Vlády většiny zemí světa se v současné době musí zabývat rozmachem digitálních aktiv a tlaku veřejnosti na zavedení takových regulací, které budou jasně definovat “pravidla hry”, aby mohly být kryptoměny přijaty jako jedno ze zákonných platidel. Evropský parlament v současné době řeší legislativní postup, který by ukládat provozovatelům krypto směnáren a dalším subjektům povinnost, schraňovat informace o proběhlých digitálních transakcích po dobu několika let. Proč je tento zákon kontroverzní a je možné toto vůbec nařizovat? Odpovíme v tomto článku.
Regulace kryptoměn v EU
V únoru byl Evropskému parlamentu předložen návrh, jehož cílem je aplikovat stávající předpisy určené k boji proti praní špinavých peněz a financování terorismu na všechny kryptotransakce. Předlohu tohoto zákona podala poslankyně Assita Kanto a europoslanec Ernest Urtasun. Aktuální verze tohoto zákona ukládá bankám a platebním společnostem povinnost uchovávat informace o plátcích a příjemcích a na vyžádání je poskytnout úřadům, a to po dobu několika let. Tyto zásady jsou aplikovány pouze u transakcí, které překročí hranici 1 000 euro.
Znění
návrhu zákona pro kryptotransakce ovšem počítá s povinností této evidence již u transakcí v hodnotě 100 eur. Odpůrci tohoto znění zákona konstatují, že by se jednalo o zbytečnou byrokratickou náročnost, která je již dost vysoká a který by mohla začínající podnikatele v tomto segmentu odradit. Autoři ovšem oponují tím, že převody malých částek s vysokou frekvencí, jsou využívány pro financování terorismu nebo praní špinavých peněz.
Ředitel belgické kryptoburzy Bit4You a ředitel Blockchain Association of Belgium poukázal ještě na další možnost, což je vytvoření tzv. bílé listiny, na kterou by byly zapsány takové společnosti, které by byly předem prověřeny, zda nespolupracují s nezákonnými organizacemi. Svůj návrh Marc Toledo komentoval následovně.
„Úplná implementace ‘cestovního pravidla’ se ukáže jako obtížná, protože ne každá technologie umožňuje ukládat a přenášet tyto konkrétní informace. Bylo by mnohem snazší vytvořit globální registr identifikovaných adres, což je postup používaný také v bankovnictví.“
Někteří poslanci Evropského parlamentu argumentují také tím, že je poněkud nešťastné implementovat do nových technologií a do nově vznikajícího odvětví pravidla a postupy ze starého finančního systému. Názorový nesoulad v problematice regulace kryptoměn by mohl v budoucnu způsobit mnoho problémů, především při mezinárodních transakcích.
Zobrazeno: 1,672