Když se řekne slovo kryptoměna, určitě se vám vybaví nezávislost na státní regulaci, anonymita a veliké zisky. Tím pádem bychom se o to jak zdanit kryptoměny, jak zdanit těžbu a podobně neměli muset starat, že? Opak je pravdou. Témata Bitcoin a daně nebo kryptoměny a daně jsou poměrné problematické a vláda sama neví moc, jak s nimy dobře naložit. Vy byste ale měli.
Jestli nechcete jednou řešit veliké problémy s finančním úřadem, měli byste se obeznámit s tím, jak dodržovat české daňové předpisy, když obchodujete s kryptoměnami. Ale nebojte, není to tak složité.
Kryptoměny nejsou peníze
První věc, co musíte vědět je, že kryptoměny nejsou v české legislativě brány jako peníze, cenné papíry, nebo ceniny. Jde o nehmotnou, nemovitou, zastupitelnou věc, a tím pádem nejsou kryptoměny osvobozeny od daní jako akcie. Jediný případ, kdy je transakce kryptoměnami osvobozena od daně, je při darování v přímé příbuzenské linii, některým v pobočné linii a manželovi/manželce. Je zde však stanovený limit 5 000 000 Kč, pokud dar přesahuje tuto hodnotu, musí být nahlášen. Když pak chce dotyčný svůj dar prodat, daní pouze rozdíl mezi cenou v momentu nabytí a v momentu prodání.
Když už tedy víme, že daň se odvádět musí, nastupuje otázka „Z čeho?“ Jakožto fyzická osoba máte povinnost odvádět daň z příjmu ze všech příjmů peněžních i nepeněžních, na kterých vyděláváte. Proto nestačí danit pouze převod z kryptoměny na fiat peníze. Musíte odvést daň ze:
Z toho vám pravděpodobně stojí vlasy na hlavě. Pokud jste aktivní trader, který směňuje různé kryptoměny velmi často, rozhodně si uvědomujete, jak problematické by to mohlo být. Pamatovat si všechny transakce, adresy, konkrétní čísla a pak to správně zaúčtovat rozhodně není procházka růžovým sadem. Zákon na to prostě není dobře uzpůsoben a můžeme jen doufat, že se situace časem zlepší, až kryptoměny přejdu více v mainstream.
Je obchodování s kryptoměnami živnost?
Citace: Živnost je soustavná činnost provozovaná samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku a za podmínek stanovených živnostenským zákonem.
Zdroj: Ceed.cz
Otázka, jestli je obchodování s kryptoměnami živnost záleží na tom, jak obchodujete. Pokud pouze spekulujete s kryptoměnami v rámci správy vlastního majetku, nejde o podnikání a daní se dle §10 ZDP. Jestli ale využívám kryptoměny v rámci prodeje zboží a služeb, provozujete soustavnou činnost, a ta podléhá příslušným pravidlům a zákonům. Jako soustavná činnost se počítá taky těžba. O té se níže můžete dočíst vše, co potřebujete.
Danění obchodování s kryptoměnami – Jak zdanit kryptoměny
Pokud pouze obchodujete jako fyzická osoba, stačí pouze odvádět 15% daň z rozdílu mezi výdaji a výdělkem. Pokud tím pádem nakoupíte kryptoměny za 100 000 Kč a prodáte za 150 000 Kč, rozdíl je 50 000 Kč a daň odvedená by měla nabývat hodnoty 7 500 Kč. Na tuto vypočtenou částku si lze uplatnit slevu na poplatníka a další, na které máte ze zákona nárok.
Jak už ale bylo řečeno, nedaní se pouze převod z kryptoměni na fiat. Peníze vás bude taky stát směna mezi kryptoměnami. Zde však zákon naráží, protože není přizpůsobený neuvěřitelné volatilitě kryptoměn a investor se dostává do situace, kdy neví, jaký kurz použít. Nejen, že se ceny kryptoměn mohou lišit na různých směnárnách, ale můžou se taky během několika hodin velmi drasticky změnit. Jedním možných způsobem, jak legitimně zdanit takovouto směnu je ocenit tou hodnotou, která je v okamžitě transakce na směnárně či burze vámi používané. Tak se nejvíce přiblížíte skutečnému pohybu vašich financí. Pokud jste aktivní trader a ceny kryptoměn jsou pro vás tím pádem pokaždé jiné, můžete svou situaci řešit dvěma metodami:
1. First in, First out metoda
Tato metoda funguje na poměrné jednoduchém principu. Řekněme, že koupíte 1 BTC za 210 000 Kč. Po nějaké době spadne cena a vy v dipu koupíte 3 BTC za 585 000 Kč (1 BTC za 195 000). Chvíli držíte a pak jednou prodáte všechno za 1 000 000 Kč. Dílčí základ daně dle § 10 je rozdíl mezi tím, co vás stálo nakoupit a za co jste prodal. Tím pádem 1 000 000 – 795 000, což odpovídá 205 000 Kč nabytých peněz. To je dílčí základ daně.
