Jak je na tom Asie a kryptoměny? Singapur jako jedno z největších krypto center na světě sice stále umožňuje drobným investorům obchodovat s kryptoměnami, ale jeho centrální banka od toho veřejnost dosti odrazuje. Jelikož se snaží veřejnost odradit především od spekulativního obchodování s kryptoměnami, zavedla proto i omezení pro reklamy na kryptoměnové služby na veřejných místech a v opatřeních podobného rázu hodlá nadále pokračovat. Naproti tomu Čína již před několika měsíci zavedla všeobecný zákaz obchodování s kryptoměnami. A jak je na tom Hongkong? Půjde cestou pevninské Číny nebo se z něho stane opět FinTech hub? To se dozvíte v tomto článku.
Hongkong a kryptoměny
Hongkongská vláda přišla s nečekaným návrhem, který by měl umožnit retailovým investorům obchodovat s kryptoměnami a kryptoburzovními fondy. Podle vyjádření by tento krok měl Hongkongu pomoci obnovit jeho status FinTech hub.
“Úřady zahájí konzultační proces o poskytnutí vhodného stupně přístupu retailovým investorům k virtuálním aktivům. Chceme, aby naše politika byla jasná globálnímu trhu, abychom demonstrovali naše odhodlání prozkoumat fintech s globální komunitou virtuálních aktiv.” řekl finanční ministr Paul Chan v hlavním projevu odvysílaném na konferenci Hong Kong Fintech Week.
Již dříve bylo město silně kritizováno za své návrhy, které měly omezit obchodování s kryptoměnami pro profesionální investory. Velká kritika plánovaných pravidel pro digitální aktiva a s tím spojené potlačování inovací, vyvrcholilo v přesun spousty krypto společností na jiné trhy, jako je Singapur či Dubaj.
Toto nejnovější oznámení by mohlo postavit hongkongská pravidla na stejnou úroveň s těmi singapurskými a Hongkong by se tak zároveň ještě více odlišil od pevninské Číny.
“Je to pozitivní krok, protože vysílá silnou zprávu, že Hongkong zaujímá odlišný přístup k regulaci svého kapitálového trhu.” řekl Adrian Wang, generální ředitel krypto makléřské společnosti Metalpha.