Thursday, January 26, 2023

Nejlepší DeFi Kryptoměny s budoucností v roce 2023

Decentralizované finance nahánějí finančním institucím mráz po zádech. Toto rychle se rozrůstající odvětví by totiž mohlo značně poškodit byznys modely těchto společností. Půjčky zajištěné kryptoměnami, staking či yield farming. To a spoustu dalších produktů nabízí oblast DeFi. Je DeFi budoucností? To se dozvíme teprve časem, ale pokud máte zájem o vlastnění digitálních aktiv z této oblasti, jste na správném místě.

Nejlepší DeFi kryptoměny, které v dlouhodobém horizontu uspějí asi s těžkostí předvídat. Nicméně je možné, že už mezi námi jsou, proto níže představíme nejlepší DeFi kryptoměny současnosti s potenciálním budoucím růstem.

Nejlepší DeFi kryptoměny ke koupi v roce 2023

Tady je rychlý přehled těch nejlepších DeFi kryptoměn s budoucností v roce 2023. Chcete začít kupovat DeFi kryptoměny? Zbývá už pouze jediný klik.

  1. Meta Masters Guild (MEMAG) – nová DeFi kryptoměna pro mobilní hraní
  2. LuckyBlock – vsaďte na globální loterijní systém budoucnosti a odneste si jako investor balík peněz
  3. Luna – využijte potenciál toho nejlepšího z fiat měn a bitcoinu v jediném blockchainu
  4. Aave – jasná volba pokud věříte v budoucnost decentralizovaných půjček
  5. Chainlink – sázka na adopci smart kontraktů a jejich reálného využití už nemůže být vhodnější

koupit defi kryptoměny

Co jsou DeFi kryptoměny?

Kryptoměny fungují na bázi blockchain technologie, přičemž ta v oblasti DeFi hraje velkou roli. Funguje jako distribuovaná a zabezpečená databáze neboli účetní kniha. Ke zpracování transakcí a provozu blockchainu se používají aplikace zvané dApps. Graf zobrazený níže znázorňuje celkovou hodnotu v dolarech uzamčenou v příslušných smart kontraktech jednotlivých blockchainů.

Nejlepší DeFi kryptoměny s budoucností v roce 2022
DeFi TVL dle blockchainu

Z grafu můžeme vidět, že největší část v DeFi zabírá blockchain Ethereum, nicméně s postupem času si značnou část ukrajuje blockchain Terra. Proto se v článku nebudeme zabývat známým Ethereem, ale ostatními blockchainy, které by v budoucnu mohly zazářit.

1. Meta Masters Guild (MEMAG) – nová DeFi kryptoměna pro mobilní hraní

S platformou Meta Masters Guild přichází průlom v konceptu kryptogamingu za účelem vydělávání peněz. Hraní má být totiž zábava – ne plnění monotónních úkolů za účelem vydělávání peněz. Koncept P2E (hrej, abys vydělal) tak chce posunout k P&E (hrej a vydělávej).

Meta Masters Guild Logo

Pokud si hráči odnesou z hraní skvělý zážitek, budou se chtít vracet – a to jde především. Vývojáři se snaží propojit decentralizovaný svět blockchainu s herním světem způsobem, kdy se jedinými majiteli herních předmětů stávají sami hráči. Jako odměnu za hraní hráči získávají interní off-chain měnu Gems a platforma jim dává naprostou svobodu, jak se svou výhrou naložit.

Gemy mohou směnit za tokeny $MEMAG, které pohánějí celý ekosystém, nebo za ně nakoupit herní NFT, případně je směnit za jinou kryptoměnu. Tokeny $MEMAG se nacházejí ve třetí fázi předprodeje a zájem o ně je takový, že se druhá fáze vyprodala 6 dní před plánovaným uzavřením.

Platforma umožní i nákup prémiových hratelných NFT přímo z Meta Masters obchodu, které bude možné držet v peněžence a po jejím připojení k webu zakoupená NFT dále využívat ve hře. Meta Masters Guild zatím uvedl 3 herní tituly, se kterými plánuje k platformě přitáhnout co nejvíce hráčů, do budoucna se ale jistě můžeme těšit na pěknou řádku dalších zábavných her.

metakart nejlepsi defi kryptomeny

Platforma se chce zaměřovat především na hraní pro mobilní zařízení. Jde totiž o koncepci, která hromadně přitahuje příležitostné hráče, a navíc počáteční náklady nemíří k milionovým částkám, proto cílem není měřit síly s herními platformami standardu AAA. Naopak – Meta Masters Guild dává příležitost nezávislým herním vývojářským studiím, která chce přilákat do svého ekosystému.

