CEO Binance: Proč nemám rád velká ICOs

Tento článek byl původně napsán CZem, CEO binance.com a je tudíž psán i z jeho úhlu pohledu.

Brave browser, vydělat bat, basic attention token

Včera večer jsem byl na jedné party v Tokiu s pár lidmi od crypta. Pořadatel chce udělat ICO. Tým, ačkoliv celkem malí, byl poměrně solidní. Produkt už měli navržený a vypuštěný na trh. Má celkem slušnou uživatelskou základnu. Všechno zní celkem dobře, dokud jsem se nezeptal, kolik hodlají přes ICO získat. Odpověď byla $100 milionů. Automaticky moje pusa řekla „To se mi úplně nelíbí.“ Následovala diskuze, která by dle mne mohla být zajímavá pro všechny z vás, kteří chtějí udělat ICO.

Velké ICO je dobré kvůli spoustě věcí, alespoň teoreticky. Dostane se na titulní strany, lidé pozvednou hlavy, když slyší o tak obrovské částce, dodá to vašemu projektu na kredibilitě, úžasnosti a vystřelí vaše ego na oběžnou dráhu. $100 milionů by mělo pokrýt veškeré finanční potřeby, které by váš projekt mohl mít po velmi dlouhou dobu. S dostatečným fundingem si váš tým může dovolit co jen si přeje a může agresivně budovat vaše masivní impérium. A žili spolu šťastně až do smrti a podobný kecy.

Ale to se mně moc nezamlouvá. A tohle je můj důvod.

Zaprvé, opravdu váš projekt potřebuje 100 milionů?

První odpověď, kterou jsem dostal od člena jejich týmu včera bylo jasné „Ano, postavíme celý ekosystém, získáme společnosti…“ a tady jsem ho zastavil. Mám rád, když se startup týmy soustředí na jednu věc 110 % své pozornosti. To je jenom moje osobní preference. Moje osobní preference ale dost ovlivňují Binance.

Potřebujete všechny tyhle finance TEĎ?

Brát ICO jako jednorázovou událost je mylná představa. Všechny peníze, které kdy budete potřebovat musíte mít TEĎ. To ale prostě není pravda. Existuje spousta způsobů, jak strukturovat tokenovou ekonomii, tak, že dostanete všechny peněžní prostředky v průběhu vývoje vašeho projektu, aniž by vaši investoři museli činit obrovsky riskantní rozhodnutí hned od začátku. O tom vice později.

Hlad

Mám obavy, že malý tým s $100 miliony již nebude hladový. Je pravda, že nejlépe motivované týmy by měli být vnitřně motivované, mají mít CHUŤ měnit svět a tak dále. Je také pravda, že někteří lidé si jsou schopní tuto chuť udržet i skrz bohatství, ale nejsou tací všichni. Pořád chci vídat týmy s tímto hladem.

Všechno tohle stranou, klíčovým problémem je Tokenová Ekonomie.

Maximalizování během ICO = hloupost

Nerad vídám projekty, které dosáhnou své maximální hodnoty během ICO. To jim většinou z dlouhodobého hlediska spíš uškodí. To může znít kontra-intuitivně spoustě podnikatelům kolem ICO, včetně pár z těch, kteří se mnou včera byli v tom pokoji.

Max-valued ICO coin může pouze klesnout na ceně potom, co se dostane na směnárnu. To způsobuje spoustu problémů, na které většina lidí v ICO fázi nemyslí. Ale jako operátor směnárny vám můžu říct, že to vídám často, díky bohu hlavně na ostatních směnárnách.

Dejme tomu, že váš projekt má dneska kapitál $200 000 a vy prodáte 50 % za $100 milionů ve vašem ICO. O den později se váš coin dostane na Binance.com. Budeme-li ignorovat očekávání a přemrštěné reakce na trhu, pokud se vám nepodaří zvýšit hodnotu vašeho projektu za jeden den, cena na směnárně neporoste. Když ceny nerostou, klesají. Jistý počet lidí (short-term obchodníci) vaše coiny vyhodí za jiné, které rychleji porostou. To způsobí, že cena vašich coinů klesne a když cena klesá, víc lidí bude vaše coiny taky měnit za něco s lepšími vyhlídkami a tím se dostanete do klesající spirály.

Lidi na vašem coinu prodělávají. Někteří budou nadávat, pomlouvat vás a budou o vás říkat, že jste podvodníci, postnou svoje konspirační teorie na více sociálních sítí, než dokážete spočítat. Teď, když je vaše reputace zničená investujete veškerou snahu do PR místo toho, abyste se soustředili na kódování. Nový uživatelé přestanou kvůli špatnému pressu přibývat. Najímání nových lidí začne být těžší a těžší. Lidi v kanclu se začnou hádat a ukazovat prsty. A váš projekt můžete spláchnout…

Krom toho pořád musíte z vašeho $200 000 projektu udělat $400 000, což samo o sobě pro nové projekty není procházka růžovým sadem.

