S tím jak se stávají kryptoměny mezi širokou veřejností stále populárnější, se bohužel také mnohem více začaly šířit a zdokonalovat podvody s nimi související. Krypto podvodníci jsou však prozatím vždy minimálně o jeden krok napřed a tak je velmi těžké některé podvody na první pohled ihned rozpoznat. Existuje však několik základních kryptoměnových podvodů, které se snaží z důvěřivých investorů vylákat jejich finanční prostředky. V tomto článku se na některé z nich podíváme blíže, ať je v případě podezření může lépe investor rozklíčovat. Kromě toho si také představíme dvě metaverse kryptoměny FightOut a RobotEra, které si mohou investoři koupit v právě probíhajícím předprodeji.
Podvody s kryptoměnami
Mezi ty nejrozšířenější podvody v současné době patří ty, které se na první pohled zdají jako výhodná investice, ovšem mají pouze jediný účel, a to obrat investora o jeho finanční prostředky. Jedná se o podvody, jenž jsou však obtížněji identifikovatelné, protože jen hrstka investorů se dokáže zorientovat v dnešní obrovské škále společností působící v krypto sektoru. Jedním ze základních varovných signálů tohoto druhu podvodu je garance budoucích zisků či velmi přehnaný marketing, který nebyl ani podložený samotnou technologií. Investoři by v prvé řadě měli dát na svůj selský rozum a zjistit si alespoň základní informace o daném projektu, než do něho vloží své peníze nebo rozkliknou přiložený odkaz.
Dalším velmi rozšířeným typem podvodu jsou tzv. rug pully. V tomto podvodu je především o to zlákat investora ke koupi nové kryptoměny, která je ovšem obchodovatelná pouze na DEX (decentralizovaných burzách) a poté co tak učiní, se jak peníze, tak i podvodník vypaří. Investorovi tak zůstane jen bezcenná kryptoměna, kterou ani nejde prodat.
Třetím typem podvodu, který je rozšířený hlavně na sociálních sítích, je slib rychlého zhodnocení určité kryptoměny. Tento podvod se nejčastěji objevuje v komentářích příspěvků a je postaven na tom, že se podvodník velmi často vydává za známou osobnost a slibuje nezkušeným lidem velké zhodnocení kryptoměny. Nejčastěji podvodníci nabízejí Bitcoin s frází typu “Pošli mi na mou adresu 1 Bitcoin a já ti zpátky pošlu 2 Bitcoiny” a podobně. Může se to někomu zdát jako legrace, na kterou přeci nemůže nikdo skočit, ale opak je pravdou. Lidí, kteří tomuto podvodu uvěřili, je opravdu hodně.
2 metaverse kryptoměny v předprodeji
FightOut (FGHT)
FightOut je nový move-to-earn projekt, který se rozhodl odměňovat své uživatele za každé jejich dokončené cvičení, výzvu a soutěžení ve fitness metaverse.
Na rozdíl od jiných konkurenčních projektů, které sledují uživatelům pouze kroky, tak FightOut zaujímá především holistický přístup ke sledování a odměňování svých uživatelů za jejich fyzické aktivity. Za každé dokončení cvičení nebo výzvu získají uživatelé odměnu v podobě tokenu REPS, což je herní měna. Tokeny REPS pak mohou směnit například za zboží FightOut, fitness doplňky a vybavení či online trenérské konzultace.
It’s not too late to get involved with #FightOut 👀
We’re here to make training and gaming a truly rewarding experience for everyone.
Secure your bag of $FGHT now!
👉 https://t.co/9pikKGRjSd pic.twitter.com/d9wDgfke4c— Fight Out (@FightOut_) March 22, 2023
Důležitým pilířem celého projektu je mobilní aplikace FightOut. V aplikaci si mohou uživatelé zvolit své fitness cíle a určit oblasti svého těla, které by rádi vylepšili. Aplikace poté připraví tréninkový plán na míru, díky čemuž mohou uživatelé začít na sobě makat.
K projektu se rovněž připojilo i několik profesionálních sportovců, kteří se stali jeho ambasadory. Mezi těmito ambasadory jsou například Amanda Ribas z ženského MMA nebo Savannah Marshall, která je profesionální boxerkou. Další jména budou odtajněna již tento měsíc, takže se fanoušci mají opět na co těšit.
Nativním tokenem projektu je token FGHT, který se bude primárně používat pro zpracování plateb za předplatné na platformě. Token FGHT je k dispozici v předprodeji, avšak už jen necelý týden. Předprodej bude ukončen 31. března 2023 na ceně 0,0333 USDT. Následné zalistování tokenu FGHT, pak proběhne 5. dubna 2023 na vybraných kryptoměnových burzách.
RobotEra (TARO)
Projekt RobotEra je navržen jako metaverse, ve které budou hráči budovat meziplanetární ekosystém s ostatními roboty.
V rámci RobotEra budou hráči transportování na zničenou planetu Taro. Planeta byla zničena apokalyptickou událostí, která ji málem vymazala z tohoto virtuálního světa. Naštěstí se tak nestalo a hráči se mohou pustit do její obnovy. Planeta Taro je rozdělena na sedm kontinentů, přičemž každý z nich ukrývá jiné zdroje. Hráči se proto rozdělí na celkem sedm frakcí (jedna frakce = jeden kontinent). Úkolem všech frakcí je najít společnou řeč a začít mezi sebou spolupracovat, čímž výrazně pomohou k oné obnově planety.
Hráči se ve hře stanou NFT roboty, kteří budou nakupovat a spravovat své pozemky. Velkou výhodou této hry je i to, že je založena především na hráčské fantazii. Hráč si tak bude moci vytvořit svůj vlastní svět, ve kterém se bude cítit dobře a bude maximálně podle jeho představ.
👋 Welcome to #RobotEra, where you control the future!💫
Mine land resources for Robot Companions!🤖💻
Contribute to community progress!💪💰
Join the #RobotEraArmy today and be a part of the revolution!🚀 https://t.co/kBJJdpfX5C#Play2Earn #NFTCollection #P2E pic.twitter.com/WwkUrpIxrn
— RobotEra (@robotera_io) March 23, 2023
Jelikož se jedná o projekt založený na konceptu Play-to-Earn, tak si hráči mohou během hraní i dobře přivydělat, a to hned několika způsoby. Mohou například prodat svá NFT, pěstovat vzácné rostliny, těžit nerosty, dělat reklamní činnost nebo prodávat vstupenky.
Investoři, kteří se zajímají o nové metaverse projekty, se nyní mohou zapojit do právě probíhajícího předprodeje RobotEra. Předprodej rozdělen do několika fází, přičemž v každé z nich je cena nativního tokenu TARO automaticky navyšována. Aktuálně je cena kryptoměny TARO 0,020 USDT. V současné době se v rámci předprodeje vybralo už více než 1 milion dolarů.