Přístupem P&E spouští přináší Meta Masters Guild nejenom nový pohled na hráčské odměny, ale také způsob, jak vést celý herní ekosystém k větší udržitelnosti.

KOUPIT MEMAG

2. LuckyBlock.com

Co je Lucky Block? Název napovídá, že se jedná o projekt spojený se štěstím. Platforma Lucky Block je přesněji globálním loterijním systémem, kde hráči využívají blockchain protokol. Hraní loterie je spekulativní a nabízí hráčům šanci vyhrát buď ceny nebo jackpot. Většina her probíhá po určitou dobu a mezi vstupní požadavky patří zakoupení jedinečného tiketu, přičemž vícenásobné zakoupení lístku zvyšuje šance.

Nejlepší DeFi kryptoměny s budoucností v roce 2022

Tím, že tato losování probíhají pomocí technologie blockchain a nikoliv pomocí tradičních “offline” systémů, si Lucky Block klade za cíl několik věcí, včetně: Výrazného zvýšení spravedlnosti a transparentnosti, vytvoření celosvětového ekosystému loterie, poskytnutí držitelům tokenů solidní investiční strategii a přispívat k dobrým věcem v rámci komunity i veřejnosti. Projekt je umístěn na Binance Smart Chainu.

“Jsme přesvědčeni, že loterie by neměly být vázány geograficky ani na místní finanční systémy”, stojí ve whitepaperu projektu.

Budoucnost nové kryptoměny

V důsledku toho, aby se o kryptoměně dozvědělo co nejvíce lidí, usilují vývojáři o zakótování na burzách jako OKEx, Crypto.com, KuCoin a dokonce i Binance! Navíc 26. ledna proběhlo uvedení na platformu PancakeSwap. Pravděpodobně díky tomu už denní zobchodovaný objem dosahuje 4 milionů dolarů. Vývojáři také odhadují, že do konce března 2022 bude LBLOCK držet 25 000 až 50 000 lidí, což představuje solidní investorskou základnu, která pomůže zvýšit jackpoty a výplaty dividend.

Co je v tom pro investory?

Kromě samotného růstu ceny kryptoměny, vývojáři projektu vymysleli systém, který je zmíněný ve whitepaperu. Spočívá v tom, že každý držitel tokenu dostane ze všech proběhnutých jackpotů podíl. Konkrétně podíl ve výši 10 % poputuje ke všem držitelům tokenu, dalších 10 % připadne na charitu a opět dalších 10 % půjde samotnému projektu na propagaci a vývoj či rozšiřování projektu.

TIP: Pokud Vás o projektu zajímá více informací, můžete přejít na tuto stránku.

Výhodou bude nainstalovaná aplikace LuckyBlock, přičemž díky ní Vás bude čekat automatický proces vyplácení. Získávání odměn z držeb si můžete představit jako příjmy z dividendových akcií.

Marketing

Důležitým pilířem je v dnešní době také marketingový plán a strategičtí partneři. Mezi strategické partnery projektu LuckyBlock patří The Manc, vydavatelství s více něž 1 milionem čtenářů, dále Finixio, což je rychle rostoucí marketignová společnost spravující přes 50 finančních magazínů a v poslední řadě také organizace BritishRedCross. Tabulka níže znázorňuje strategii marketingu.

Nejlepší nové kryptoměny pro rok 2022

KOUPIT LUCKY BLOCK

3. Luna (Terra)

Whitepaper popisuje blockchain Terra jako spojovací most mezi Bitcoinem a fiat měnami, přičemž se snaží dostat z těchto dvou různých aktiv to nejlepší. Tento blockchain funguje na bázi konsenzu Proof of Stake. Do Kwon je spolu s Danielem Shinem zakladatel projektu Terra, přičemž založení protokolu se datuje k roku 2019.

Nejlepší DeFi kryptoměny s budoucností v roce 2022
Vývoj ceny TERRA

Na výše umístěném denním grafu můžeme vidět, jak cena v minulém roce akcelerovala ze zhruba jednoho dolaru až na cenu 100 dolarů za kus. Dle webové stránky CoinMarketCap je blockchain Terra momentálně kapitálově nejzastoupenější DeFi kryptoměnou, přičemž kapitalizace dosahuje téměř 30 miliard dolarů.

Protokol se skládá ze dvou tokenů

Ano, protokol obsahuje dva tokeny, Terra a Luna. K Terra jsou přiřazovány stablecoiny, které sledují cenu vybrané fiat měny, například USD. Luna má naopak za úkol absorbovat kolísání cen Terry a využívá se jako governance či mining token.