Alternativa

Srovnejte tohle všechno s jiným scénářem. Řekněme, že váš projekt představuje solidních $400 milionů, ale vy nastavíte vaši ICO valuaci na $30 milionů a prodáte 50 % za $15 milion. (Tohle jsou skutečná čísla pro Binance.com na našem ICO. Myslím si, že jsou to pořád docela slušná čísla, ať už se na to podíváte jakkoliv, pouze za náš slib výsledků.)

Ale vy si řeknete „hej to je blbost, a co s těma $85 miliony, které mohli jít do ICO fondů nebo na valuaci?“ Pokud vám tohle proběhlo hlavou, čtěte dál.

Jasně, všichni se snaží dostat kus vašeho ICO, když je valuace nízká. Je už kompletně rozebrané. Všichni se vás ptají, jak se mohou dostat k dalšímu přídělu a vy odvětíte „sory kámo, budeš muset počkat, až budou na směnárně.“ Vaše ICO skončí do 38 vteřin (skutečný rekord držený jedním ICO na Binance). O den později se váš coin začne prodávat. Lidi po něm skočí. Nikdo ho nechce prodávat. Ceny vystřelí výš. Víc a víc obchodníků bude mít zájem o váš produkt spíš než ostatní coiny. Teď o váš všichni nesklapnou. Lidi dělají Youtube videa, kde analyzují, jak boží váš coin je. S vším tímto pozitivním pressem uživatelé po vaší službě skočí. (V případě Binance skutečnost, znovu.) Během asi měsíce se dostanete do world top 10 ranking. S uživatelskou základnou rostoucí, vaším produktem evaluovaným na $300 milionů a 49 % ve vašich rukách stojícími $150 milionů.

Většina vašich investorů za poslední dva měsíce vydělala spoustu peněz. Máte uživatelskou základnu, produkt, pozitivně naladěnou komunitu, která neplánuje přestat růst. Můžete pomalu prodat váš holding za $300 milionů nebo víc v průběhu času.

Pokud se cítíte lakomí, vždycky můžete změnit/snížit váš 50 % ICO podíl. Ale obecně se doporučuje 50 % nebo více pro ICO. Celou pointou ICO je, že chcete, aby vaši investoři vydělávali s vámi, chcete, abyste spolu byli nezastavitelní!

Poslední matematická vsuvka z perspektivy směnárny, kterou se hodí vzít na paměť. Pokud váš coin má $30 milionů v oběhu a 80 % z toho jsou dlouhodobý držitelé, stačí vám přilákat jen o $12 milionů více kupců, aby se vaše valuace zdvojnásobila. Pokud zásobujete trh $300 miliony, budete muset přitáhnout $120 milionů. Podíváte-li se na objemy obchodů v top 10 exchanges today, nebude obtížné si všimnout, že oproti šamanským rituálům potřebným k nabytí $120 milionů, získat 12 není až tak obtížné. Pokud se vám podaří prokázat, že váš coin dokáže přivést $120 milionů ve financích nových uživatelů, mile rádi vás zapíšeme. Pokud to tak však není, museli bychom se pozastavit a zapřemýšlet, jestli váš $300 milionový coin stojí za zápis, když je ještě k tomu nový a nemá žádnou obchodní historii.

Když jsem všechny tyto detaily včera vysvětlil, tak se ve vzduchu začala vznášet jistá atmosféra, jako by si mí posluchači řekli: „A jo, to dává smysl, takhle jsem se na to ještě nepodíval.“ Myslím, že jsem tehdy úspěšně přesvědčil většinu chlapců v tom pokoji k tomu, aby z „Pojďme udělat jedno masivní ICO!“ přešli na „…ale když se na to podíváme z dlouhodobého hlediska…“, a jsem na sebe docela pyšný. Doufám, že se mi totéž podařilo s vámi.

Chcete začít obchodovat? Sepsali jsme pro vás návod jak obchodovat na Binance

Sdílet

Autor

Student, nadšený atlet a spekulant krypta. Přejete-li si mě podpořit, moje BTC adresa je zde: 3FnC3op7eRPLhvZJr6WV7EJoSkd9XeeSwE LTC adresa: M9iZRn7fCqi6eCnEUui2yAXMzGaJsF5vVK

Komentáře

Zanechat komentář