Blockchain – co je blockchain a jak funguje?
V dnešním článku se podíváme na jedno z klíčových témat, bez kterého by kryptoměny nefungovaly tak, jak je známe. Pokud Vám slovíčko blockchain nic neříká, pak se pohodlně usaďtě a nepřestávejte číst! Vysvětlíme si v článku jak funguje blockchain a co je blockchain.
Neudělejte chybu a zakupte si nejbezpečnější HW peněženku na trhu!
Existují 3 hlavní technologie a jejich kombinací je tvořen blockchain. Žádná z těchto technologií není zbrusu nová. Spíše se jedná o jejich kombinace a způsob aplikování.
Co je blockchain ve slovenštině
Nejdříve si ukážeme, jaké technologie blockchain využívá a následně si je rozebereme dopodrobna.
Použitými technologiemi jsou:
- Kryptografie soukromého klíče
- Distribuovaná síť se sdílenou knihou
- Pobídka k obluze transakcí síťě, vedení záznamů a zabezpečení
Jak funguje blockchain
Kryptografické klíče
Dva lidé chtějí obchodovat přes internet
Každý z nich má veřejný a soukromý klíč
Hlavním cílem technologie blockchain je vytvořit bezpečný odkaz digitální identity. Identita je založena na držení kombinace soukromých a veřejných kryptografických klíčů.
Kombinace těchto klíčů lze považovat za efektivní vytváření velmi užitečného digitálního podpisu. Náš digitální podpis poskytuje silnou kontrolu nad naším vlastnictvím.
Identita
Nicméně bezpečná kontrola našeho majetku nestačí k zajištění digitálních vztahů. Ověřování transakcí pomocí klíčů je sice už vyřešeno, bylo by to ale k ničemu, kdyby se ty transakce neschvalovaly. U blockchainu se transakce schvalují distribuovanou sítí.
Distribuovaná síť
Výhody a potřeby distribuované sítě můžeme pochopit pomocí myšlenkového experimentu, když strom spadne v lese.
Jestliže spadne v lese strom a my to máme natočené na kameře, můžeme s jistotou potvrdit, že ten strom spadl. Máme totiž vizuální důkaz, i když údaje proč a nebo jak nám mohou být nejasné.
Výhodou bitcoinového blockchainu je to, že ji vytváří obří síť, kde validátory, stejně jako kamery v příběhu dosáhnou výsledku, že byly svědky stejné věci ve stejnou dobu. Namísto kamer se ale využívají matematická ověřování. Stručně řečeno – velikost sítě je důležitá pro její bezpečnost.
Jedna z největších výhod bitcoinové blockchainu je jeho velikost. Nemyslím tím, jen kolik transakcí je schopen udělat, ale i zároveň jak velkou výpočetní výkon bitcoin zajištuje.
Systém záznamu
Když jsou kryptografické klíče kombinovány s touto sítí, objeví se velmi užitečná forma digitálních interakcí.
Proces začíná tím, že se ukládá jejich soukromý klíč a vydává nějaké oznámení – v případě, že posíláte bitcoiny, připojíte jej k veřejnému klíči.
Protokol
Blok obsahující digitální podpis, časový údaj a příslušné informace (v případě bitcoinu je to částka) se pak odesílá do všech uzlů v síti.
Protokol síťové obsluhy
Realista by mohl namítnout, že padající strom v myšlenkovém experimentu nepotřebuje tisíce kamer aby zaznamenaly pád. Jak přitáhneme tak velkou výpočetní sílu do sítě, abychom ji zajistily?
Odpověď na tuhle otázku je velice jednoduchá.
Pro otevřené veřejné bloky to zahrnuje těžbu. Těžba je postavena na jedinečném přístupu. Osobním zájmu obyvatel. Kdo nabídne výpočetní výkon svého počítače pro údržbu sítě, dostane za něj odměnu .
Cílem protokolu při používání bitcoinu je odstranit možnost, že stejný bitcoin bude použit v oddělených transakcích současně a to tak, že by to bylo obtížné zjistit.
Takto se bitcoin snaží jednat jako něco výjimečného, například zlato. Bitcoiny a jejich základní jednotky (satoshi) musely být vytvořeny jako jedinečné, aby je lidé chtěli vlastnit a měli nějakou hodnotu. Aby toho bylo dosaženo, uzly sloužící síti vytvářejí a udržují historii transakcí pro každý bitcoin tak, že pracují na řešení matematických problémů.
V podstatě hlasují s výkonem svého počítače, vyjadřují souhlas s novými bloky nebo odmítají neplatné bloky. Když většina těžařů dorazí ke stejnému řešení, tak přidají do řetězce nový blok. Tento blok je časově označený a může obsahovat i data nebo zprávy.
Názorná ukázka
Typ, množství dat a způsob ověřování se můžou lišit pro každý blockchain. Dost záleží na pravidlech blockchainu a s tím i určování, co je a co není platnou transakcí nebo platným vytvořením nového bloku. Proces ověřování je přizpůsoben každému blockchainu zvlášt. Jakákoliv nová pravidla mohou být vytvořena, když dostatek uzlů dosáhne shody o tom, jak by měly být transakce ověřovány.
Nově jsme založili také CHAT skupinu. Připojte se k nám zde https://discord.gg/WQpH8xt