Platí zde přímá úměra, přičemž čím více je Terra využíván, tím větší hodnotu má Luna.

Stablecoin UST se od ostatních zásadně liší v tom, že řeší problém se škálovatelností, se kterým se potýká řada stablecoinů. Je schopný splnit požadavky DeFi a hlavně přesnost úrokových sazeb.

Dlouhodobě stabilní odměny

Těžaři hrají zásadní roli v bezpečnosti a stabilitě Terry. První z nich zajišťují účastí na konsensu PoS. Druhou roli zajišťují tím, že absorbují krátkodobé výkyvy poptávky v eko-systému Terra. Stabilní poptávka je základním požadavkem na bezpečnost i stabilitu. Aby toho bylo dosaženo, je cílem protokolu nabízet stabilní a předvídatelné odměny za všech ekonomických podmínek. Protokol odměňuje dvěma způsoby:

  • Transakční poplatky

Všechny transakce uskutečněné na protokolu obsahují malý poplatek pro těžaře. Poplatky jsou ve výchozím nastavení 0,1 % a jsou omezeny na 1 %, což znamená, že transakce s Terrou v oblasti e-commerce budou mnohem levnější než transakce pomocí tradičních platebních možností, jako jsou kreditní karty.

  • Seigniorage (vypalování Luny)

Když se zvýší poptávka po Terra, systém vymintuje Terru, přičemž ji vyplatí a na oplátku získává Lunu. Tomu se říká seigniorage – hodnota nově vyražené měny snížená o náklady na emisi (které jsou v tomto případě nulové). Systém část vydělané Luny spálí, čímž se těžební síla ztenčí.

Spolupráce

Platforma Terra Luna nedávno uzavřela významnou dohodu se společností Chainlink, která vývojářům chytrých smluv na platformě Terra Luna usnadňuje přístup ke spolehlivým cenovým zdrojům a dalším důležitým údajům. Čím více takových dohod Terra uzavře, tím větší význam bude mít token Luna po celém světě jako jedna z nejlepších decentralizovaných finančních mincí.

KOUPIT TERRA

4. Aave

Aave představuje decentralizovaný protokol, který umožňuje brát si půjčky kryté kryptoměnami, uživatelé mohou fungovat dokonce i jako vkladatelé. Vkladatelé poskytují trhu likviditu, za což jim náleží odměna, zatímco dlužníci si mohou půjčovat nadměrně zajištěným, resp. nezajištěným způsobem. Aave funguje na bázi blockchainu Ethereum, kde shromažďuje peníze do poolů. V protokolu se momentálně nachází téměř 18 miliard dolarů.

Nejlepší DeFi kryptoměny s budoucností v roce 2022
Přehled půjček

Jak můžete vidět výše, na výběr máte z několika trhů. Vkladatel pošle do poolu určitý obnos kryptoměny a získá za to odměnu v podobě úroku, přičemž uživatel s půjčkou si zapůjčí určitý obnos prostředků v kryptoměně a v závislosti na úrokové sazbě zaplatí také úrok. Protokol nabízí dvě rozdílné sazby jak pro vkladatele, tak pro uživatele požadující půjčku.

Vlastnosti půjčování

  • Variabilní úroková sazba

Ta je vypočítána programem, v závislosti na poptávce a nabídce po kryptoměnách uložených v poolu.

  • Fixní úroková sazba

Fixní naopak představuje 30denní průměr výše zmíněného výpočtu.

Zájemci o půjčky mohou mezi jednotlivými sazbami přepínat, ale musí počítat se zaplacením gas poplatku. S půjčením samozřejmě plyne povinnost předložit potřebný kolaterál.

TIP: Zajištění neboli pravidla pro kolaterál se odvíjí od pojmu LTV, Loan to Value. Pokud by obchodník disponoval kolaterálem ve výši 1 ETH a hodnota LTV byla 85 %, může si půjčit maximálně 0,85 ETH, přičemž LTV se často liší.
Aave protokol nabízí i půjčky bez kolaterálu – tzv. flesh půjčka. Vypůjčená kryptoměna pak musí být splacena do okamžiku, než dojde k vytvoření nového bloku na blockchainu Etherea, což trvá zhruba 15 vteřin. Pokud to uživatel do této doby nestihne, je transakce zrušena.

Tokenomika – Aavenomics

Držitelé tokenů Aave nesou riziko protokolu. Zúčastněné strany přispívají hmatatelnějšími způsoby protokolu, obvykle ve formě technické integrace (DeFi) nebo finanční účastí (poskytováním likvidity). Obě možnosti mají určitá očekávání ohledně chování, bezpečnosti a funkčnosti protokolu.

