Několik amerických bankovních domů, mezi nimiž M&T Bank (MTB.N), Pinnacle Financial Partners (PNFP.O), Prosperity Bank a BOK Financial Corp (BOKF.O), si v pondělí vyslechlo závěr hodnocení ratingové agentury Moody’s. Výsledkem je snížení ratingu nejenom u těchto regionálních bank, ale podobné snížení úvěrového hodnocení se očekává i u některých z nejvýznamnějších firem.
Snížený rating byl udělen také jedenácti velkým věřitelům, včetně Capital One (COF.N), Citizens Financial (CFG.N) a Fifth Third Bancorp (FITB.O). Společnosti se s touto novinou musejí vyrovnat v době, kdy bitcoin v úterý testoval hranici 30 tisíc dolarů. Po dvoutýdenním období, kdy se aktivum nepohnulo ani o 1 % žádným směrem, tak byl tento pohyb vítaným procitnutím z letargie.
Další bankovní giganti pod drobnohledem
Moody’s podrobí přezkoumání také dalších šest významných bankovních institucí, mino jiné Bank of New York Mellon (BK.N), což je jediná instituce, která má v držení 26 miliard dolarů podporujících stable coin USDC společnosti Circle. Podle Reuteurs agentura Moody’s ve své pondělní zprávě uvedla, že výsledky řady bank ve druhém kvartálu odrážejí tlak na ziskovost, kvůli kterému se sníží schopnost vytvářet vnitřní kapitál.
Expozice bank vůči kryptoměnám agentura Moody’s ve svém ratingu pravidelně zohledňuje – např. v roce 2021 snížila rating státního dluhu Salvadoru potom, co přijal bitcoin jako oficiální platidlo. Její dnešní obavy ale pramení odjinud – agentura zdůraznila pravděpodobnost recese na počátku roku 2024 s tím, že ceny aktiv (hlavně portfolio komerčních nemovitostí) zřejmě zažijí prudký propad. Podle Moody’s dále banky sedí na nerealizovaných ztrátách, které mohou nahlodávat důvěru v bankovní systém. K obavám přispívá také výše úrokových sazeb, která v USA zapříčinila pokles poptávky po úvěrech.
Kondice centralizovaných financí jako předvoj krypto trhů
Zdraví institucionálního bankovnictví se promítá také do kondice celého kryptoměnového trhu, jakkoli se takové tvrzení může příčit zapřísáhlým zastáncům decentralizovaných financí. Provázanost obou segmentů potvrzují také nedávno zkrachovalé bankovní domy jako Silvergate Bank nebo Silicon Valley Bank, jejichž krach způsobil na celém kryptoměnovém trhu chaos, který vyústil v neochotu národních bank poskytnou přístup k finančním službám pro blockchainové společnosti.
Především kolaps Silicon Valley Bank byl opravdovým šokem, protože v této bance držela své rezervy ve výši 3 miliard dolarů společnost Circle. Tato událost navíc zapříčinila, že USDC krátkodobě ztratil svou vazbu na dolar, a od té doby se snaží konkurovat Tetheru (USDT) v boji o dominantní postavení na trhu se stablecoiny. Veškeré zbývající rezervy společnost následně přesunula do BNY Mellon. Tyto události spustily vysokou volatilitu bitcoinu, který sklouznul až k 19 tisíci dolarům. Potom, co Federální rezervní systém rozhodl o záchraně vkladatele Silicon Valley Bank, bitcoin vystřelil k 30tisícové hranici.