2. Vážený aritmetický průměr
Pro demostraci této metody použijme stejnou situaci. Nakoupili jste 1 BTC za 210 000 Kč a poté 3 za 585 000 Kč (cena 1 BTC byla 195 000), načež prodáte za 1 005 000. Rozdíl mezi těmito metodami spočívá v tom, že prodejní cena, kterou odečítáme od nákupní ceny je vypočítaná součtem všech nákupních cen podělených jejich počtem. Tím pádem (210 000 + 3*195 000)/4, což je 198 750 Kč.
Můžete si všimnou, že jakou metodu použijete, může mít velmi znatelný dopad na vypočtenou částku.
Dobrá zpráva však je, že pokud máte své finance uložené na burze a převádíte tam, tak se o danění nemusíte starat. Pouze pokud si kryptoměnu vyberete do vlastní peněženky, nebo směníte na směnárně za fiat dochází ke skutečnému výdělku a musíte z něj odvádět státu.
V případě, že zařazujete kryptoměny do obchodního majetku, daní se příjem dle §7 ZDP a uplatňují se náklady na dosažení, zajištění a udržení příjmu.
Danění těžby kryptoměn
Pokud chcete těžit kryptoměny, potřebujete mít živnost. Jde o poskytování služeb třetí osobě za odměnu v podobě věci (kryptoměny) a proto je třeba k danění přistupovat jako při získávání věci vlastní činností. Zvýšení majetku v podobě nabytí věci vlastní činností těžbou ale není příjem. Přijmu se dosahuje až, když s natěženou kryptoměnou obchodujete.
Odečíst od základu daně si můžete veškeré výdaje k zajištění a udržení těchto příjmů. Tím je myšleno výdaje za energii, cena prostoru, cena pořízení hardwaru etc. Můžete uplatnit i výdajový paušál ve výši 60%.
Jak funguje danění, když jsem v poolu?
To je dobrá otázka. Vzhledem k tomu, že pool v podstatě funguje tak, že se nejdřív vykoná práce, vytěží se kryptoměna a až potom se rozdělí mezi jednotlivce zde nastává problém, se jedná o pronájem výpočetního výkonu osobě provozující pool, nebo koordinaci poskytování služeb. Většina se shoduje, že jde spíše o ten druhý případ a tím pádem je možné uplatnit i odpočet na vstupu, na rozdíl od směňování, kdy jde o finanční službu a tím pádem na ní nelze aplikovat odpočet (jsou zde však vyjímky, třeba při poskytování finanční služby s místem plnění mimo EU, pak lze uplatňovat nárok na odpočet DPH).
Kryptoměny a daně, Bitcoin a daně – Co se stane, když nebudu platit daně?
Možná si říkáte, že celá problematika danění kryptoměn je řešena tím, že jsou anonymní. Ony však většinou uplně nejsou. Pokud nevyužíváte měny jako Monero, vaše transakce jsou vždy zaznamenávány a uchovávány na blockchainu. Tím pádem může dostatečně kompetentní osoba spárovat vaši adresu s vaší identitou a následovně si s vaší identitou spárovat vaše transakce.
Tato osoba poté může zjisti, že neplatíte daně, a jestli se o tom dozví stát může požadovat:
- Samotnou daň
- 20% penále ze samostatně daně
- Úrok z prodlení ve výši 14%
- Repo sazba ČNB (momentálné 0.5%)
Závěr
Většina lidí se shoduje, že finanční správa má velmi neobratný systém, jak danit kryptoměny.
Aby vás však tato situace příliš nevystrašila, je třeba říci, že finanční správa nemá příliš dobrý přehled o tom, kolik lidé v Česku odvedli na dani z příjmů ze zisku z virtuálních měn. Evidovat každou online transakci je prakticky nemožné a stává se to čím dál tím těžší, jak přibývají lidé, co Bitcoin používají. Je však velmi pravděpodobné, že se v budoucnosti zákon lépe přizpůsobí fenomenu kryptoměn.
Pokud potřebujete vědět hlubší podrobnosti, doporučujeme tento E-book a můžete také shlédnou tuto přednášku z 27.2. 2018, která se na toto téma konala v Paralelní Polis.