Budoucnost je často budovaná z cihel minulosti. Z toho důvodu je třeba pochopit, co to peníze vůbec jsou, v jakých formách se objevují a proč jsou tak důležité. Poté, co tyto věci pochopíte, můžete také bezpečně pochopit, co jsou kryptoměny. Vzhledem k tomu, že cílem našeho portálu Cryptosvět.cz je vzdělávat naše čtenáře o všem co se týče krypto, budoucnosti financí, je třeba také pochopit jejich minulost.

Co jsou peníze?

Tuto otázku jde formulovat několika způsoby – co jsou digitální měny? Co jsou digitální peníze? Jaká je budoucnost peněz? A množství dalších podobných dotazů. Je relativně jednoduché vysvětlit, co jsou kryptoměny v technických termínech. Pokud hledáte to, wikipediová stránka o kryptoměnách vám bude bohatě stačit. Pokud však skutečně chcete pochopit, co to kryptoměny jsou, čtěte dál.

Na začátku veškerého obchodu byl směnný obchod, který poté nahradili peníze. Peníze jsou termín, který může popisovat prakticky jakýkoliv předmět v minulosti i v budoucnosti. Záleží na tom, jakou hodnotu mu ti, kdo předmět jako peníze používají, přisoudí. Peníze jsou cokoliv, co nese předem odsouhlasenou hodnotu. Ve vězení, kde papírové peníze nejsou, fungují jako měna cigarety. V našem každodenním světě existuje spousta věcí, kterým říkáme peníze. Mohou to být papíry, dluhopisy, dokumenty, drahé kovy, plastové karty, digitální čísla a tak dále. Peníze fungují, dokud jsou všechny zúčastněné strany domluvené na jejich ceně.

Kdo schvaluje, co peníze jsou a nejsou?

Jak už bylo řečeno, prakticky cokoliv může fungovat jako peníze. Vláda však nepovažuje cigarety ve vězení nebo mořské mušle jako formu peněz, nevybírá z nich daně. V momentě, kdy lze z formy peněz vybírat daně, se stává daný konstrukt formalizovaným a normalizovaným platebním systémem. Takže mušle zatím asi ne.

Tím pádem se používá jen pár formálních forem peněz. Cash, bankovky a mince, rezervy centrálních bank a spořitelen jsou to, co nás momentálně zajímá.

Tradiční měny, které lidstvo používalo posledních pár tisíc let byly fyzické a hmatatelné formy peněz. Nabíraly množství různých tvarů a forem, až už šlo o již zmíněné mušle, které nebyli nic jiného, než exoskelety měkkýšů, nebo o plastické karty s magnetickými proužky. Dnes se peníze skladují v digitální formě jako čísla v databázi, která je většinou centralizovaná a zakódovaná, chráněná bankou, která se o peníze stará.

Na přelomu let 2008/2009 se však v ekonomickém světě objevila nová forma měny. Mluvíme o takzvaných kryptoměnách. Kryptoměny jsou digitální měny podobně jako jsou číslíčka v databázích bank, avšak důležitý rozdíl spočívá v jejich decentralizovanosti. Nestará se o ně žádná banka, žádná vláda. Kryptoměny jsou forma ukládání hodnoty, která využívá matematických zákonů jejich designu, který kontrolují lidé samy. Ve zkratce jsou kryptoměny digitální měny, které jsou tvořené a používány lidmi decentralizovaně, nepletou se do toho banky ani vláda. Jediná autorita v kryptoměnách je matematika. Jinak neudává cenu kryptoměny nic jiného. Cena je daná prostou nabídkou, poptávkou, frekventovaností užívání a rozsahem přijetí.

Pochopení peněz

Než se ponoříme do technických aspektů kryptoměn, je na místě podívat se zpět v čase na to, jakou cestu dnešní peníze museli ujít zatím, co kráčeli vedle vývoje lidských civilizací.

Zaměnitelnost

Další důležitá vlastnost, která byla od začátku spojována s penězi, je jejich zaměnitelnost. Zaměnitelnost je charakteristika komodity, zboží, či majetku, která udává, jak jednoduše se dá vyměnit, nebo nahradit, ať už v celku, nebo jen z části za něco podobného ve své podstatě. Například koruny jsou dostatečně zaměnitelné, že si za ně můžete koupit kafe. Na této bázi existovali peníze již mnoho století.

Inflace a deflace

Všechno hodnotné je také mocné a moc je proměnná – buďto roste nebo klesá. Moc není nikdy statická.  Stejně tak fungují peníze – buďto roste jejich hodnota, nebo jejich hodnota klesá. Tempo inflace (poklesu hodnoty) nebo deflace (nárůstu hodnoty) se může měnit. Tomu, co toto tempo určuje, se říká stabilita peněz. Peníze jsou jen tak stabilní, jak jsou stabilní lidé, kteří je používají a věci, na které jsou používány.

Hmatatelnost

Hmatatelnost peněz je další důležitá vlastnost peněz. Stejně jako u všeho důležitého a hodnotného, je jenom pochopitelné očekávat, že materiál, ze kterého jsou peníze dělané, je držitelný/hmatatelný, uchovatelný a lze ho rozdělit na menší části. Zlato se udrželo jako metoda uschovávání hodnoty díky svým unikátním vlastnostem, jako je jeho finitní zásoba, obecné uznání a dlouhodobá životnost. Důležité je však také to, že se lidem prostě a jednoduše líbí, naše smysli mají rády zlato.

Co je kámen úrazu tradičních peněz?

