O kryptoměnách se mluví jako o velkých znečišťovatelích životního prostředí, ale banky na tom nejsou jinak, pokud jde o emise CO2.
Mohlo by vás zajímat: Kde koupit Bitcoin a kryptoměny
Emise CO2 bank
Banky vydají každý rok po celém světě kolem 6,5 miliardy karet a přitom chrlí 136 500 tun oxidu uhličitého (CO2), což je více než 80 000krát ekvivalent letu z New Yorku do Sydney.
Na základě těchto údajů společnost Tenemos, která se specializuje na poskytování softwaru pro banky a finanční instituce, znepokojivě vykřikla na poplach. Podle expertů technologické společnosti by naléhavá opatření vyžadovala, aby banky více využívaly digitální technologie, počínaje cloud computingem.
Podle nedávného výzkumu společnosti Microsoft jsou společnosti využívající svou cloudovou infrastrukturu o 93 % energeticky účinnější a o 98 % méně náročné na emise uhlíku než společnosti, které používají vlastní vnitropodniková datová centra.
Kalliopi Chioti, ředitel pro životní prostředí, sociální oblast a správu společnosti Temenos o tom řekl:
„Banky musí jednat hned. Přesunutím do cloudu zaznamenají okamžité a významné snížení své uhlíkové stopy. COVID-19 prokázal schopnost cloudu prospívat společnosti a životnímu prostředí“.
Potřeba cloudu také pramení ze zvýšeného využívání umělé inteligence a strojového učení ze strany bank, které zabírají stále více místa a zvyšují spotřebu energie pro podniková datová centra.
Chioti dodal:
„S tím, jak se více pracovních zátěží přesouvá do veřejné cloudové infrastruktury, potřeba bank udržovat svá vlastní soukromá datová centra klesá. To znamená méně hardwaru, méně IT zaměstnanců zanechávajících za sebou vlastní uhlíkovou stopu a méně elektřiny na provoz všeho“.
Uhlíkově neutrální kryptoměny
Kryptoměny, které byly vždy obviňovány z toho, že jsou velkými uživateli energie a velkými znečišťovateli, v poslední době projevují velkou vnímavost k problémům životního prostředí. Například v posledních dnech jedna z největších světových kryptoměnových burz BitMEX oznámila, že dosáhla stavu nulových emisí.
V dubnu podepsalo 150 krypto společností, finančních firem a neziskových organizací Crypto Climate Accord s cílem dosáhnout úplné uhlíkové neutrality do roku 2030.
Mezi navrhovanými cíli je využití 100 % energie prostřednictvím obnovitelných zdrojů. Mnoho farem na těžbu Bitcoinu, které jsou jedny z energeticky nejnáročnějších, již pro svůj provoz využívá obnovitelné energie, jako je solární, vodní, větrná a jaderná energie.
Nedávné odhady vypočítaly, že těžba Bitcoinu generuje 22 až 22,9 milionů tun emisí oxidu uhličitého ročně, což je asi 13krát více než emise emitované například zlatem. Právě z těchto důvodů se zkoumají nové formy těžby kryptoměn, jako je využití odpadního zemního plynu, které v posledních dnech navrhly některé ruské ropné společnosti.
Nenechte si ujít naše video: Jak obchodovat na Binance – návod