Cílem aavenomiky je prostřednictvím pravidel vytvořit bod, kde má růst, udržitelnost a bezpečnost protokolu přednost před jednotlivými zúčastněnými stranami.

Rozdílné tokeny

Protokol disponuje dvěma druhy tokenů. Při vyplácení úroku za dodání likvidity pro půjčky dostanete aTokeny. Samotný Aave token dodává uživatelům platformy jisté výhody. Mezi bonusy patří hlasovací právo o změnách v protokolu, přičemž jeden token představuje jeden hlas. Další možností je použití tokenu na staking a užití tokenu k uhrazení poplatku na platformě. Tento token se následně spálí.

KOUPIT AAVE

5. Chainlink

Chainlink je kryptoměna, která dodává data do blockchainu, přičemž řeší problém oracle. Pokud smart kontrakt vyžaduje data z reálného světa, Chainlink je poskytne. Právě potřeba dat se nazývá problém oracle. Pokud má tvůrce smart kontraktu zájem na získání prokazatelně správných dat z externího systému, tak musí zaplatit vybraným provozovatelům uzlů za jejich služby pomocí LINK tokenů.

Nejlepší DeFi kryptoměny s budoucností v roce 2022
Schéma oraclu

Příkladem může být zemědělec, který se pojistí proti špatnému počasí. Smart kontrakt se v případě naplnění těchto povětrnostních podmínek aktivuje a vyplatí pojistné plnění. Oracly shromažďují data, která slouží jako zdroj pro chytré smlouvy – bez nich by chytrá smlouva nevěděla, kdy se má spustit. A společnost Chainlink je lídrem na trhu s oracly.

Nejlepší DeFi kryptoměny s budoucností v roce 2022
Vývoj ceny LINK

Přestože několik známých analytiků poukazovalo na kryptoměny potenciál, LINK získal v roce 2021 přibližně 70 %. To je sice solidní nárůst, ale ne tak velký jako u mnoha jiných. Proto se v kontextu s tímto digitálním aktivem hovoří o několikanásobném možném zhodnocení. U této kryptoměny nechybí ani spolupráce s technologickými giganty jako Microsoft nebo Google.

Další vlastnost

Dalším problémem jednotlivých blockchainů může být jejich interoperabilita, což představuje schopnost různých systémů vzájemně spolupracovat, poskytovat si služby, dosáhnout vzájemné součinnosti. Co kdyby na síti Cardana existoval smart kontrakt potřebující data z Etherea? Naštěstí je tu opět chainlink, který tyto služby poskytne.

Nejlepší DeFi kryptoměny s budoucností v roce 2022
Schéma funkčnosti

Tokenomika

Podobně jako ve světě akcií existuje IPO (zalistování akcií společnosti na burze), existuje ve světě kryptoměn ICO, což prakticky znamená to stejné – Initial Coin Offering. Chainlink se k ICO rozhodl na síti Ethereum, kdy protokol si dal za cíl vybrat 32 milionů dolarů. S prodejem 350 mil. tokenů se cíl vydařil a protokolu tak zbývalo ještě 650 mil. tokenů k dosažení stropu.

Poznámka: Zbylé tokeny jsou určeny na prodej firmám, které stojí o využívání služeb Chainlinku v rámci sítě.

koupit CHAINLINK

Závěr

Výše zmíněné DeFi kryptoměny jsou vhodnou volbou, pokud věříte ve svět decentralizovaných financí skrze DeFi kryptoměny a toužíte vlastnit nějakou expozici v této oblasti. Ať už se jedná o loterijní systém, čerpání reálných dat pro smart kontrakty nebo decentralizované bankovní produkty.

Co jsou DeFi kryptoměny?

K čemu jsou DeFi kryptoměny?

Jaké jsou nejlepší DeFi kryptoměny v roce 2022?

Kde koupit DeFI kryptoměny?

Které platformy nabízí DeFi bankovní produkty?

Doporučujeme

BinanceRecenze

Získejte přes nás 15% zpět!

ByBitRecenze

Zdarma bonus až 3650 USD po registraci a vkladu

PhemexRecenze

Zdarma bonus až do výše 2500 USD po registraci a vkladu

CoinbaseRecenze

10$ zdarma při vkladu 100$

SimpleCoinRecenze

Populární česká směnárna

Vítejte zpět!

Přihlaste se níže na svůj účet

Získat heslo

Zadejte přihlašovací jméno nebo email.