský pokles poté, co denní objemy obchodů s BTC na začátku měsíce vzrostly až na 70 miliard dolarů, což je nejvyšší úroveň od kolapsu FTX loni v listopadu.
Pokles objemu obchodů je znepokojivý. Mohlo by to naznačovat slábnoucí chuť investorů nakupovat Bitcoiny na současných úrovníc, protože se množí obavy z amerických regulačních orgánů a obavy z krize amerických bank odpadají.
Likvidita se v posledních dnech zpomalila také u Bitcoinu, DXY oslabuje
Bitcoin Illiquid Supply, metrika Glassnode identifikující celkovou nabídku BTC v držení „nelikvidních entit“, vzrostla k 28. březnu na historická maxima. Likvidita měří rozsah, v jakém entita utrácí BTC, které obdrží, pomocí výpočtu poměru odlivů BTC vs přílivů.
Celkově se zdá, že většina BTC je podle dat on-chain docela neaktivní, což naznačuje, že investoři mají nadále důvěru v převládající vzestupný trend.
Cenu Bitcoinu v tuto chvíli podporuje pokračující slabost amerického dolarového indexu (DXY). Pád DXY ze 105,94 dne 7. března na současných pouhých 102,68 nepochybně poskytuje ceně Bitcoinu zadní vítr.
Další pokles směrem k ročnímu minimu pod 101 pravděpodobně dále zvýší cenu. Obchodníci by proto měli sledovat DXY kvůli inverzní korelaci.
Analýza ceny Bitcoinu
S množstvím BTC opouštějících kryptoměnové burzy bylo digitální aktivum schopno znovu získat zpět svůj vzestupný trend. Za poslední den překonal 28 000 USD a nyní je připraven znovu otestovat rezistenci 28 800 USD. Tento rychlý růs Bitcoinu naznačuje, že tentokrát je pravděpodobnější získat zpět 30 000 USD, protože dynamika pokračuje.
Cena Bitcoinu již vzrostla o více než 5 % a dalších 5 % by posunulo aktivum ke 30 000 USD. Pokud bude BTC schopen prorazit 30 000 USD, signalizovalo by to, že býčí trh je zpět v plném proudu a začíná jízda vzhůru.
Stále však existuje značný odpor, který se zvyšuje na 29 000 USD, protože medvědi se tak snadno nevzdávají. Poté by bylo 30 000 USD ještě těžší překonat, vzhledem k jeho důležitosti pro býčí trh. Cenovka BTC nad 28 500 USD však již ukazuje, že býci mají aktuálně navrch.
V době psaní tohoto článku je Cena Bitcoinu 28 597 USD s 24hodinovým objemem obchodování 46,29 miliardy USD, tržní kapitalizací 552,69 miliardy USD a dominancí na trhu 46,57 %. Cena BTC se za posledních 24 hodin zvýšila o 3,81 % .
Podle on-chain dat mohou kryptoměnoví investoři i nadále očekávat nevyzpytatelně pohyby při hledání další cenové hladiny. Pokud si chete zajistit zisky, je dobré rozšířit portfolio o nové nadějné projekty před jejich IEO. Jedním z takových kryptoměnových projektů je RobotEra.
RobotEra (TARO)
RobotEra je nový metaverse projekt, který zahrnuje kreativitu. Umožňuje lidem investovat do metaverse, aniž by zruinovali svůj rozpočet. Každý virtuální pozemek dostupný v metaverzu RobotEra lze zakoupit prostřednictvím tokenů TARO.
Toto je nativní kryptoměna, která podporuje projekt RobotEra a bude existovat pouze 1,8 miliardy tokenů. Po zakoupení pozemku pak mohou uživatelé postavit svůj požadovaný projekt. To může být provedeno z rezidenčního nebo komerčního hlediska.
Uživatel RobotEra si tedy může postavit své vysněné sídlo se zahradou, bazénem a domácím kinem. Nebo se může rozhodnout postavit stadion s 90 000 místy k sezení pro pořádání metaverse událostí. Na akci lze prodávat vstupenky, což uživateli umožňuje získat tokeny TARO. RobotEra bude také podporovat staking pooly, Play-to-Earn události a možnost socializovat se s ostatními komunitami metaverse.
Investoři se zájmem o metaverse si dnes mohou koupit tokeny TARO prostřednictvím předprodeje. V současné době je k dispozici za nejnižší možnou cenu 0,20 USD. Cena TARO se bude zvyšovat ve třech fázích. Proto je nejlepší čas na nákup právě teď.