Rok 2022 je poznamenán obdobím zvaným kryptozima. Kryptoměny na konci roku 2020 začaly padat, protože centrální banky po celém světě zahájily programy kvantitativního uvolňování. Tiskly obrovské množství peněz na financování stimulů souvisejících s pandemií. Tyto excesy pomohly pumpovat trhy s kryptoměnami v letech 2020/2021.
Na začátku roku 2020 se dostala celková tržní kapitalizace kryptoměn až na 108 miliard USD. V průběhu roku roku 2021 vzrostla ke 3 bilionům USD. Bitcoin a Ethereum dosáhly svého ATH 69 000 USD a 4 800 USD.
Následky nadměrného tisku peněz přišly velmi rychle v podobě inflace. Již v polovině roku 2021 se míra inflace ve většině rozvinutých ekonomik dostala vysoko nad cíle centrálních bank. Ty to chvíli popíraly a tvrdily, že inflace bude jen přechodna, ale na konci roku 2021 přišla realita.
V roce 2022 již bylo všem zřejmé, co přijde. Nastalo období zvyšování úrokových sazeb a kvantitativního zpřísnění. Tento masivní obrat měl za následek, že se výhled globálního růstu obrátil k horšímu. Sentiment na kryptoměnových i tradičních trzích se drasticky změnil k horšímu.
Kryptozima 2022 by se mohla ještě zhoršit, pokud se stanou tyto věci
Na začátku prosince 2022, něco přes rok od doby, kdy Bitcoin a Ethereum zaznamenaly svá ATH, se první z nich obchoduje okolo 17 000 USD a ETH kolem 1 280 USD. I přes mírný nárůst tyto ceny představují pokles z historických maxim kolem 75 %. Trhy s kryptoměnami se nyní nacházejí ve stavu, který je označován termínem kryptozima.
Následky nižších cen dopadly na celé odvětví. Nastalo rušení pracovních míst a desítky platforem pro půjčování a obchodování kryptoměn zkrachovaly kvůli nadměrně zadluženým pozicím. Neočekávaná imploze jedné z největších kryptoměnových burz FTX na začátku listopadu byla klíčovým katalyzátorem posledního 25% poklesu ceny Bitcoinu a s ním i ostatních altcoinů.
Krach FTX stáhl s sebou ke dnu firmy BlockFi a Genesis. BlockFi vyhlásila bankrot na začátku tohoto týdne a Genesis má namále. Mnozí se obávají, že další „nákaza“ by mohla ceny kryptoměn posunout ještě níže. Tato situace vyvolává jednu zásadní otázku.
Pokud FTX používala uživatelské prostředky ke svým riskantním obchodům, mohli by i další hlavní centralizovaní hráči v tomto odvětví, jako je Binance nebo Tether, dělat totéž? Tvůrce Dogecoinu Billy Markus varoval, že pokud by třeba jen jedna z těchto dvou společností zkolabovala, pak by to byl pro kryptoměny pravděpodobně téměř konec.
Další faktor, který by mohl způsobit pokles kryptoměn, je pokračování měnové politiky s cílem zkrotit inflaci. Co když tento trend ještě neskončil? Inflace v USA již dosáhla vrcholu a vrátila se pod 8 %. Je to však stále výrazně nad 2% cílem Fedu. V současné době se očekává, že Fed zvýší sazby na přibližně 5 %.
To ale nemusí stačit k tomu, aby se inflace vrátila na 2 %. Inflace může být odolnější, než se očekávalo a Fed zvedne úrokové sazby nad 6 %. To by poslalo ceny kryptoměn níže. Pokud by k tomu došlo, Bitcoin by mohl otestovat 10 000 USD a Ethereum téměř jistě 1 000 USD a možná ještě níže.
Katalyzátory pro obrovský vzestup
Pro velké kryptoměny, jako BTC a ETH, nebudou z dlouhodobého hlediska hnací silou růstu makroekonomické podmínky a osud hlavních centralizovaných hráčů v kryptoměnovém ekosystému.
Zatímco makroekonomické fundamenty narušují krátkodobou poptávku po kryptoměnách, adopce této technologie je na vzestupu. Vývojáři pokračují ve vytváření kryptoměnových aplikací závratnou rychlostí. Podle několika studií zohledňující mnoho faktorů adopce kryptoměn, by počet jejich uživatelů mohl do roku 2030 dosáhnout 1 miliardy.
Mnozí očekávají, že se makroekonomické podmínky v roce 2023 zlepší a pozornost by se měla opět vrátit k silným fundamentům hlavních blockchainů, jako Bitcoin a Ethereum. Obchodníci zůstávají přesvědčeni, že Bitcoin bude mít v nadcházejících letech hodnotu 100 000 USD a Ethereum 10 000 USD. Pokud však chcete kryptoměny, které mají potenciál vykázat masivní zisky mnohem dříve, můžete je hledat mezi novými velmi nadějnými kryptoměnovými projekty. Jedny z takových jsou RobotEra a IMPT.
RobotEra
Robotera je nově spuštěný projekt, který se vyznačuje inovativním metaverzem. Hra je inspirována slavnou hrou „The Sandbox“ a ve velmi krátké době dokázala shromáždit velkou komunitu. Robotera také poskytne editační nástroje, které uživatelům umožní vytvářet robotické společníky, budovy a dokonce i plnohodnotné podniky.
Pokud hledáte poutavý příběh a příležitost získat virtuální zdroje, spravovat půdu v metaverzu a zažít jedinečný projekt budování světa, pak je RobotEra pro vás. To, čím se tento projekt liší od všech ostatních dostupných na trhu, je svoboda daná uživatelům vytvářet cokoli a vše, co chtějí, díky robustním editorům.
Podle oficiálního oznámení poskytne RobotEra každému investorovi konkrétní množství zdrojů, aby mohl začít budovat svůj pozemek. Tento projekt nabízí slibný přístup k pasivnímu příjmu, který přitahuje většinu investorů a hráčů, kteří chtějí zažít finanční svobodu prostřednictvím kryptoměn. RobotEra také zahrnuje P2E možnosti, obchodování s NFT a stakování nativních tokenů TARO, které jsou serdcem celého ekosystému. Předprodej RobotEra je v plném proudu a nyní je nejlepší čas do něj investovat.
IMPT
Po dlouhé době čekání přivítal kryptoměnový průmysl několik zelených investičních projektů a jedním z nenadějnějších je IMPT.io. Tento projekt je založen na inovativním přístupu k emisním povolenkám, který umožňuje všem uživatelům být ekologicky zodpovědní tím, že jsou součástí ekosystému IMPT.io. Platforma má za cíl účastníkům pomoci snížit jejich uhlíkovou stopu a zefektivnit obchodování s emisními povolenkami.
Spojuje investory a podniky, které mají pozitivní přínos pro životní prostředí. IMPT uzavřel partnerství s různými velkými firmami, jako je Samsung, Microsoft a LEGO, a odměňuje nakupující u těchto značek tokeny IMPT. Tokeny lze na platformě vyměnit za emisní povolenky ve formě NFT. IMPT je nativní kryptoměna, která se v současnosti obchoduje za 0,023 USD. Po spuštění předprodeje před několika týdny IMPT vybral více než 13 milionů dolarů.