Mohli bychom probrat tradiční problémy spojené s tradičními penězi v průběhu dějin – jsou omezené geograficky, záleží příliš na schopnosti vlády daného území udržet dobrý vývoj hodnoty, jejich hodnota obecně je závislá na centrální autoritě. Takovýchto argument je mnoho, ale většinou odvádí naši pozornost od hlavního problému tradičních peněz. Totiž od situací, kdy přestanou sloužit svému účel.

Co jsou kryptoměny

Odkud se peníze berou?

Je obtížně ovládat něco, co jsme ještě plně nepochopili. Proto pochopitelně mnoho ekonomů, bankéřů, regulátorů plně nechápe a nedokáží se domluvit na tom, kde se peníze vzali. Všechny peníze většinou začnou jako půjčka. Úvěr je to, kde se rodí veškeré peníze. Peníze jsou tvořeny bankami pod dohledem vládní autority, aby prodloužili, nebo vytvořili úvěr. To mohou buďto skupováním existujících aktiv nebo tvořením půjček.

Co jsou fiat peníze?

Abychom na tuto otázku odpověděli, pojďme se podívat na etymologii slova ‘Fiat’ – což v latině znamená “aby vzniklo” nebo “stane se”. Tím pádem fiat měna je cokoliv, o čem vláda řekne “nechť zde spočine hodnota” pod záštitou právní moci a regulace. Samy o sobě fiat peníze nemají žádnou hodnotu. Představte si, že jste nejbohatší člověk v zemi X. Země X má měnu MXD. Když spadne vláda země X, spadne taky MXD a tím pádem i vaše bohatství.

Peníze jako papíry, plast a elektrony

Cash je z papíru, který se vyrábí z celulózy, která je vyráběna ze dřeva nebo bavlny. Podobná forma platidla se vyrábí z plastu s magnetickým proužkem, většinou se tyto předměty dělají do tvaru vizitky.

Plastové karty pomalu, ale jistě nahrazují peníze papírové. Mají totiž mnoho výhod. Poté, co se podíváte na to, jak vláda a banky peníze vyrábí, tento fakt je poměrně evidentní. Transakce pomocí plastových karet jsou většinou ukládány v centralizovaných databázích bank, které je zpracovávají a vlády si je mohou kdykoliv prohlédnout. To je velká výhoda, účetnictví je jednodušší a společně s dobrou sledovatelností lze mít poměrně přesnou představu o tom, kam a peníze cestují a k čemu se to děje. Jako civilizace jsme dosáhli bodu, kdy se 90% našich financí nachází ve formě číslíček v databázích a zbytek cestuje ve formě kousků papíru. Ekonomové odhadují, že pouze 8% světových peněz se nachází ve formě fyzické hotovosti. Zbytek jsou elektrony, které se pohybují někde v etheru.

Platidla odvozená od komodit

Platidla odvozená od komodit (anglicky commodity money) jsou vyrobena z materiálů, které mají hodnotu samy za sebe a mohou být využita k jasným účelům. Jsou to komodity samy o sobě. Příklady komoditních platidel jsou třeba zlato, stříbro, měď, čaj, sůl etc. Tabák a alkohol jsou také platidla dle této definice. Problém však nastane, když dojde k zákazu tohoto předmětu. Ať už tak, či onak, komodity nám sloužili dlouhá léta jako dobrý způsob ukládání hodnoty, alespoň do teď.

“Reprezentativní peníze”

Když mluvíme o “reprezentativních penězích,” jde o formu peněz, která má větší nominální hodnotu, než je její skutečná hodnota. Tím pádem pod tuto kategorii často spadávají fiat peníze, například bankovky jsou dobrým příkladem. Bankovky reprezentují slíbenou hodnotu, kterou jistí finanční stabilita a ekonomický konstrukt státu, který je spolu s bankou vydává.

Tvrdé měny

Tvrdé měny jsou ty měny, které jsou stabilní a fungují jako globálně uznávané platidlo a uložiště hodnoty. Tyto měny jsou zaručené fiskální stabilitou vlády, která je spravuje. Většina zemí chce, aby se jejich měna dostala do této ligy kvůli její prestiži spojené s tímto stavem. Příkladem tvrdé měny je dnes třeba americký dolar (USD).

Závěr

Peníze jsou to, k čemu slouží. Jde o způsob ukládání hodnoty, médium směny, forma moci a solidifikace energie… no chápete pointu. Pokud jste zběhlejší v angličtině, doporučujeme tento článek z Investopedia.com, který jde do ještě větší hloubky v probírání původu a vývoji peněz během jejich života vedle lidských civilizací, stejně tak dobře a důkladně se tam probírá jejich definice. Na závěr je třeba dodat, že kryptoměny nejsou progresivní evolucí toho, co peníze představují. Kryptoměny jsou narušitel, inovace, která představuje jiný způsob, jak nahlížet na peníze. Důležité na nich je, že představují jiný pohled na to, jak svět pracuje kolem peněz. Jde o oblast zájmu pro další hlubší a především nezaujatý (kognitivní, technokratický a byrokratický) průzkum pro ekonomy a vlády celého světa.

Mohlo by vás taky zajímat: 

Zásadní benefity kryptoměn z pohledu transakcí                                                                                                          Kryptoměny a daně – jak zdanit kryptoměny, jak zdanit těžbu, Bitcoin a daně
Evropské země, ve kterých se vyplatí rozjet kryptobyznys

Sdílet

Autor

Student, nadšený atlet a spekulant krypta. Přejete-li si mě podpořit, moje BTC adresa je zde: 3FnC3op7eRPLhvZJr6WV7EJoSkd9XeeSwE LTC adresa: M9iZRn7fCqi6eCnEUui2yAXMzGaJsF5vVK

Komentáře

Zanechat komentář